Almanya ile ‘Düşmanımın düşmanı dostumdur’ yakınlaşması

Son yıllarda gergin olan Türkiye-Almanya ilişkileri, iki ülkenin de ABD ile yaşadığı gerilim ardından atılan yeni adımlarla yakınlaştırılmaya çalışılıyor. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, bugün Türkiye’ye gelecek ve iki günlük ir çalışma ziyareti yapacak.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 28-29 Eylül günlerinde Almanya’ya yapacağı resmi ziyaret öncesi gerçekleşecek ziyaret sırasında ilişkilerin onarılması yönünde yeni adımların atılacağı umuluyor.

Görüşmeler

Dışişleri Bakanlığı, Maas’ın ziyareti resmen duyururken, “Söz konusu çalışma ziyareti kapsamında Sayın Bakanımızla yapılacak görüşmelerin yanı sıra konuk Bakanın Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın TBMM Başkanımız tarafından kabul edilmesi öngörülmektedir. Görüşmelerde, Türkiye-Almanya ikili ilişkileri, AB sürecimiz ile güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınacaktır” bilgilerine yer verdi.

Açıklamada, Heiko Maas’ın mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile 6 Eylül’de İstanbul’daki Alman Lisesi’nin 150. kuruluş yıldönümü dolayısıyla 2018/2019 eğitim-öğretim yılı açılışına katılacağı da belirtildi.

Ziyarette, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’ya yapacağı ziyaret için ön hazırlıklar da gündeme gelecek.


Tutuklu Almanlar

Almanya’dan daha önce yapılan açıklamalara göre Maas, Türkiye’de tutuklu bulunan Alman vatandaşlarını ziyaretin gündemlerinden biri yapacak. Ankara’nın ise 15 Temmuz darbe girişiminin ardından çok sayıda FETÖ’cünün Almanya’da sığınak bulmasından duyduğu rahatsızlığını dile getireceği kaydediliyor.

Gümrük birliği

ABD ile bir ticaret savaşı yaşanan Almanya ile yine ABD ile gerilim yaşayan Türkiye, Gümrük Birliği’nin güncellenmesini masaya yatıracak. AB, daha önce Gümrük Birliği’nin güncellenmesi yönünde çalışma yapmama kararı almıştı. Ancak iki ülkenin de ABD ile yaşadığı sorunlar, konuyu tekrar gündeme getirdi.

Öte yandan görüşmede gündeme gelecek bir diğer konu da İdlib operasyonu olacak. Maas, önceki gün yaptığı bir açıklamada İdlib meselesini Türkiye’deki temaslarında da gündeme getireceğini söyledi, “İdlib’te insani bir felaketin önlenmesi için her türlü çabayı göstereceğiz” dedi.

BİZİ TAKİP EDİN

358,979BeğenilerBeğen
54,841TakipçiTakip Et
1,080,182TakipçiTakip Et
7,394AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL