AKP ve MHP’den termik santraller için araştırma önergesine ret

Amasra ve Batı Karadeniz’de yapılması planlanan Termik Santraller’deki hukuka aykırılıklar ile bunların olumsuz etkileri hakkında verilen araştırma önergesi AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Amasra ve Batı Karadeniz’de yapılması planlanan Termik Santraller’deki hukuka aykırılıklar ile olumsuz etkileri hakkında verilen araştırma önergesi AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. MHP’nin Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın termik santrallere tepki göstermesine rağmen MHP’nin önergeyi reddetmesi dikkat çekti.

Amasra’da HEMA şirketi tarafından kurulması planlanan termik santral için verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu’ kararının iptali için Bartın Platformu, 7 Kasım 2016 tarihinde topladığı 2 bin 19 imza ile Zonguldak İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Zonguldak İdare Mahkemesi geçen günlerde kararını vererek, ‘ÇED olumlu’ kararını iptal etmedi. “ÇED olumlu” kararının iptali istemiyle açılan davada, mahkeme, Bartın Platformu’nun talebini reddetti.

Odatv’nin aktardığına göre, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’nun aynı konuda verdiği önerge de bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü.

Konuşmaların ardından yapılan oylamaya AKP-MHP ittifakı “araştırılmasın” diyerek ret oyu verdi. Önerge bu oylamayla birlikte reddedildi.

MHP, MHP’li belediye başkanına karşı

Bartın Platform sözcülerinden de olan MHP’li Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın termik santral kurulmasına karşı çıkmasına rağmen MHP’nin araştırma önergesine ret oyu vermesi dikkat çekti.

BİZİ TAKİP EDİN

360,120BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,931TakipçiTakip Et
7,952AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL