Anasayfa ARŞİV Algı yönetimi imparatoru

Algı yönetimi imparatoru

Futbol bir algı oyunu değildir, futbol bir bilgi oyunudur… Tüm dünyanın gördüğü arkasındaki bilgiyi görmekte zorlandığımız bilgi oyunudur…  Bilgi yönetimi sürdürülebilir başarının tek yoludur, başarıyı bilgi yönetimi yapmadan sürdürülebilir kılamazsınız.

Algı yönetimi, isteklerinin temelinde “ihtiyacının ne olduğu bilgisine sahip olmayan” insanlara yönelik yapılır, manipülasyon bunun temelini oluşturur.

Diğer yandan algı yönetimini yapan başka bir grup daha vardır, bunlar da uğraştıkları konularda yeterli yetkinliğe sahip olmayan ancak içindeki “sahne”, “görünen adam”, “1 numaralı adam”  hırsı ağır basan, yani hırsının olmak istediği şeyle; olmak istenen şeyin gerektirdiği bilgi altyapısına sahip olamamanın sonucunda ortaya çıkan algı yönetimidir.

İşte Fatih Terim…

Galatasaray’ın sağladığı imkânlarla, üst düzey bir memurda bulunması gerekenden çok geniş yetkilerle alınan şampiyonlukların bugün borç bataklarına dönüştüğü sürecin adına başarı denilemez. Çünkü başarı sürdürülebilir olmadı.

Ulusal Takım’da kararlar nasıl alınıyor? Çok büyük ve lüks olanaklara sahip olan Ulusal Takım’ın sorunları ne olabilir ki, hiç başarısı yok! Arda’ya rağmen! Caner’e rağmen! Ve diğerlerine rağmen… Çünkü yönetimin bilgisi yok! Takım olmak başka bir şey… Siyasi ilişkilerini kullanarak Ulusal Takım’ın başında olmak ise nefis bir algı yönetimi… Bunu yaparak isteklerine ulaşan birinin “bilgi yönetimi” yapmasına ihtiyaç kalmıyor bu ülkede… Nereye kadar? İzlanda teknik direktörü seninle dalga geçmeye başlayana kadar.

“Tehlikenin nerede olduğunu biliyorduk her zaman. Onlar hücumda neredeyse hep 5 adamla kaldılar, ancak çok az tehlike yarattılar. Biz ise çok şans bulduk ve İzlanda gibi bir takımın böylesine güçlü bir ülke karşısında bu kadar şans bulması çok nadir görülebilir.”

Fatih Terim’in bir B planı olmadığını kaydeden İzlanda teknik direktörü, “Oyuna başlama alışkınlıklarını kırdık ve sonrasında bir B planlarının olmadığı görüldü. Absürt bir şekilde kolay bir maç oldu bizim için. İlk etaptaki düşüncelerimizi değiştirmek zorunda kalmadık” ifadelerini kullandı.

İbretlik bir açıklama… Özellikle Mehmet Demirkol için!

Galatasaray’ın UEFA Kupası’ndaki başarısında doğru elementler bir araya gelmişti sadece, yani bir tesadüftü, sürdürülebilir olamadı.  Başarı Fatih Terim’in değil, Galatasaray markasınındı. Ayrıca o gün yapılan harcamaları bugün hâlâ ödeyemiyorsan buna başarı denir mi, ona da bakmak lazım. Fatih Terim, Galatasaray dışında hiçbir yerde başarılı olamaz, yıllarca Galatasaray’ın kasasını boşalttı, şimdi sıra daha büyük kasada, Ulusal Takım’ın kasasında. Fatih Terim başarı adamı değildir, para ve güç adamıdır.

Fatih Terim siyaseti çok iyi kullanan adamdır, politik adamdır, futbol adamı değildir. O kadar iyi bir siyaset adamıdır ki; algı yönetimini çok iyi paketleyerek kendine “imparator” dedirtmiştir.

Yönetimin temeldeki “bilgisine” sahip olmayan, takım olmayı grup olmakla, aile olmakla aynı tutan bir teknik direktör bize ancak duygusal ve ciddi maddi kayıplara neden olmaktadır. İmparatorlukta fethedilen toprakları görmedik ama vadedilen toprakların da uçsuz bucaksız olduğunu öğrendik!

Ayrıntı ise; vaat edilen toprakların bedelini peşin ödememizdir.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,517AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Babacan ekibi parti kurmak için temaslarını sürdürüyor

AKP’den kopup yeni parti kurma çalışmaları yapan Abdullah Gül’ün, Ali Babacan’ın ve...

İran: ABD ajanlarını gözaltına aldık

İran İstihbarat Bakanı Mahmud Alevi, ülkede "ABD ve yabancı ülkeler adına casusluk...

Adana’da bir kişi daha metil alkol zehirlenmesinden yaşamını yitirdi: Toplam ölü sayısı 22 oldu

Kozan ilçesinde, geçen 14 Temmuz'da alkol içen A.D., fenalaşınca yakınları tarafından Kozan...

AKP’li vekilden hükümete eleştiri: Kanuna destek vermedim

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarını ilgilendiren düzenlemeler...

İran’dan İngiltere’ye: ABD sizi bataklığa çekmeye çalışıyor

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'u hedef...

Adam Peaty’den dünya rekoru: 57 saniyenin altına inen ilk sporcu

Adam Peaty, Güney Kore'de düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda erkekler 100 metre kurbağalamada dünya...

Didim’de deniz temizlendi, halı bile çıktı

Aydın'ın Didim ilçesinde, protokolün de katılımıyla dalgıçlar tarafından yaklaşık bir saat temizlik çalışması...

THK’den eski yöneticiler için suç duyurusu

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanlığınca, kurumun eski yöneticileri hakkında 'ihaleye fesat...

İzmir Film Festivali yarın başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı ve Asitem destekleri ile...

Adana’da sahte içkiden ölenlerin sayısı 12’ye yükseldi

Adana'da metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle tedavi altına alınan bir kişi daha yaşamını...

Sonraki haber