‘AKP hayırsız bir evlat gibi davranıyor’
08.02.2017 02:16 EKONOMİ
CHP’li Erdoğdu, hükümetin Varlık Fonu uygulamasının hayırsız evladın oynadığı kumara benzediğini söyleyerek; atılan bu adımın yoksullaşma getireceği uyarısında bulundu

SEMİH GÜVEN - @semihguvenn
[email protected]

Hükümetin, halkın alın teriyle kurulan kamu şirketlerini Türkiye Varlık Fonu A.Ş’ye devretmesine tepkiler sürüyor. Kamudaki hukuksuzlukları gözler önüne seren çalışmalarıyla öne çıkan CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, hükümeti ‘annesinin bileziklerine el koymaya çalışan hayırsız evlat’a benzeterek Varlık Fonu’nun ardından halkın daha da yoksullaşacağını söyledi. Erdoğdu, hükümetin ve yandaş basının iddia ettiği gibi Varlık Fonu’nun ekonomiyi canlandırmayacağını, hasta olan ekonomiye narkoz verildiğini, referandumdan evet çıkması için hükümetin son kurşunu attığını ifade etti.

BirGün’e konuşan Erdoğdu’nun hükümet ve yandaş basının iddiaları ile Varlık Fonu’na ilişkin dikkat çektiği hukuksuzluklar şöyle:

» Varlık Fonu faizleri düşürür mü?
Faizin düşmesi için gereken şey tasarruf hacminizin yüksek olmasıdır. Varlık Fonu’yla bir tasarruf edilmiyor. Elde kalan 3 kuruşluk tasarruflarımızın yönetim biçimini değiştiriyoruz. Kurumları bütçe disiplininden çıkarıyoruz, kamu disiplininden çıkarıyoruz, kurallı bir yönetimden kuralsız bir yönetime geçiliyor. Bu kuralsız yönetim faizin, döviz kurunun veya diğer göstergelerin düşmesini sağlamaz. Sadece geçici bir iyileşme sağlayabilir. Geçici bir iyileşme de şöyle: Bu varlıklar hızla nakde çevrilebilir ya da bu varlıklar alınacak kredilere kefalet verilir ve bu alınan kredilerle de geçici bir rahatlık sağlanır. Bu ağır bir hastaya narkoz vermek gibidir. Elde kalan Cumhuriyet varlıklarının, en stratejik yerlerde olan birikimlerimizin yabancıların eline geçmesi veya ipotek masalarında kredi teminatı olarak haraç mezat satılmasının önü açıldı.

» Kamu kurum ve kuruluşlarının daha verimli çalışacağı iddiası var...
Başkanlık tartışmalarıyla bunlar hukuksuzluğu, kuralsızlığı verimlilik olarak kabul ediyorlar. Hiçbir hukuk tanımadan, hiçbir kural tanımadan ve hiçbir yere bağlı olmadan işlem yapmayı verimli yönetim olarak adlandırıyorlar. Yiğit Bulut maceralarını hızlı yaşayacak diye bunun adı verimlilik olarak konulamaz. Bunun adı israf ve riske atmadır.

» Varlık Fonu kimin işine yarar?
Ekonomiden sorumlu bakanlar artık bundan sonra sadece lüks arabalarıyla parka gidip emekli sohbeti etsinler. Çünkü ekonominin en önemli kurumları yavaş yavaş Saray danışmanlarının eline geçiyor ki; bu Saray danışmanlarının siyasi bir sorumluluğu yok. Daha farklı kurumlar da Fon’a dahil edilebilir diye düşünüyorum. Zaten şu an tayin edilen kurumlar ekonominin nakit sağlayan en stratejik kurumları. Bu durum Anayasa’ya da uygun değil, ekonomik sisteme de, bütçeye de, mali kurumlara da uygun değil.

» Hükümet, Fon’un denetleneceğinden bahsediyor...
Anayasa’ya aykırı bir durumdur denetim durumu çünkü kamu hissedarlarının denetim yetkisi TBMM adına Sayıştay’dadır. Bunun Meclis’te de anlattık ama denetimden çok korktukları için ve denetimden kaçılması gereken işlemleri yapacakları için söylediklerimize kulak tıkadılar. Bu işin denetlenmemesi Anayasa’ya aykırıdır. Denetimsizliğin sonucunu da söyleyeyim. Büyük suistimaller Varlık Fonu’nun bir anda hızlıca batırabilir. Ama gördüğüm kadarıyla her şeyi göze almışlar. Artık namluya son kurşunlar sürülüyor. Çünkü bu berbat, kötü yönetim daha fazla yürüyemez. Bu ülkeyi daha fazla taşıyamayacaklarını görüyorlar. Bir an evvel referandum barajının üstüne atmaya çalışıyorlar kendilerini ama bunu başaracaklarını sanmıyorum.

» Kura müdahale edebilir mi bu Fon?
Kura müdahale edebilmeleri için kur yükseldiğinde döviz satacak kuruluşlar olması lazım. Bu kuruluşların tamamının mevduatları TL’ye geçti. Belki bankaların kasasında bir miktar döviz kalmış olabilir, zaten bankalar anında müdahale ediyor. Kura müdahale etmek istiyorsan olması gerekn elde döviz varlığın olmalı. O döviz varlığının oluşması için de şu an TL verip döviz almaları gerekiyor. O zaman da kuru yükseltirler. Bu yüzden döviz kuruna müdahale edebileceklerini sanmıyorum ama yine söylüyorum. Ekonomik bilgileri kısıtlı olduğu belli olan, şimdiye kadar hayatlarında hiçbir başarı göstermemiş insanlara devletin en önemli kaynakları, en riskli işlemleri yapmak üzere tesllim edildi. En geç 1 yıl sonra bu işin büyük acısı çıkmaya başlayacak. 1 yıl sonra sokakta açlık çekenlerin hepsi işte o işlemler yüzünden aç olduklarını bilsinler.

‘Varlık Fonu kumarı oynanıyor’
Hayırsız bir evladın babasından kalan bütün mirası yedikten sonra en son eve gelip eşinin ve annesinin kolundaki bilezikleri ve evlilik yüzüklerini alıp bununla gidip kumar oynaması neyse Varlık Fonu da aynı mantıktır. Buradaki hayırsız evlat AKP, vefalı baba cumhuriyet, halk da evin annesi ve eşidir.