Almanlar ‘mali yardım’ı tartışıyor
23.08.2018 10:22 SİYASET
ABD ile yaşanan siyasi gerilim ve ekonomik kriz Türkiye ile AB arasındaki buzları eritirken AB’nin en büyük gücü Almanya’da Türkiye’ye ’mali yardım’ önerisi tartışılıyor

Almanya’da koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin lideri Andrea Nahles, ekonomik kriz içinde bulunan Türkiye’ye mali yardım yapılması önerisini tekrarladı. Nahles, Passauer Neue Presse gazetesine yaptığı açıklamada “ABD’nin yaptırımları nedeniyle Türkiye’deki ekonomik ve mali kriz önemli ölçüde arttı ve gerçek bir tehdide dönüşebilir” dedi. Nahles, Almanya için bu durumun önemsiz olmadığını da sözlerine ekledi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Sosyal Demokrat siyasetçi, “Türkiye’nin kaderinin bizim için önemsiz olmadığı konusunda bilinçli açık bir işaret” verdiğini belirtti. Avrupa’nın ve Almanya’nın çıkarları açısından Türkiye’nin türbülansa girmemesi gerektiğini vurgulayan Nahles, bunun “bütün bölgede istikrarsızlaşmaya yol açabileceğini” söyledi. Nahles, bu nedenle de Alman hükümetinin Türkiye ile “bütün düzeylerde diyalog içinde” kalmasının öneminin altını çizdi.

‘Herkesin çıkarına olur’
Almanya’da Türkiye’ye mali yardım konusunun tartışılmasını memnuniyetle karşıladığını kaydeden Nahles, sıkı ekonomik ilişkileri korumanın ve pekiştirmenin Almanya’nın, Avrupa’nın ve Türkiye’nin çıkarına olduğunu ifade etti.

Nahles, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eylül ayının sonunda Almanya’ya yapmayı planladığı devlet ziyaretini de savunarak diyalog temelinde şekillendirilen dış politikanın dışında bir seçenek olmadığını belirtti. Nahles, ancak kritik konuların da “elbette konuşulması” gerektiğini sözlerine ekledi.

Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin lideri Nahles’in Almanya’da tartışma yaratan önerisini Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Lideri ve Başbakan Angela Merkel de reddetmişti. Parti Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer, Başbakan Angela Merkel’in şu an için Türkiye’ye yardım edilmesini düşünmediğini açıklamıştı. Hükümet Sözcüsü Steffen Seibet de, Türkiye’ye mali yardımının şu an için Alman hükümetinin gündeminde olmadığını vurgulamıştı.

‘Önce ödevini yapsın’
Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin Alman meclis grubu Dış Politika Sözcüsü Jürgen Hardt da şu aşamada Türkiye’ye mali yardım önerisi yapılmasını reddetti. Alman televizyonu ARD’ye açıklamalarda bulunan Hardt, “Türkiye’de herhangi bir değişim olmadan şimdi yardımda bulunursak, parayı israf etmiş oluruz” dedi. Hardt, öncelikle Türkiye’nin ev ödevlerini yapması gerektiğini belirterek izlenen siyasi çizginin hukuk devleti ilkeleri ve demokrasi yönünde değiştirilmesi gerektiğini altını çizdi. Hardt, Almanya’nın, ekonomik ve siyasi açıdan istikrarlı bir Türkiye’den yana olduğunu da sözlerine ekledi.

Anketler olumsuz
Öte yandan Die Welt gazetesinin Civey şirketine yaptırdığı bir ankette katılımcılara Nahles’in önerisi hakkındaki görüşü soruldu. 5 bin 51 kişinin katıldığı anket 20-21 Ağustos 2018 tarihlerinde yapıldı. Ankette katılımcılara, “Türk hükümetinin taviz vermesi hâlinde Alman hükümeti Türkiye’ye yardım etmeye hazır olmalı mı?” sorusu soruldu. Ankete katılanların yüzde 71’i, Türkiye’ye mali yardım yapılmasına karşı olduğunu belirtti. Yüzde 22’lik kesim Nahles’in yardım önerisine sıcak baktığını söylerken, yüzde 7 kararsız olduğunu ifade etti.