AKP'de seçim sıkıntısı
20.08.2015 16:19 GÜNCEL

CHP’nin olası seçim hükümetinde yer almak istememesi partide yeni bir “sorgulama” süreci başlattı. AKP'nin, HDP ile seçim hükümetinde yer alma ihtimali bile "CHP ile koalisyon yapmalıydık” eleştirilerine neden olduğu belirtildi.

ANKA’nın haberine göre, AKP’nin “erken seçim” stratejisi tutmadı. Koalisyon yerine erken seçimde ısrar etmenin sonuçlarını hesap edemeyen parti kurmayları, CHP’nin de seçim hükümetinde yer almak istememesinin ardından partinin tüm yol haritasının değiştiğini belirtiyor.

AKP'nin yanında sadece HDP’nin yer alacak olmasının AKP ve Hükümette ciddi önlemlerin alınmasına neden olduğu kaydediliyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN “ALTERNATİF VAR MI?” DİYE SORDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, sadece HDP’nin olacağı seçim hükümetine şiddetle karşı çıktığı öğrenildi. Erdoğan'ın başbakan, bakanlar ve bazı AKP'li hukukçulara, “HDP’siz seçim hükümeti için formül araştırın” talimatı verdiği belirtildi. Ancak, şu ana kadar benzeri bir durum yaşanmadığı için AKP'li kurmaylar sadece hangi bakanlıkların HDP’ye verileceğini masaya yatıracak.

KONGRE VE LİSTE SIKINTISI

Öte yandan, AKP'de olağan kongre için 12 Eylül tarihi konuşulurken bu tarihin erken olduğu eleştirileri yapılıyor. Kongrenin seçimden sonra yapılmasını isteyenlerin de olduğu dile getirilirken, bir grup partili de “Kongrenin seçimden önce yapılması Ahmet Davutoğlu için bir anlamda güvenoylaması demek” yorumlarını yapıyor.

7 Haziran seçimlerinden üç ay sonra seçim tablosunun ortaya çıkması, AKP'de “liste” dengesini de bozdu. Üç döneme takılan milletvekillerinin yeniden aday adayı olma ihtimali, milletvekili listelerinin de yeniden yapılması sonucunu çıkaracak. Öyle ki bu dönem seçilen çok sayıda milletvekilinin ya yeri değişecek ya da liste dışı kalacak. AKP kulislerinde bu durumun partide belki de ilk kez “liste savaşı” çıkaracağı, çok sayıda küskün hareketi doğuracağı sesleri yükseliyor. (ANKA)