Anasayfa SEÇTİKLERİMİZ AKP, kazandığı yerden kaybetmiştir

AKP, kazandığı yerden kaybetmiştir

TBMM İnsan Hakları Komisyonu ve Anayasa Komisyonu Üyesi, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş seçim sonucunu ve bundan sonraki süreci BirGün’e yazdı:

31 Mart yerel seçimleri Türkiye toplumunun uzun süredir beklediği, istediği, mücadelesini verdiği bir değişimin önünü açtı. Bu, 16 Nisan’da fazlasıyla yaklaşılan bir sonuçtu. O süreçte, mühürsüz oyların kabulü, veri akışının herkesin bildiği sebeplerle durdurulması ve daha yüzlerce sebeple kaybedilen seçimin iktidar tarafından kazanıldığı açıklandı. AKP iktidarı, 7 Haziran 2015’ten başlayarak bugüne kadar yapılan tüm seçimlerde bir parti olarak seçime girmedi. Bir bütün olarak devlet organlarını seferber ederek seçim çalışmalarını yürüttü. O tarihten bugüne kadar yapılan seçimlerin hiçbiri adil ve demokratik ortamda yaşanmadı.

Özellikle HDP’ye yönelik sözlü, fiili, yasal, idari saldırıların haddi hesabı yoktu. Buna Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın hapiste olmasını ve belediye başkanlıklarına kayyum atanmasını da ekleyebiliriz. Zaten son olarak KHK bahanesi ile bazı belediyelerimize el koyma yoluna da gittiler. Böyle, yıllardır süre gelen baskı koşulları altında seçimlere gittik.

İlginizi çekebilir:  'Siyasi-Liberalizm' olsun da

Mağduru oynama çabası

İstanbul seçimleri etrafında AKP iktidarının koparmaya çalıştığı fırtına aslında kendi yarattıklarıdır. İstanbul için yaptıkları itirazlar, Türkiye’nin birçok kentinde muhalefet partilerinin yaptığı itirazlara benziyor. ‘Usulsüz seçmen kayıtları, mükerrer seçmen, sahte seçmen, taşınan seçmen’ olduğuna ilişkin bizim de çok sayıda itirazımız ve seçim kurullarına başvurularımız oldu. Fakat bizim bu yöndeki tüm itirazlarımız AKP eliyle YSK tarafından reddedildi. Şimdi kendileri aynı itirazları sıralıyorlar. Bizim hiçbir itirazımın kabul edilmezken AKP’nin itirazlarının tamamına yakını kabul edildi. AKP, İstanbul’da sanki bir muhalefet partisi gibi, devletin tüm olanakları kendileri tarafından kullanılmamış gibi mağduru oynamaya kalkacak kadar komik bir duruma düşüyor. Bu nedenle ben, Türkiye’de 81 milyon yurttaşın tüm yaşadıklarımızın farkında olduğunu ve İstanbul seçimlerinin bu şekilde neticelenmesinde etkisi olduğunu söylemeliyiz.

Kazanan halk ve birliktelik

AKP sadece İstanbul’da değil Ankara, Adana, Mersin, Antalya gibi onlarca merkezde yenildi. Bu seçimde tek kaybeden AKP’dir. Kazanan ise halktır. Birlikte mücadele kararıdır. Her şeyden önce biz HDP olarak Türkiye’de demokrasinin gelişmesi, asgari demokratik çıtanın tutturulması, hak ve özgürlüklerin sağlanması, eşit ve özgür yurttaşlar için bedel ödeyerek mücadele ediyoruz. İstanbul ve benzeri illerde bu neticenin ortaya çıkmasının en önemli anahtarı ülkede HDP seçmeninin demokrasi lehine ve birlikte, eşit yaşam talebini sandığa yansıtmasıdır. Türkiye’yi birleştiren bir tutum almıştır. İçinde bulunduğumuz kabustan çıkmak için rol oynamıştır. Stratejimiz başarıya ulaşmıştır.

25 yıllık kâbustan uyanma

Bugün İstanbul’da Türk, Kürt, Laz, Ermeni ve birçok etnik grup sevinç yaşıyor. Bu durum aslında demokrasinin nasıl güzel bir atmosfer olduğunu gösteriyor. Önceki gün, İstanbul her zamankinden daha güzeldi. 25 yıllık bir kabustan uyanmak olarak okuyabiliriz bunu ve tablo, yalnızca CHP seçmeninin yarattığı bir sonuç değil, olamaz da. Ortaya çıkan sonuç, birlikte hareket etmenin, uzlaşının, ötekileştirmeye karşı eşitliğin hüküm sürmesi gerektiği yönünde güçlü mesajlar içeriyor.

Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder’ sözünün altına imzamı atıyorum. AKP, kazandığı yerden kaybetmiştir. 25 yıl önce İstanbul’da başlamıştı serüvenleri. 25 yıl sonra İstanbul’dan düşüş başlamıştır ve ülkenin her yerine bu durum sirayet edecektir. İstanbul demek Türkiye demektir. Türkiye’nin bütün illerinden göç alan, tüm kentlerde yaşayanların yakınlarının bulunduğu bir kenttir. Bu nedenle küçük bir Türkiye’dir. Sonuç, tüm Türkiye yurttaşlarına hayırlı olsun. Yolları açık olsun. Bu olumlu havanın tüm kentlere yansımasını umut ediyoruz.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,409AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump: İran’da rejim değişikliği istemiyoruz

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'daki kabine toplantısında ABD-İran gerilimine ilişkin soruları yanıtladı.

Sosyal medyada tartışma yaratmıştı: Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı

Kendisini Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı İbrahim Şenel olarak Twitter’da tanıtan hesaptan...

CHP milletvekili Abdüllatif Şener’den Babacan, Gül ve Davutoğlu’na çağrı

AKP eski kurucularından CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener yeni parti kuracak isimlere...

11. Kalkınma Planı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti

11. Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

İmamoğlu: Kul hakkı yemeye kadar giden bir süreç var, bizim de hamlelerimiz geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah...

ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye’ye yaptırımlar için bütün seçenekler değerlendiriliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma...

AB Komisyonu Başkanlığına Ursula von der Leyen seçildi

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanlığına Almanya Savunma Bakanı Ursula von der...

SBF Dekanlığı fanzini ‘bildiri’ kabul ederek öğrenciye ‘izinsiz bildiri’ cezası verdi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde, bir öğrenciye Siyasal Bilgiler Fakültesi-Mülkiye öğrencilerinin Nisan...

KESK İzmir Şubeler Platformu: Haklarımızın peşkeş çekilmesini hep beraber engelleyelim

ARDA ÖZARDAKamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı sendikaların...

Trump: Türkiye Patriot sistemi istedi ama biz satmadık, mesele çok karışık

ABD Başkanı Donald Trump, "Türkiye 100'den fazla F-35 siparişi verdi ama artık...

Sonraki haber