Anasayfa GÜNCEL 'Alsancak Devlet Hastanesi kapatılacak' iddiası Meclis gündeminde

‘Alsancak Devlet Hastanesi kapatılacak’ iddiası Meclis gündeminde

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, 150 yıllık Nevvar Salih İşgören Alsancak Devlet Hastanesi’nin kapatılacağına ilişkin iddiaları TBMM gündemine taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan, Nevvar Salih İşgören Alsancak Devlet Hastanesi’nin kapatılacağına ilişkin iddiaları TBMM gündemine taşıdı. CHP’li Murat Bakan, “Günde 3 binin üzerinde İzmirliye hizmet veren 150 yıllık tarihi Alsancak Devlet Hastanesi aynı şekilde hizmete devam etmeli” dedi.

İzmir Alsancak’ta bulunan ve 150 yıllık bir tarihi olan Nevvar Salih İşgören Alsancak Devlet Hastanesi’nin Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kadın doğum polikliniğine çevrileceği, taşınacağı veya kapatılacağına ilişkin iddialar kamuoyunun gündemine geldi.

Geçtiğimiz günlerde Demokratik Sağlık Sen, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Türk Sağlık Sen, Konak Kent Konseyi, mahalle dernekleri, mahalle muhtarları ve Alsancaklıların katıldığı bir basın açıklaması yapıldı ve konuyla ilgili bölgede yaşayan insanların rahatsızlığı dile getirildi.

Yapılan basın açıklamasında “Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi’nin, doğum hastanesine dönüştürülmesiyle farklı branşlardan hizmet alamayan vatandaşların ve acil vakaların Tepecik Araştırma Hastanesi’ne, yani tek merkeze yönelmesi hizmetin aksamasına ve sıkıntılı olan bölge trafiğinin de felç olmasına sebep olacak demektir. Mevcut haliyle aynı ilçe sınırları içerisinde kalan Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi’nin yükünü aldığı gerçeğini kimse inkar edemez” denildi.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan konuyu TBMM gündemine taşıdı ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

TARİHİ HASTANE AYNI ŞEKİLDE HİZMETE DEVAM ETMELİ

Hastane ile ilgili iddialara ilişkin gerçeğin kamuoyuyla paylaşılması gerektiğine dikkat çeken CHP’li Bakan, “Türkiye’nin birçok şehrinden daha kalabalık olan Alsancak bölgesinin tek devlet hastanesi durumunda olan 150 yıllık tarihi olan Alsancak Devlet Hastanesi’nin kapatılması ya da başka bir hastaneye poliklinik olarak tesis edilmesi gibi iddialarının bir an önce açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Böyle bir karar varsa, bu karar hangi gerekçeyle kim tarafından alındı? Hastanenin taşınması, kapatılması ya da bir branş polikliniğine çevrilmesi hem bölgede yaşayan vatandaşlar hem de hastanenin sağlık emekçileri açısından nasıl bir sonuç doğuracak? Bu soruların cevabının kamuoyuyla paylaşması gerekiyor. 150 yılı aşkın bir tarihe sahip olan hastane, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından sit binası olarak tescil edilmiş ve bahçesindeki asırlık palmiyeler ile birlikte koruma altında… Günde 3 binin üzerinde İzmirliye hizmet veren tarihi Alsancak Devlet Hastanesi aynı şekilde hizmete devam etmeli” diye konuştu.

CHP Milletvekili Murat Bakan

Murat Bakan’ın Sağlık Bakanı’na yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

1 – Alsancak bölgesinin tek devlet hastanesi olan, 150 yıllık, tarihi Nevvar Salih İşgören Alsancak Devlet Hastanesi’nin Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kadın doğum polikliniğine çevrileceği ve/veya taşınacağı ve/veya kapatılacağı iddiaları doğru mudur?

2 – Söz konusu iddialar doğruysa; bölgedeki tek devlet hastanesinin polikliniğe çevrilmesi ve/veya taşınması ve/veya kapatılacağı kararı kim tarafından hangi gerekçe ile alınmıştır?

3 – Söz konusu iddialar doğruysa;  bölgedeki vatandaşların yaşayacağı olası mağduriyetlere dair bir ön çalışma yapılmış mıdır? Vatandaşların sağlık hakkının sekteye uğramaması ve mağduriyet yaşamaması için uygulanacak çözümler nelerdir?

4 – Söz konusu iddialar doğruysa; hastane bünyesindeki sağlık personellerinin ve hastanenin diğer tüm çalışanlarının akıbeti ne olacaktır?

SON HABERLER

Economist: Erdoğan saldırıları siyasi puan toplamak için kullandı

İngiltere'de yayımlanan haftalık The Economist dergisi son sayısında, AKP Genel Başkanı ve...

Rekabet Kurulu’ndan 24 yaş meyve sebze toptancısına soruşturma

Rekabet Kurulu'nca, İstanbul, Ankara ve Antalya'da yaş meyve ve sebzelerin toptan satışı...

BM: Golan Tepeleri’nin statüsünde değişiklik yok

BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, Golan Tepeleri’nin statüsüyle ilgili durumun aynı...

Trump, açıklanmayan yaptırımları geri çekti

ABD Başkanı Donald Trump'ın "Bugün açıklanan Kuzey Kore yaptırımlarını geri alıyorum" şeklindeki...

ABD’den İran’a yeni yaptırım

ABD yönetimi, İran'ın nükleer silahla ilgili çalışmalarında yer aldıkları ya da bunlara...

UEFA, Neymar’ı suçlu buldu

UEFA, Manchester United ile oynanan Şampiyonlar Ligi maçının ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle...

Sarı Yeleklilerin gösterilerinde güvenlik güçlerine ateş açma izni verildi

Fransa'da Sarı Yeleklilerin hafta sonu yapmayı planladığı gösteri sırasında güvenlik güçlerinin hayati...

İDO’dan Cumhur İttifakı’nın Yenikapı mitingi nedeniyle sefer iptalleri

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO) Cumhur İttifakı'nın 24 Mart Pazar günü Yenikapı'da...

Aşı reddi artışı salgın ve ölümlere neden olabilir

Türk Eczacıları Birliği (TEB), gerçek dışı bilgilerle aşıyı reddetme eğiliminin salgın ve...

Kati Piri’den Erdoğan’a yanıt: Toplumu bölerek tehlikeli bir atmosfer yaratıyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İslam düşmanlığı" ile suçladığı...