AKP'li avukattan Barbaros Şansal hakkında suç duyurusu
04.08.2015 12:11 GÜNCEL

7 Haziran seçimlerinde AKP'den İstanbul milletvekili aday adayı olan ancak vekil seçilemeyen avukat Rahmi Kurt, modacı Barbaros Şansal hakkında, şehitlerle ilgili attığı tweetlerde “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ve “Ölen kişilerin hatırasına hakaret' suçlamalarıyla suç duyurusunda bulundu.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet dilekçesi sunan Avukat Rahmi Kurt, şüpheli Barbaros Şansal'ın hemen her fırsatta yüce Türk milletini, islam değerlerini, toplumun benimsediği kutsal tüm değerleri tahkir eden, aşağılayan söylemlerde bulunduğu öne sürdü.

Dilekçesinde, şüpheli Şansal’ın son zamanlarda da bu eylem ve söylemleri Twitter üzerinden yaptığını belirten Avukat Kurt, “Bilindiği üzere ülkemiz, Suruç ilçesinde meydana gelen patlama ve akabinde PKK'nın yeniden silahlı ve bombalı eylemlerinin başlaması, bu doğrultuda iki haftalık zaman diliminde onlarca şehit verilmesi sonucu uzun süren bir çatışmasızlık döneminin sonunda tekrar eski karanlık günlerine götürülmeye çalışılmaktadır” dedi.

Avukat Kurt dilekçesini şöyle sürdürdü:

“Türkiye Cumhuriyeti hükümeti de Türk Silahlı Kuvvetleri aracılığıyla terör örgütlerinin yuvalarına operasyonlar başlatmış, örgütlerin şehir unsurlarına ise adli ve hukuki süreç başlatılmıştır. Buna rağmen terör örgütü sinsice ve haince eylemlerine devam etmekte adeta son çırpınışlarını yapmaktadır. Bu doğrultuda çok acıdır ki bir yandan masum insanlar vahşice ve alçakça katledilmeye, şehit haberleri gelmeye devam etmektedir. Şüpheli Barbaros Şansal atmış olduğu tweet ile adeta insanların kanını dondurmuş ve toplumda bir infial yaratmıştır. Şüphelinin tweeti, ‘Hala şehit diyorlar. Bok yoluna gitti niyazi lafını bilmiyorlar’ şeklindedir. Şüpheli bu tweet ile hem şehitlerin aziz hatırasına ağır surette hakaret ve saygısızlık etmiş, zaten tarifi imkansız bir acı yaşayan şehit yakınlarını ve Türk milletini daha büyük acılara gark etmiş ve bu surette halkı kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmiştir.”

Kurt dilekçesinde, şüphelinin şikayete konu tweet ile kanunlara aykırı davranıp suç işlediğini öne sürerek, “söyleminden dolayı özür bile dilememiştir” dedi.

Kurt dilekçesinde, Barbaros Şansal'ın “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ve “Ölen kişilerin hatırasına hakaret” suçlarından soruşturularak hakkında iddianame düzenlenmesini ve tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmesini istedi.

RAHMİ KURT KİMDİR?

Rahmi Kurt, 7 Haziran genel seçimleri için AKP'den İstanbul Milletvekili Aday Adayı olmuş, ancak aday olarak listede girememişti.

Avukat Rahmi Kurt, eski AKP millletvekilleri Hakan Şükür, İdris Naim Şahin ve İdris Bal hakkında da suç duyurusunda bulunmuştu. Kurt'un bu isimler hakkında suç duyurusunda bulunma sebebi, 'Paralel Yapı Operasyonu'nda gözaltına alınan kişilerle fotoğraf çektirmek ve onları görmeye gitmek suretiyle, "suç ve suçluyu övmeleri"ydi.

​Suç duyurusunda bulunan avukat Rahmi Kurt, daha önce de Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın Çağlayan Adliyesi'nde öldürülmesinin ardından da 27 kişi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Kurt'un "halkı ırk, din, dil ayrımı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik etme", "halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne karşı silahlı eyleme teşvik etme", "suçu ve suçluyu övme", "terör örgütü propagandası yapma", "ölen kişinin hatırasına hakaret" ve "anayasal düzeni yıkmaya çalışma" suçlarından yargılanmasını talep ettiği 27 kişinin arasında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Milletvekili Hüseyin Aygün, HDP Milletvekili Levent Tüzel ve Bağımsız Milletvekili Hakan Şükür, gazeteciler Nazlı Ilıcak, Mirgün Cabas, Nedim Şener gibi isimler vardı.