Anasayfa KÜLTÜR SANAT "Alternatif müzik, türden ziyade bir duruş olmalı"

“Alternatif müzik, türden ziyade bir duruş olmalı”

Ankaralı müzisyenleri serimizde bu hafta “Perdenin Ardındakiler” ile konuştuk. Grup, “Hatıralarım” isimli teklisinin 19 Nisan’da tüm dijital platformlarda olacağını duyurdu.

İlginizi çekebilir:  Pauline Kael 100 yaşında

Grup üyelerini kısaca tanıtıp grubun kuruluşundan bahseder misiniz?

Ben (Doruk Ereşter) şarkı sözlerini yazıp vokalleri yapıyorum, Direnç ise altyapıları üstleniyor. 2017 yılında, Direnç bana sosyal medya üzerinden mesaj attı. Yapmış olduğum bazı solo şarkıları düzenlemek istediğini söyledi. O sıralarda ben daha yenilikçi işler peşindeydim ve Direnç’in önceden yaptığı işler hoşuma gitmişti. Ona eski şarkıları boş verip birlikte yeni bir şeyler denemeyi teklif ettim. Böylece Perdenin Ardındakiler’in temellerini atmış olduk.

Perdenin Ardındakiler ismi nereden geliyor?

İlk şarkımızı henüz bitirmiştik ve yayınlamak için sabırsızlanıyorduk. Ancak grup ismi konusunda ortak bir karara varamamıştık. Bir gün yolculuk esnasında okuduğum bir yazının içinde “Perdenin Ardındakiler” geçiyordu. Çok hoşuma gitti ve bunu Direnç’le paylaştım. O da bu ismi anında benimsedi. Çünkü “Perdenin Ardındakiler” kafamızdaki müzik imgesini birebir karşılıyordu. Perdenin önünde olmak uğruna kalitesiz işler yapmak istemiyorduk. Perdenin önünde olup hikayelerimizi eksik ve yüzeysel anlatmaktansa ömür boyu perdenin ardında kalmaya razıydık. Tek istediğimiz bizi kaç kişi dinlerse dinlesin yaptığımız işten asla taviz vermemekti.

Yaptığınız müziği nasıl tanımlarsınız peki? Alternatif müzik kavramını siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aslında yaptığımız müziği bir kalıba sokmak bizim için biraz zor. Etkilendiğimiz çok fazla tür ve müzisyen var. Bunun yanı sıra şarkılarımızda şiirsellik kaygısı taşıyoruz. Dolayısıyla kendimizi müzikli hikaye anlatıcıları olarak tanımlamak sanırım doğru olur. Alternatif müzik kavramına gelince biz bunun bir türden ziyade bir duruş olması gerektiğine inanıyoruz. Alternatif deyip duruyoruz ancak neyin alternatifi olduğu konusunda bir fikrimiz yok. Endüstrileşmiş müziğe ve müziği sadece eğlence sektörünün bir parçası kabul eden otoritelere karşı alternatif bir duruşu, bir mücadeleyi savunuyoruz.

Single çıkararak ilerliyorsunuz. Albüm planı var mı? Single’a son dönemde olan bu ilgi neden sizce?

Henüz yeni bir grup olduğumuz ve kitlemizi yeni yeni kazanmaya başladığımız için bu zamana kadar sadece single çıkardık.  Albüm için hala biraz erken olduğunu düşünmekle birlikte zamanı geldiğinde bir albüm yapmayı da çok istiyoruz. Artık herkes bir single ile “turnayı gözünden vurma” kaygısı taşıdığı için albüm işlerine girmeye çok sıcak bakmadıklarını düşünüyoruz. Maalesef müzik piyasasının geldiği hal bu. Ama piyasanın bu hale gelmesinde sadece yapımcıların değil, müzisyenlerin ve dinleyicilerin de büyük bir payı var maalesef.

“Ankara’yla Bozuşuruz” şarkınız epey seviliyor. Nedir Ankara’nın siz ve müziğiniz için anlamı?

“Ankara’yla Bozuşuruz”un bu kadar ilgi görmesi çok hoşumuza gitti. Umarım diğer şarkılarımız da zamanla bu ilgiyi görür. Ankara kasvetli bir şehir. Bazen insana kendini yalnız ve çaresiz hissettiriyor. İçinde kimi zaman iyi, kimi zaman kötü anılar biriktiriyoruz. Ankara müziğimizin çıktığı yer. Ama şarkılarda anlattığımız çoğu şey bir şehirden ziyade, insana özgü şeyler. Dolayısıyla şehirlere, bize bıraktıkları anılar dışında bir anlam yüklememeye çalışıyoruz.

Spotify’da Türkiye viral listesine birden fazla şarkı ile girdiniz. Genç müzisyenlerin müziklerini dinleyiciye ulaştırma konusunda zorluk yaşadıklarını düşünüyor musunuz?

İlk şarkımız “Gökyüzü” yayınlandıktan bir sene sonra virale girmeyi başardı. Hiç beklemediğimiz bir olaydı. Sonrasında başka şarkılarımız da bu listede kendine yer bulmayı başardı. Bizim için bunun önemi, kimseye bağımlı olmadan bunu başarabilmiş olmamız. Şarkılarımızı evde kaydettik, kendimiz mixledik ve kendimiz dağıttık. Artık herkes kendi şarkılarını kolaylıkla sunabildiği için havuz çok genişledi doğal olarak. Dolayısıyla bizim gibi genç müzisyenler, yeniliğe açık olmalı. Bir şeyler aynılaştığı vakit dinleyiciye ulaşması da zorlaşıyor. Dolayısıyla bu kilidi açmak için gereken anahtar müzisyenin kendisi.

Ankara müzik sahnesinin olanaklarını nasıl buluyorsunuz?

Biz Perdenin Ardındakiler olarak henüz konserlerimize başlamadık. Dolayısıyla bu soruyu bir dinleyici olarak yanıtlamak daha makul olur. Ankara’daki konser mekanları genelde küçük ve boğucu. Sahneler dar, ses sitemlerine yeterince önem verilmediği de çok açık. Keyifle konser dinlemek çok zor.

Önümüzdeki süreçte planlarınız neler?

Bizim için yeni ve heyecanlı bir sürece giriyoruz. İzmir’de sevgili Can Volkan’ın yardımcı prodüktörlüğünde yeni bir single kaydettik. Mix-Mastering işlemleri de kendisine ait. Kapak çizimini ise sevgili Kaan Bağcı üstlendi. Bizim için işleri bir adım öteye taşıyacağımız bir sürecin başlangıcı olmasını umuyoruz bu çalışmanın. Bunun yanı sıra yakında konserlere de başlamak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kısacası yakın zamanda çok daha aktif bir Perdenin Ardındakiler göreceksiniz. Bize bu röportaj fırsatını verdiğiniz için de teşekkür ederiz. Tekrar görüşmek üzere.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,957AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İstanbul ve Başkanlık

İSTANBUL’un yeniden seçiminin başkanlık sisteminin birinci yılına denk gelmesine ister takdir-i ilahi...

‘Topal ördek’

AKP genel Başkanı 31 Mart seçimleri sonrasında yaptığı konuşmalarında, CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun...

Çifte kötüye kullanım: Anayasa değişikliği ve uygulanış tarzı

16 Nisan 2017’de oylanan ve 9 Temmuz 2018’de yürürlüğe giren  Anayasa değişikliğinin...

Hangimiz gelişmiş hangimiz geri kalmış

Doğa yaşayan bir varlık. Üzerinde yaşayan canlılar için sürekli temiz hava, gıda...

Sakız ağacı mitosu

Mitler bir açıklama çabası olarak türeyen, kendince nedenselliği olan söylenceler ve onu...

Bugün 23 Haziran neşe doluyor insan

Türkiye, 23 Haziran 2019 Pazar günü yapılan Istanbul Belediye Başkanlığı Seçimleriyle “demokrasi”yi yeniden...

Deneme süresi 2 ayı aşamaz

SORU: İşyerinde 2 ay olan deneme süresini işçiyle yapılan özel sözleşmeyle 6...

“Babacan Erdoğan’a partinin halktan kopuş nedenlerini içeren dosya sundu”

AKP'den ayrılarak Abdullah Gül önderliğinde yeni parti kurması beklenen Ali Babacan'ın AKP...

KESK İzmir: KHK’ler gidecek, biz geri döneceğiz

BERKAY SAĞOLİzmir’de KHK’ler ile ihraç edilen kamu çalışanlarının yaklaşık...

İnsanlık onurunu korumak herkesin sorumluluğudur

Aycan Karadağ“İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma...

Sonraki haber