Anasayfa SİYASET Allah asıl bizi affetsin

Allah asıl bizi affetsin

Bugün “Cumhuriyet Gazetesi okuyan” ve “Zülfü Livaneli’nin albümlerini dinleyen” kaç polis vardır? Yüz binlerce polisin içinde bu ikisini evinde, arabasında, etrafında kimseler yokken yapabilen belki yalnızca birkaç polis vardır ancak bunu gündelik bir alışkanlık olarak ve normal bir şekilde -örneğin bir karakolda- yapabilen polis yoktur. FETÖ üyesi olduğu düşünülen, ilişkisi olduğu saptanmış binlerce polis emniyet teşkilatından atıldıktan sonra da ol(a)mayacaktır. Bu ikisini yapamamanın kendisi yalnızca polis teşkilatının değil aynı zamanda devletin diğer çoğu kurum ve kuruluşunun da -FETÖ’den temizlense bile- bazıları için hâlâ bir OHAL alanı olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir.

Ancak “Cumhuriyet Gazetesi okuyan” ve “Zülfü Livaneli’nin albümlerini dinleyen” herhangi bir polise bir yabaniymiş gibi bakacağına emin olduğum –bizzat kendi meslektaşlarına ait- gözler bugün FETÖ avındayken, Fethullah’ın Copları isimli kitabıyla polisin içindeki nasıl bir yapılanma olduğunu -bundan 15 yıl önce- isim isim veren, örgütlenme yöntemlerini teker teker yazan Zübeyir Kındıra “Cumhuriyet Gazetesi okuduğu” ve “Zülfü Livaneli’nin albümlerini dinlediği” gerekçesiyle sicili bozularak Polis Akademisi’nden atılmıştı.


Yazdığı kitabın son paragrafı şu şekildeydi:
“Ama siz rastlantılara inanıyorsanız, listelere girenlerle ‘Işık Evleri’ne gidenlerin hemen hemen aynı kişiler olmasını rastlantı olarak yorumluyorsanız ve hâlâ Gülen’in ve Işık Evleri’nin tehlikeli yanını görmediyseniz ve daha da önemlisi hâlâ, Işık Evleri’ne götürülmeye hazır gençlerin tehlike içinde olduğunu düşünmüyorsanız, bu kitabı en baştan, yeniden okuyun.”

On beş yıl önce, AKP’nin kuruluş yılında yazılan bu kitaba ve onun yazarına, hükümet edenlerin, bakanlık yapanların, başbakanların ve cumhurbaşkanlarının hiçbirisi inanmamış olacak ki o kitap şimdi bir daha okunmak üzere açılıyor.
Kimlerin hakları yendi ortaya çıkıyor. Üstelik bilinenler bilinmeyenlerin milyonda biri. İnsanlara kumpaslar yapılıp acılar çektirildi. Açığa çıkmayanlar çıkanların binde biri. Kamu mallarının nasıl talan edildiği ayan beyan ortada. Bu ülkede onlarca yıldır “hizmet”le sarmaş dolaş bakanlıklarda, kurumlarda, devletin her kademesinde “Cumhuriyet Gazetesi okuyan ve Zülfü Livaneli’nin albümlerini dinleyen”ler liyakatına, ehilliğine, ustalığına, bilgisine bakılmadan harcandı gitti. Kamunun yaptığı mülakatlarda adaylar sadece “nereli olduğu” sorularak ve anlamlı ve alaycı bir şekilde kafalar sallanarak sınavlardan kapı dışarı edilirken şimdi FETÖ’ye sayıp dökenler o “Zaman” bir başka demokrasi nöbetini gururla tutuyordu.

Devletin içine “sızan” değil, devletin artık kendisi olmuş bir cemaatten ve cemaat zihniyetinin devleti ele geçirme arzusu ve isteğinden bu toplumun büyük bir kısmı oldukça fazla çekti. Helikopterlerle, uçaklarla parlamentoyu, halkı bombalayanların, tanklardan ateş ederek insanları katledenlerin gitmesiyle bu zihniyet değişecek mi? Göreceğiz. Bu ülkede hükümet edenler Alevi için, Kürt için, gayrimüslim için, kendisi gibi olmayan, kendisi gibi görünmeyen, destek vermeyen herkes için her daim olağanüstü hali yaşatıyordu. Solcular içinse hayat bazılarının “Allah bizi affetsin” diye pişmanlık duyduğu şeylerin iç yüzünü anlatmaya çalışmakla geçti. Bundan sonra da geçmeye devam edecek gibi. Biz ki bir şeylerin düzelebileceğine inandık ve sanırım hâlâ inanıyoruz bu ülkede. Allah asıl bizi affetsin…

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,061AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Artvin’de Ensar Vakfı’nı protesto ettiği için yargılanan 12 kişi beraat etti

Dilan ŞahinbaşArtvin'de Ensar Vakfı'nın düzenlediği konferansı protesto...

Sabahattin Önkibar’a saldırı

Odatv yazarı Sabahattin Önkibar evinin önünde 3 kişilik grup tarafından saldırıya uğradı.

Öğrencileri darp eden okul müdürü görevden alındı

Çankırı’nın Yapraklı ilçesindeki bir ilkokulda İstiklal Marşı töreninde kürsüye çıkardığı öğrencilere şiddet...

Bursa’da işçileri taşıyan midibüs devrildi: Yaralılar var

Bursa'da, kontrolden çıkan servis midibüsü, refüjdeki direğe çarparak devrildi. Kazada, sürücünün de...

Halfeti’de gözaltına alınanların gözaltı süresi uzatıldı

Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi, Halfeti’de yaşanan çatışmanın ardından gözaltına alınan 20...

Tayland’da kimyasal madde taşıyan gemi yandı: 130 kişi hastanelik oldu

Tayland’ın Chonburi eyaletinde bulunan Bang Lamung bölgesindeki Laem Chabang limanında, kimyasal madde...

Genco Erkal: Hırsız, halkın verdiği mazbatayı seçilmiş başkanın elinden çalandır

Erdoğan'ın "Herhalde bu sandığın hakkını vereceğiz. İnşallah hırsızlara bu işi bırakmayacağız” sözlerine...

Elektronik YDS’de bilgisayarlar dondu

Türkiye’nin her yerinden adayların katılımıyla yüz tanıma sistemiyle katıldığı, İstanbul, Ankara ve...

Ankara’nın ilk çizgi roman festivali başladı

Ankara Comics and Art Festivali, başkentli çizgi roman tutkunlarına kapılarını açtı. 

Kedi Tombi’den sınıf arkadaşlarına veda

İzmir”de öğrencilerin sınıfta baktığı kedi Tombi, okulların tatile girmesinin ardından yurt dışına...

Sonraki haber