AKP’li Belediyede işten atılan işçi: Tehditler alıyorum
03.07.2018 09:44 ÇALIŞMA YAŞAMI

AKP’li Zeytinburnu Belediyesi’nden atılan işçi Kenan Gündoğdu, Belediye Başkanı Murat Aydın tarafından “terörist” denilerek hedef gösterildikten sonra tehdit edildiğini belirterek, “karşımıza çıkmayı cesaret edemeyenleri iyi tanıyoruz” dedi. Güngördü, konuya ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Göngürdü’ye İHD üyeleri de destek verdi. İşinden 1 Nisan’da atıldığını hatırlatan Güngördü, AKP’nin OHAL kapsamında çıkardığı KHK’lerle binlerce işçiyi mağdur ettiğini dile getirdi.

‘Suçum ne bilmiyorum’
Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, “arşiv araştırması” ve “güvenlik soruşturması” gibi soyut bir suç gerekçe gösterilerek işinden atıldığını ifade eden Güngördü, “15 yıldan fazladır kamuda çeşitli kurumlarda hizmet vermiş binlerce işçi gibi bir anda kendimizi kapı önünde bulduk. Bende o binlercesi gibi mesai bitimine 5 dakika kala elime tutuşturulan bir isim listesinde adımı gösterip işime son verildi” dedi. Güngördü, savcılıktan aldığı sicil kaydının temiz olmasına rağmen kendisinin işe alınmadığını belirterek, “gizlik kararı” denilerek saklanan suçlamaların ne olduğunu halen bilemediğini vurguladı.

‘Adımlarına dikkat et’
İşine dönmek için Belediye önünde oturma eylemi başlattığını hatırlatan Güngördü, şöyle devam etti: “Ancak belediye başkanı Murat Aydın ve ekibinin bu haksız ve hukuksuz uygulamaları karşısında verdiğim haklı mücadele kitlelerce kabul görmüş ve belediyeyi zora sokmuştur. Buna karşılık bizzat başkan tarafından hedef gösterilmeye başlandım. Gittiği her yerde sorulan sorulara ‘PKK’lidir veya başka örgüt mensubu olduğu için attık’ diyerek kendini savunmuştur. Ayrıca 82 gündür verdiğim mücadeleden rahatsız olan kişi veya kişilerce gizli numaralardan beni arayarak, ‘Adımlarına dikkat et’, ‘Sen çok fazla oldun artık’ tarzında tehditler almaktayım. Bu konuda gerekli adli ve hukuki soruşturma açılması için avukatımla gerekli hazırlıkları yapıyoruz.”

‘Oyları iptal ettirdim diye...’
24 Haziran’da, AKP’nin 2-3 oyunu sandıkta iptal ettirdi diye kendisine gizli numaralardan tehdidin geldiğini aktaran Göngürdü, “Kim oldukları yönündeki sorularıma cevap alamadım. ‘Bundan sonra karşımıza çıktığın an haddini bildireceğiz’ dediler. 3 kez gizli numaralardan tehdit edildim ve halen daha aranıyorum. Başıma geleceklerden Murat Aydın sorumludur. Çünkü beni hedef gösteren odur” diye kaydetti.

Güngördü, Zeytinburnu Belediyesi önündeki oturma eylemini sonlandırdığını, işini geri alana kadar İstanbul’un her yerinde ani eylemler gerçekleştireceğini söyledi.