Almanya'da, ırkçı vekilden Türklere: Deve çobanları
15.02.2018 22:30 GÜNCEL

AfD’nin Saksonya Anhalt Teşkilatı Başkanı Andre Poggenburg, Almanya'da yaşayan Türkiyeli göçmenleri hedef alarak “Bu deve çobanları defolup geldikleri yere geri gitmeli” dedi.

Almanya’da federal meclise giren aşırı sağcı AfD partisinden Türkiyeli göçmenlere karşı yine ırkçı bir açıklama geldi. AfD’nin Saksonya Anhalt Teşkilatı Başkanı Andre Poggenburg Almanya’daki Türk Toplumu’nu hedef gösterdi. Poggenburg, “Bu deve çobanları, defolup geldikleri yere geri gitsinler” dedi.

Hürriyet’in Berlin temsilcisi Celal Özcan’ın haberine göre, Almanya’da “Kül Çarşambası” denilen, siyasetçilerin birbirine karşı ‘mangalda kül bırakmadığı’ geleneksel toplantıda konuşan Poggenburg, “Bu çörek otu tacirlerinin kıçında 1.5 milyonluk bir soykırım var. Onlar da kalkmış bize tarih ve yurt hakkında ders vermeye kalkışıyor” dedi.

SOFUOĞLU: HUKUKSAL İNCELEME BAŞLATTIK

Poggenburg bu sözleriyle Almanya’da İçişleri Bakanlığı’na bir de yurt bakanlığı eklenmesini eleştiren Türk Toplumu Başkanı Gökay Sofuoğlu’nu hedef aldı. Türk Toplumu Başkanı Sofuoğlu, AfD’nin “ırkçı ve aşağılayıcı söylemlerden artık geri durmadığını ve ölçüyü aştığını belirtti. Sofuoğlu, Poggenburg hakkında suç duyurusunda bulunmak için hukuksal inceleme başlattıklarını açıkladı.