Anasayfa ÖZEL Bu kez fiyatlar değil bakan dudak uçuklattı

Bu kez fiyatlar değil bakan dudak uçuklattı

Tarım politikaları iflas eden Türkiye’de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak gıda fiyatlarına karşı terör örgütlerini suçlayarak “Şaşırmamak lazım, milletin canına kasteden mutfağına mı kastetmeyecek” dedi. Çiftçi-Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Adnan Çobaoğlu ise AKP’nin gıdada emperyalizmle uyumlu çalıştığını ifade etti

2019’un ilk aylarında ekonominin temel gündemi yüzde 95’i bulan sebze fiyatlarındaki enflasyon oldu. Borç batağındaki hanehalkı hem artan faiz ödemeleriyle hem de artan gıda enflasyonu ile mücadele ederken, Hazine ve Maliye Bakanı çarpıcı bir açıklamaya imza attı. Gelecek hafta gıda fiyatlarına müdahale edileceğini duyuran Albayrak, “Fiyatlara karşı haftaya önemli adımlar atacağız. Gıda terörünün perde arkasına baktık. Gördük ki felaket tellallığı yapanlar bazı siyasi partilerden aday” dedikten sonra milletin canına kasteden mutfağına mı kastetmeyecek diyerek gıda enflasyonundan terör örgütlerini sorumlu tuttu.

Gıda fiyatlarındaki artışın iç yüzünü doğrudan kendisi de üretici olan Çiftçi-Sen Genel Sekreteri Adnan Çobanoğlu ile konuştuk.

AKP gıdada IMF politiklarını devam ettirdi

Bugüne kadar uygulanan tarım politikalarının gıdayı şirketlerin denetimine bıraktığı vurgulayan Çobanoğlu, bunun özellikle Özal döneminde başladığını ve AKP döneminde hız kazandığını söyledi. IMF ve Dünya Bankası’nın önerdiği tarım politikalarının da küçük üreticinin tasfiyesi üzerine kurulduğunu aktaran Çobanoğlu AKP’nin IMF programının devamcısı olduğunu söyledi.

Tarım arazilerine inşaat özel olarak teşvik edildi

Gıda fiyatlarındaki artışın üreticinin tasfiye edilmesinden kaynaklandığını vurgulayan Çobanoğlu, AKP döneminde tarım arazilerini üzerinde amaç dışı kullanımın özel olarak teşvik edildiğinin altını çizdi. Bu dönemde tarımsal araziler hem inşaat rantına açıldı, hem de tarımsal üretimi bitirecek her türlü faaliyetin önü açıldı.

Çiftçi-Sen Genel Sekreteri Adnan Çobanoğlu

Çİftçi gelir kaynağını başka yerlerde arıyor

AKP dönemi tarım politikalarının çiftçileri üretimden alıkoyduğunu vurgulayan Çobanoğlu şöyle devam etti. “ Çiftçi ailelerin çocukları genç insanlar gıda üretimi yerine madenlerde işçi olarak çalışmayı ya da mevsimlik işlerde çalışarak aile bütçesine katkıda bulunmayı tercih ediyor. Çfitçi kesim artık yaşlı insanlardan oluşuyor, çünkü çiftçinin çocuğu tarım yaparak geleceğini kestiremiyor.”

Sorun kısa vadede çözülemez

Gelecek hafta gıda fiyatlarına müdahale edileceğini söyleyen Albayrak’ın sözlerine ilişkin, kısa vadede sorunun çözülmeyeceğini vurgulayan Çobanoğlu “ancak seçim öncesinde kamuoyu baskısını azaltmak için bu tip söylemler telafuz edilebilir, küçük üreticiye dönük köklü düzenlemeler yapılmadan Türkiye’nin gıda sorunu çözülmez, patateste soğanda bile sıfır gümrük uygulayan bir ülkede bir haftada gıda sorunu çözülebilir mi” dedi.

Çitfçi bile sözleşmeli

Büyük gıda şirketlerinin AKP döneminde çeşitli yasalar aracılığı ile ülkeye sokulduğunu söyleyen Çobanoğlu “Çiftçi kendi toprağında üretim yapıyor ancak, gıda şirketiyle sözleşme yaparak üretim yapıyor, şirketler ise çiftçiye ithal hibrit tohumlar dayatıyor” dedi.

Terör örgütleri kapitalistlerdir

1970’li yıllarda ABD Dış İşleri Bakanı olan Henry Kissenger’ın enerjiyi kontrol ederseniz ülkeleri, gıdayı kontrol ederseniz insanları teslim alırsınız sözüne atıf yapan Çiftçi- Sen Genel Örgütlenme Sekreteri AKP’nin gıda politikaları emperyalizmle uyumludur dedi. Bugün yaşanan gıda krizinden kapitalistleri sorumlu tutan Çobanoğlu, eğer gıda krizinden terör örgütleri sorumluysa asıl terörist kapitalistlerdir yorumunu yaptı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,143AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Bolivarcı hükumetle ABD destekli muhalefet arasında ikinci müzakere

Venezuela'da Bolivarcı hükumetle ABD yanlısı muhalefet arasında ikinci bir Oslo müzakeresinin yapılacağı...

Roboski Aileleri’nden bir kişi daha tutuklandı

Tutuklu HDP eski milletvekili Ferhat Encü’nun kardeşi Veli Encü "örgüt üyesi olmak"...

Irak’ta 3 Fransa vatandaşına IŞİD üyeliğinden idam kararı

Irak'ta IŞİD üyesi olmak suçundan ötürü Fransız vatandaşları Kevin Gonot, Leonard Lopez...

Ağrı’da fırtına çatıları uçurdu

Ağrı’da etkili olan fırtına nedeniyle bazı bölgelerde binaların çatıları uçtu. 

Erdoğan: Sivriada’da amfi tiyatro yapabilirsek süper bir şey olur

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yassıada ziyaretinde açıklamalarda bulundu.

TAKSAV’da ‘çocuk edebiyatı ve hayal gücü’ etkinliği

Toplumsal Araştırmalar ve Kültür Sanat İçin Vakıf (TAKSAV)...

Peru’da 8 büyüklüğünde deprem

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), Peru'da 7.5 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı....

Eşref Kolçak yaşamını yitirdi

Usta sinema sanatçısı 92 yaşındaki Eşref Kolçak'ın hayatını kaybettiği bildirildi.

Vedat Milor: Artık kuzu yemeyeceğim

Ünlü gastronomi uzmanı Vedat Milor, vegan beslenmeye sıcak baktığını, kuzu eti yemeyeceğini...

Bulgaristan’da uçak kazası: Kulüp başkanı hayatını kaybetti

Bulgaristan’ın başkenti Sofya yakınlarında Bulgaristan Havacılık Kulüpleri Başkanı İvan Kostadinov’un içinde bulunduğu...

Sonraki haber