Anasayfa GÜNCEL 'Alsancak Devlet Hastanesi kapatılacak' iddiası Meclis gündeminde

‘Alsancak Devlet Hastanesi kapatılacak’ iddiası Meclis gündeminde

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, 150 yıllık Nevvar Salih İşgören Alsancak Devlet Hastanesi’nin kapatılacağına ilişkin iddiaları TBMM gündemine taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan, Nevvar Salih İşgören Alsancak Devlet Hastanesi’nin kapatılacağına ilişkin iddiaları TBMM gündemine taşıdı. CHP’li Murat Bakan, “Günde 3 binin üzerinde İzmirliye hizmet veren 150 yıllık tarihi Alsancak Devlet Hastanesi aynı şekilde hizmete devam etmeli” dedi.

İzmir Alsancak’ta bulunan ve 150 yıllık bir tarihi olan Nevvar Salih İşgören Alsancak Devlet Hastanesi’nin Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kadın doğum polikliniğine çevrileceği, taşınacağı veya kapatılacağına ilişkin iddialar kamuoyunun gündemine geldi.

Geçtiğimiz günlerde Demokratik Sağlık Sen, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Türk Sağlık Sen, Konak Kent Konseyi, mahalle dernekleri, mahalle muhtarları ve Alsancaklıların katıldığı bir basın açıklaması yapıldı ve konuyla ilgili bölgede yaşayan insanların rahatsızlığı dile getirildi.

Yapılan basın açıklamasında “Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi’nin, doğum hastanesine dönüştürülmesiyle farklı branşlardan hizmet alamayan vatandaşların ve acil vakaların Tepecik Araştırma Hastanesi’ne, yani tek merkeze yönelmesi hizmetin aksamasına ve sıkıntılı olan bölge trafiğinin de felç olmasına sebep olacak demektir. Mevcut haliyle aynı ilçe sınırları içerisinde kalan Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi’nin yükünü aldığı gerçeğini kimse inkar edemez” denildi.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan konuyu TBMM gündemine taşıdı ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

TARİHİ HASTANE AYNI ŞEKİLDE HİZMETE DEVAM ETMELİ

Hastane ile ilgili iddialara ilişkin gerçeğin kamuoyuyla paylaşılması gerektiğine dikkat çeken CHP’li Bakan, “Türkiye’nin birçok şehrinden daha kalabalık olan Alsancak bölgesinin tek devlet hastanesi durumunda olan 150 yıllık tarihi olan Alsancak Devlet Hastanesi’nin kapatılması ya da başka bir hastaneye poliklinik olarak tesis edilmesi gibi iddialarının bir an önce açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Böyle bir karar varsa, bu karar hangi gerekçeyle kim tarafından alındı? Hastanenin taşınması, kapatılması ya da bir branş polikliniğine çevrilmesi hem bölgede yaşayan vatandaşlar hem de hastanenin sağlık emekçileri açısından nasıl bir sonuç doğuracak? Bu soruların cevabının kamuoyuyla paylaşması gerekiyor. 150 yılı aşkın bir tarihe sahip olan hastane, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından sit binası olarak tescil edilmiş ve bahçesindeki asırlık palmiyeler ile birlikte koruma altında… Günde 3 binin üzerinde İzmirliye hizmet veren tarihi Alsancak Devlet Hastanesi aynı şekilde hizmete devam etmeli” diye konuştu.

CHP Milletvekili Murat Bakan

Murat Bakan’ın Sağlık Bakanı’na yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

1 – Alsancak bölgesinin tek devlet hastanesi olan, 150 yıllık, tarihi Nevvar Salih İşgören Alsancak Devlet Hastanesi’nin Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kadın doğum polikliniğine çevrileceği ve/veya taşınacağı ve/veya kapatılacağı iddiaları doğru mudur?

2 – Söz konusu iddialar doğruysa; bölgedeki tek devlet hastanesinin polikliniğe çevrilmesi ve/veya taşınması ve/veya kapatılacağı kararı kim tarafından hangi gerekçe ile alınmıştır?

3 – Söz konusu iddialar doğruysa;  bölgedeki vatandaşların yaşayacağı olası mağduriyetlere dair bir ön çalışma yapılmış mıdır? Vatandaşların sağlık hakkının sekteye uğramaması ve mağduriyet yaşamaması için uygulanacak çözümler nelerdir?

4 – Söz konusu iddialar doğruysa; hastane bünyesindeki sağlık personellerinin ve hastanenin diğer tüm çalışanlarının akıbeti ne olacaktır?

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,691AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İstanbul-Ankara demiryolu hattı aşırı yağış nedeniyle kapatıldı

Türkiye Cumhuriyeti Demir Yolları (TCDD), "İstanbul-Ankara demiryolu hattı Arifiye'deki aşırı yağış...

Fatih Er’in “Binali Yıldırım’ı biz çağırmadık” iddiasına Ünsal Ünlü’den yalanlama

Halkın oylarıyla seçilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, TRT Haber canlı yayınına konuk...

Erdoğan’dan ortak yayınla ilgili açıklama: Yarın medyada çok daha önemli bir şey göreceksiniz

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazeteci Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım'ın karşı karşıya geldiği...

Ekrem İmamoğlu TRT Haber’de soruları yanıtladı

Halkın oylarıyla seçilen ancak YSK tarafından mazbatası iptal edilen İBB Başkanı Ekrem...

Öykü Arin için Sağlık Bakanlığı’na çağrı: 100 bin numune ‘Öykü’lerin umudu

BERKAY SAĞOLAntalya'da lösemi tedavisi gören 4 yaşındaki Öykü Arin...

Askerlik süresini 6 aya indiren madde kabul edildi

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç Başkanlığı’nda toplandı. Genel Kurul'da...

TİM, Erdoğan’ın ‘dış güçler’ senaryosuna film çekti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Erdoğan'ın Ağustos ayındaki dolar artışına ilişkin söylediği 'dış...

Trump, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan’ın bakanlık adaylığını geri çekti

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan'ın, Bakanlık adaylığını geri çektiğini...

Fatih Portakal: Erdoğan’ın özür dilediği var mı?

Gazeteci Fatih Portakal, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, halkın oylarıyla seçilen İBB Başkabu Ekrem...

Çorum’da yıldırım isabet eden çoban yaşamını yitirdi

Çorum'da sağanak etkili olurken, Boğazkale ilçesinde yıldırım isabet eden çoban Davut Atıl (28)...

Sonraki haber