Almanya Dışişleri Bakanı Maas: Tolu kararı ilişkilerin düzelmesi yönünde bir adım

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, gazeteci Meşale Tolu hakkındaki yurt dışı yasağının kaldırılmasını, Türkiye ile ilişkilerin düzelmesi yönünde bir adım olarak niteledi. Tolu’nun Pazar günü Almanya’ya dönmesi bekleniyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye’de yargılanan Alman vatandaşı gazeteci ve çevirmen Meşale Tolu’nun yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması kararını Türkiye ile ilişkilerin düzelmesinin bir işareti olarak değerlendirdi. Sosyal Demokrat Partili (SPD) Bakan Maas, Berlin’de yaptığı açıklamada, Tolu’nun yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması kararı karşısında “rahatladığını” söyledi. Bakan Maas, “Dava henüz sonuçlanmamış olsa bile bu Sayın Tolu için iyi haber ve Türkiye ile ilişkilerimizin düzelmesi yönünde atılmış bir adım” dedi.


Ancak Alman Dışişleri Bakanı atılan adımın bununla sınırlı kalmaması gerektiğini belirterek, “Türkiye’de hukuk devleti ilkeleri açısından sorunlu gördüğümüz birçok nokta bulunuyor ve Türk muhataplarımıza bunları açıkça dile getiriyoruz” diye konuştu. Özellikle cezaevinde bulunanlara dikkat çeken Maas, “Hâlen yedi Alman vatandaşı siyasi ve bizim açımızdan kabul edilemeyecek nedenlerle cezaevinde bulunuyor” dedi.

Gazeteci Deniz Yücel ve insan hakları savunucusu Peter Steudtner’in aralarında bulunduğu Alman vatandaşlarının Türkiye’de tutuklanarak cezaevine konması geçen yıl Ankara ile Berlin arasındaki ilişkilerde gerginliğe yol açmıştı.

Terör örgütü üyeliği suçlamasıyla sekiz ay tutuklu kaldıktan sonra Aralık 2017’de tahliye edilen Etkin Haber Ajansı (ETHA) çalışanı Meşale Tolu hakkındaki yurt dışına çıkış yasağı bugün kaldırılmıştı. Türkiye’de terör örgütü kabul edilen Markist Leninist Komünist Parti’ye üye olmakla suçlanan Tolu hakkındaki davaya 16 Ekim’de devam edilecek.

BİZİ TAKİP EDİN

359,922BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,199TakipçiTakip Et
7,881AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL