Alman basını: Esad, Rusya ve İran’ın yardımıyla Suriye’deki savaşı kazanmış sayılır

Alman gazeteleri, İdlib’teki gelişmeleri irdeledi. Frankfurter Rundschau gazetesi, “Esad, Rusya ve İran’ın yardımıyla Suriye’deki savaşı kazanmış sayılır.” yorumunu yaptı.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre, Frankfurter Rundschau gazetesinin yorumunda Suriye’de iş işten geçtiği ve kazanan tarafın belli olduğu dile getiriliyor:

“Almanya Savunma Bakanlığı Suriye’de binlerce kişi öldürüldüğü ve kimyasal silahlar kullanıldığı takdirde nasıl karşılık verilebileceğinin planlamasını yapmış. Bu tür askeri planlamalara denecek birşey yok. Çeşitli senaryolara göre acilen karşılık verebilmek için hazırlık yapmak askerin görevi. Masa başında yapılan hazırlıkların savaşa katılmaya dönüşmesi ise sorun çıkarır. Ancak Suriye’de misilleme yapmanın artık anlamı kalmadı. ABD Başkanı Donald Trump iki kez savaş uçakları ve füzelerle Şam rejimini cezalandırmayı denedi. Ama bu operasyonlar Suriye’de kan dökülmesini önleyemedi. Almanya katılsa da katılmasa da sınırlı hava harekâtları sembolik anlam taşıyor. Esad, Rusya ve İran’ın yardımıyla Suriye’deki savaşı kazanmış sayılır.”


Neue Osnabrücker Zeitung‘un yorumunda Suriye’deki savaşa müdahale etme imkânlarının sınırlı olduğuna dikkat çekiliyor:

“Kimyasal silaha başvurduğu takdirde Şam rejimini Almanya’nın da katılımıyla cezalandırmak ahlaki bakımdan cazip gelebilir. Ama bakalım bu siyasi bakımdan akıllıca, hukuki bakımdan da sakıncasız olabilir mi? Almanya’nın Birleşmiş Milletler’in onayı olmadan NATO müttefiklerinin Suriye’deki ortak operasyonlarına katılması sorun çıkarır. Esad’ın hamisi Rusya, Güvenlik Konseyi’nde buna zaten izin vermez. Buna karşılık dünya devletlerinin Suriye’deki bütün kimyasal silahların yasaklanması için Birleşmiş Milletler’den karar çıkartma girişimi pekâlâ desteklenebilir. Almanya uluslararası alanda daha fazla sorumluluk alıp ABD’ye bağımlılığını azaltmaya çalışırken, sütten çıkmış ak kaşık gibi kalamaz.”

BİZİ TAKİP EDİN

358,979BeğenilerBeğen
54,841TakipçiTakip Et
1,080,182TakipçiTakip Et
7,394AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL