-Reklam-
Anasayfa YEŞİL BİRGÜN Alpu Ovası için karar çıktı

Alpu Ovası için karar çıktı

BURAK ABATAY – @abatayburak

Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Planlanmasına Dair Yönetmelik’te yapılan değişikliğin ardından yeniden toplanan Toprak Koruma Kurulu Eskişehir’de Alpu Ovası’na ilişkin kararını verdi.

Eskişehir’de yer alan birinci sınıf tarım arazilerinin yüzde 40’ının yer aldığı Alpu Ovası’nın tarım dışı kullanımının oylanacağı toplantı Eskişehir Valiliği’nde gerçekleştirildi. Yeni yönetmeliğe göre toplanan kurulda 3 ret oyuna karşı 6 evet oyu kullanıldı ve Alpu Ovası birinci derece tarım arazisi kapsamından çıkarıldı.


Tarım arazilerinin tarım dışı kullanımına yol açan düzenleme Eskişehir Valisi, Tarım İl Müdürü, İl Defterdarı, Çevre ve Şehircilik Müdür, DSİ ve Eskişehir Üniversitesi’nden gelen katılımcının “evet” oyuyla kabul edildi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Ziraat Mühendisleri Odası ve TEMA’nın “hayır” oyuna karşın altı “evet” oyu ile bölge tarım vasfından çıkarılarak, termik santral yapılmasının önü açıldı.

***

CHP’Lİ YÜKSEL: KARARIN ZARARI ESKİŞEHİR’İN OLACAK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel, Alpu Ovası’nın tarım dışı kullanımının oylandığı oylamayı BirGün’e değerlendirdi.

alpu-ovasi-icin-karar-cikti-421201-1.Eskişehir’in kent merkezli bir yer olduğunu hatırlatan Yüksel, Eskişehir nüfusunun çok düşük bir oranının kırsalda yaşadığını belirtti. Buradan hareketle Enerji Bakanlığı’nın yapılması planlanan termik santrali nüfusu kent merkezine oranla çok daha düşük olan Alpu Ovası’nda yapılacağını kasıtlı bir yanıltma olduğunu söyleyen Yüksel, “Alpu’da da çok küçük bir nüfus var. Eskişehir’e de uzak bir yer. Ulaştırma Bakanlığı’na bu hususta bir soru önergesi verdim. Soru önergesinde yapılması planlanan termik santralin nerede yapılacağını sordum. Bana verilen yanıtta ise Tepebaşı cevabını aldım. Alpu’ya yakın bir yerde ancak Tepebaşı bölgesine yapılacak santral. Bununla beraber santralin maden verimliliği bir hayli düşük. Linyit kömürü de enerjisi az ve külü çok olan bir maden. Avantajı olmadığı gibi çevreye verdiği zarar Eskişehir kent merkezindeki halkı doğrudan etkileyecek. Ve rezervin bittiği noktada ise santraldeki elektrik üretimi ithal kömürle yapılacak. Bu santralin Tepebaşı’na yapılmasının akla mantığa sığa hiçbir yanı yok” açıklamasında bulundu.

AKP VE BÜROKRATLARIN HALKA İHANETİ

Eskişehir Valiliği’nde gerçekleştirilen oylamaya ilişkin olaraksa Yüksel şu ifadeleri kullandı:

“Oylamada oy kullananların tamamı bürokrat. Eskişehirli olmadıkları gibi bu göreve de tayinle gelmiş kişiler. Onlar daha sonra başka illere tayinle atanacak. Santralin çevreye ve halka vereceği zarar ise Eskişehir’in olacak. Dolayısıyla oylamada ‘evet’ oyu kullanan bütün bürokratlar ve bu karara zemin hazırlayan AKP’liler Eskişehir’e ihanet etmiştir.”

(Fotoğraf: Meltem Karakaş)

- Reklam -

SON HABERLER

Çubuk’tan sonra YSK’den önce

Seçim hengâmesinde pek konuşulmadı ama başka bir seçim sürecinin, yani 7 Haziran’dan...

Güven…

Güvende hissedeceğimiz sosyal ilişkiler, kurumsal yapılar ve güvenceler arıyoruz hepimiz. Bireysel değil...

Kıyamet özel

Kıyamet birden gelecek sanıyorsunuz ama kıyamet çoktan geldi.Atmosfer...

Başakşehir son düzlükte teklemeye başladı

Haftanın açılış karşılaşmasından kazanan çıkmadı. Deplasmanda galibiyete yakın bir oyun ortaya koyan...

Son büyük tabu

Korku ya da gizem filmlerinde vardır, bir aile ücra bir kasabaya taşınır....

Erdokrasi

Tanıma gerek var mı?

Sanatçılardan #LinçGirişiminiKınıyoruz açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun asker cenazesinde uğradığı saldırıya oyuncular, yazarlar, sanatçılar...

Sisi’yi koltukta tutma referandumundan ‘evet’ çıktı

Mısır'da Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin 2030'a kadar görevde kalmasının yolunu açan anayasa değişikliğine ilişkin...

Rusya’dan ABD’nin ‘İran’ kararına tepki

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin, İran petrol yaptırımlarından muaf tutulan 8 ülkeye yeni...

Fenerbahçe’den kritik galibiyet

Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımı, THY Avrupa Ligi play-off çeyrek final üçüncü...

Sonraki haber