Anasayfa MEDYA Alper Taş, baskın seçim gündemini yorumladı

Alper Taş, baskın seçim gündemini yorumladı

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, saat 16.00’da BirGün Medya’da Ece Zereycan’ın konuğu oldu.

Alper Taş’ın baskın seçim süreciyle ilgili yaptığı açıklamaların satır başları şöyle:

 • Erken seçim beklentisi vardı fakat böyle baskın seçimi kimse beklemiyordu. Muhalefeti sıkıştırma eğiliminde oldukları belli. Belli olan bir şey de kendilerinin çok sıkışmış olduğu. 2019’u beklediklerinde çöküntüyle seçime gireceklerdi.
 • İttifak yapmayı zorunlu hâle getirdiler. Muhalefet bu oyunu bozabilmek konusunda çeşitli hamleler yapıyor. Muhalefetin, şu ana dek AKP-MHP blokunun oyununu bozduğunu söylemek mümkün.
 • İnce, Demirtaş, Karamollaoğlu ve Akşener; toplumsal tabanlarının dayandıkları siyasi temsiliyet ilişkisinin ötesinde insanları da sandığa çağırma konusunda potansiyele sahip ve güçlü adaylar. Bu havayla beraber insanlar sandığa gidecek.
 • Bizi hüzünlendiren, ilk turda sosyalistlerin adayı olmaması. Başkanlık seçimlerinde nasıl bir Türkiye özlediğimizi o seçim zemininde değerlendirme imkanımızı maalesef kaybetmiş olmamız, özeleştiri vermemiz gereken bir konu gibi gözüküyor.
 • AKP’nin manifestosunun hiçbir inandırıcılığı yok. İçi boş, yalan. Kimsenin bu yalana inanacağını zannetmiyorum. Erdoğan’ın kendisinin bile inanmadığı bir manifesto. Yıkımın sorumlusunun, yıkımı ortadan kaldırmasını beklemek abes.
 • Siyasal İslamcı bir rejime karşı laiklik oldukça önemli. Bağımsızlık, anti emperyalizm gündeme taşınmalı. Cinsiyetsiz bir devlet anlayışı oldukça önemli. Doğayla barışık bir ülke tasavvuru… Bunlar bizim için oldukça önemli başlıklar.
 • CHP’nin ortak çatı aday yaklaşımından uzaklaşıp İnce’yi ortaya çıkarması bile, sol tabandan ve CHP dışından gelen tabanın basıncı olarak görülüyor. Artık Türkiye’de sağdan giderek bir yol alabilmek mümkün değil. Sağ, tüm yolları bozdu.
 • Türkiye’yi böldüler, bunu sağ yaptı. Türkiye’yi eşitlik, özgürlük, dayanışma fikirleri birleştirir. Bu fikirler sola aittir, soldan yürüyen kazanır.
 • T A M A M koalisyonu oluştu. Birbirimizin ayağına basmadan, AKP-MHP blokunu alaşağı etmek esas. Bu siyasal İslamcı bir sentezdir, bu sentezin Türkiye’ye sunabileceği bir gelecek asla ve asla yoktur.
 • CHP’den bir aday teklifi olacağı yansıdı. Bize gelmiş resmi teklif söz konusu değil. Resmi teklif gelince, bu teklifi değerlendiririz. Buna karar verecek olan ben değilim. Teklif gelirse, ÖDP ve HAZİRAN değerlendirir, karar verilir.
 • Anti demokratik bir ortam, eşitsiz bir yarış var. Bu durumu lehimize çevirebiliriz. Hiçbir inandırıcılığı olmayan yanlı medyaya bir tutum alabiliriz. T A M A M kampanyası, bu medyaya da ‘Hayır’ deme kampanyasına dönüşebilir.
 • Kendi medya mecralarımızı geliştirmemiz ve gönülden gönüle bir seferberlik başlatmamız gerektiğini düşünüyoruz.
 • Demirtaş niye içeride? Siyasi bir kararla. Demirtaş’ın özgür bir kampanya yürütememesi veya HDP’li vekillerin içeride tutuluyor olması anti demokratik süreci derinleştiriyor.

 • Boykot çağrısı çok apolitik bir durumdur. Sol’da böyle bir tutum varsa, bundan vazgeçsin. Geçersiz oy gibi şeyler… Sol demokrat güçlere oy vermek lazım, AKP’ye oy vermemek, tek adam rejimine ‘Hayır’ demek lazım. HDP’nin barajı aşması lazım.
 • Esas olan AKP-MHP blokunu yenmeliyiz. Bir rejim sorunu var. Çağrımız, sandığa gidin. 1946’nın seçim sistemini AKP önümüze koydu. Tüm bu sağcı, İslamcı yapılar ’46 seçimini örnek verdi. Buna izin vermemek lazım.
 • Sol ve sosyalist hareketin yenilmesini sağlamak için Siyasal İslam’ın binbir çeşit rengi piyasaya sürüldü, bunlar iktidar da oldu. Fakat gördük ki Siyasal İslamcılık bir gelecek inşaa edemez. Her düzeyde yoksullaşma yaratır.
 • 60 yıl sonra Malezya’da siyasal İslamcı rejim yıkılıyor. Bizde 16 yıl sonra bu siyasal İslamcı rejimi yenip Türkiye’de daha demokratik bir sürecin önünü açma göreviyle ve sorumluluğuyla yüz yüzeyiz. Hep beraber bu işi tamamlayacağız.
 • Yurttaş, öfkesini sandıkta patlatacak. Yolsuzluklar, zenginleşme… Bunların hepsi gözüküyor. Üretim yok, her şey satılıyor. Borçla ekonomi çevriliyor. Ekonomiden anladıkları tünel, yol yapmak. Ekonomi inşaat ve beton değil.
 • Muhalefet 7 haziran sonrası gibi değil, iyi bir sınav veriyor. (Kaybetmesi durumunda) İktidar ne yapacak, yeni bir savaş mı başlatacak, hangi meşruiyete dayanarak ‘tanımıyorum’ diyecek? Paşa paşa gidecekler. AKP gidecek.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,519AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Yatağan’da maden ocağında iş cinayeti

BERKAY SAĞOLMuğla'nın Yatağan ilçesinde maden sahasında bulunan...

Domates sanılıp yeniliyor: Bakanlıktan uyarı geldi

Pazaryeri ilçe Tarım Müdürlüğü konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak...

Karar yazarı Albayrak: Geçmişte Erdoğan’a soru sormak yerine iltifat yağdırmam yanlıştı

Karar gazetesi yazarı Hakan Albayrak, sosyal medya üzerinden 17-25 Aralık sürecinde katıldığı...

‘Ülke ekonomik krizle karşı karşıyayken Saray’ın 5 aylık harcaması 1 milyar TL’yi aştı’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba, hazırladığı...

Nijerya’da kaçırılan 4 Türk için operasyon başlatıldı

Nijerya’da 4 Türk vatandaşı Cumartesi gecesi kimliği belirsiz kişilerce fidye için kaçırıldı....

Babacan ekibi parti kurmak için temaslarını sürdürüyor

AKP’den kopup yeni parti kurma çalışmaları yapan Abdullah Gül’ün, Ali Babacan’ın ve...

İran: ABD ajanlarını gözaltına aldık

İran İstihbarat Bakanı Mahmud Alevi, ülkede "ABD ve yabancı ülkeler adına casusluk...

Adana’da bir kişi daha metil alkol zehirlenmesinden yaşamını yitirdi: Toplam ölü sayısı 22 oldu

Kozan ilçesinde, geçen 14 Temmuz'da alkol içen A.D., fenalaşınca yakınları tarafından Kozan...

AKP’li vekilden hükümete eleştiri: Kanuna destek vermedim

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarını ilgilendiren düzenlemeler...

İran’dan İngiltere’ye: ABD sizi bataklığa çekmeye çalışıyor

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'u hedef...

Sonraki haber