Anasayfa GÜNCEL AKP ve kayyumlardan çıkan belediyeler borç batağında

AKP ve kayyumlardan çıkan belediyeler borç batağında

AKP ve kayyumların elinden çıkan belediyeler borç batağında yüzerken, yeni seçilen belediye başkanları duruma tepkili. Cizre'nin HDP'li eş başkanı Zırığ, “ortada bir talan politikası ve kendilerinden sonra belediyeyi iş yapamaz hale getirme düşüncesi var” dedi

POLİTİKA SERVİSİ

Kayyum atanan ve AKP’nin kaybettiği belediyelerden kalan borç miktarları dudak uçuklatırken, yeni seçilen belediye başkanları duruma tepki gösterdi.

Kayyum tarafından yönetilen Şırnak’ın Cizre Belediyesi’nin 220 milyon TL borcu olduğu belirtilirken, CHP’ye geçen Kırşehir Belediyesi’nin de 462 milyon TL borcu olduğu ortaya çıktı. Öte yandan İzmir’in Selçuk ilçesi Belediye Başkanlığı’nı AKP’nin elinden alan CHP’li Filiz Ceritoğlu Sengel de mazbatasını aldıktan bir gün sonra alacaklıların kapıya dayandığını söyledi.

Cizre’de belediye başkanlığını kazanan HDP’li Mehmet Zırığ, belediyeyi, kayyum Faik Arıcan’dan 220 milyon 793 bin TL borçla devraldı. Kayyum yönetiminde oluşturulan 4 kişilik ‘Belediye Meclisi’ kararına dayandırılarak, Mal Müdürlüğü, Emniyet ve Kaymakamlığın da ihtiyaçlarının belediye bütçesinden karşılandığı iddia edildi.

Belediyeler işlevsizleştiriliyor

BirGün’e konuşan HDP’li Mehmet Zırığ, “ortada bir talan politikası ve kendilerinden sonra belediyeyi iş yapamaz hale getirme düşüncesi var” dedi.

Zırığ, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Biz açıkçası bize talan bırakacakları duyumunu alıyorduk. Ama nasıl bir talan olacağını bilemediğimiz için devraldıktan sonra şoka uğradık. Hangi amaçla neye dayanarak hareket edilmiş bunu çözmek zor. 220 milyon liralık bir borçla bırakılmış. 120 bin nüfuslu bir ilçenin 7 milyonluk bütçesini çok aşan bu borçlanmayla bırakmak adeta belediyeyi hizmet veremez hale getirmektir. Bununla da yetinmeyip üzerinde var olan bütün taşınmaz malların başka kurumlara devredilmesi bizleri ayrıca düşündürüyor. Bunların amacı belediyeyi iş yapamaz hale getirmektir. Anayasa’nın vermiş olduğu yerel yönetim maddesi işlevsiz hale gelmiştir. Burada bir görevi kötüye kullanma, bir çeşit talan politikası vardır.”

İlginizi çekebilir:  İmamoğlu'nun kampanya direktörü ve siyasi danışmanı Özkan: Haksızlığı anlatacağız ama kenti unutmayacağız

Hacze gelebilirler

Selçuk Belediye Başkanı Sengel ise, geçen perşembe günü mazbatasını aldığını, uma günü üç adet mal bildiriminin önüne geldiğini söyledi. Sengel, “800 bin TL olduğu sanılan borcun aslında 1,5 milyon olup sadece faizlerinin ödendiğini öğrendim ve bir gün önce de fiili haciz tehdidi altındaydık. İki gün içerisinde belediyeye hacze gelebilirler” dedi.

Kırşehir’in yeni Belediye Başkanı CHP’li Selahattin Ekincioğlu da belediyenin AKP’nin yönetimde olduğu önceki döneme ait borçları açıklamak üzere mali tablo hazırlattı. Buna göre 153 bin nüfuslu Kırşehir Belediyesinin toplam borcunun 462 milyon 70 bin 64 lira olduğu ortaya çıktı. Ekicioğlu, gelir ve gider tablosunu düzenli olarak kamu oyuna paylaşılacağını vaat etti.

Dersim’in yeni Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu da bir süre önce kayyum atanmış olan belediyeyi 68 milyon 350 bin TL’lik borçla devraldığını açıklamıştı.

Ayrıca Siirt Belediyesi’ne atanan kayyum Ceyhun Dilşad Taşkın’ın hem kendisine hem de özel kalemi için yaptığı iki ayrı odaya 58 bin lira maliyetle kurşun geçirmez cam taktığı ortaya çıktı.

- Reklam -

SON HABERLER

Yeşilçam bize ne kattı?

Emine Uçar İlbuğa, Akdeniz Üniversitesi, İletişim Fakültesi Sinema Anadalı öğretim üyesi. Kendisinin...

Şiirin uzun yolculuğu

ATİLLA YAŞRİNYol ve yolcu deyince Tolstoy’u düşünemeden...

Ekrem İmamoğlu İBB’deki israfları anlattı

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal ettikten sonra...

Rant projeleri yaygınlaşacak

AKP, havaalanları, köprüler, şehir hastaneleri yapımı nedeniyle imzalanan garantili sözleşmelerle ülke kaynaklarının...

TÜİK, güven endeksi verilerini açıkladı: Halk bu kadar karamsar olmamıştı

Türkiye İstatistik Kurumu mayıs ayı tüketici güven endeksi verilerini açıkladı. Kamuoyuna açıklanan...

Akar’dan yeni askerlik sistemine ilişkin açıklama

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD ile S-400 gerilimi ve yeni askerlik...

İstanbul Havalimanı’nda THY uçağı direğe çarptı!

İstanbul Havalimanı'nda saat 8.45'te Ankara seferini yapmaya hazırlanan THY'ye ait Sümela isimli...

İZSU’da şoförler kontak kapattı

AYCAN KARADAĞİzmir Su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel...

Kale Kayış patronu işçilere saldırdı!

İstanbul Silivri’de işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınması ve sendikalaşma nedeniyle...

Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde avukatların kilitli tutulması Meclis gündeminde

Mültecilerin yaşadıkları hak ihlalleri ile anılan İzmir Harmandalı Geri Gönderme Merkezi, bir kez...

Sonraki haber