Anasayfa ÖZEL Alzheimer hastalarının her şeyi tekrar anımsayacağı yer: Hatırlama bahçesi

Alzheimer hastalarının her şeyi tekrar anımsayacağı yer: Hatırlama bahçesi

Bir arkadaşının gönüllü olarak alzheimer hastalarının saçlarını keseceğini öğrendiğinde bunu bir fotoğraf projesine dönüştürmeye karar veren Önder Sertçelik, “Her şeyi unutmuş ve boş bakan gözler arasında fotoğraf çekmek hiç kolay olmadı” diyor

İstanbul’da yaşayan Önder Sertçelik, Pamukkale Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı’ndan mezun olup, 2002 yılından beri öğretmenlik yapıyor.

İleri düzey fotoğraf eğitimi alan Sertçelik, son zamanlarda belgesel fotoğrafçılığa olan merakının artmasıyla bu alanda fotoğraflar çekmeye ve onları öyküsel akışı olan projelere dönüştürmeye başladı.

Kadıköy Moda’daki Nezih Yaşlı Bakım Evi’nde yakın bir arkadaşının gönüllü olarak alzheimer hastalarının saçlarını keseceğini öğrendiğinde bunu bir fotoğraf projesine dönüştürmeye karar veren Sertçelik, projenin adını ‘Hatırlama Bahçesi’ koydu. Çoğunlukla alzheimerlı yaşlıların yaşadığı 4 katlı binada her şeyi unutmuş ve boş bakan gözler arasında fotoğraf çekmenin hiç kolay olmadığını aktaran Sertçelik ile Hatırlama Bahçesi’ni konuştuk.

Önder Sertçelik

► Hatırlama Bahçesi projesi nasıl ortaya çıktı?

Bir gün Kadıköy’de erkek saç kesimi üzerine eğitim aldığını söyleyen yakın bir arkadaşımla karşılaşmıştım. Bana huzurevine gideceğini ve orada bazıları alzheimerlı olan yaşlıların saçlarını gönüllü olarak keseceğini söyledi. Bu deneyimi fotoğrafla ilgili bir sosyal sorumluluk projesine dönüştürebileceğimi düşündüm. Arkadaşıma bu fikirden bahsettiğimde, önce şaşırdı tabi. Sonra yaşlılara olan hassasiyetinden dolayı ve bir anlamda kendisinin de kuaförlükle ilgili ilk ciddi deneyimi olacağı için bu fikrime sıcak baktığını belirtti. Kısa bir zaman sonra randevulaştık ve huzurevine giderek projeyi gerçekleştirdik.

► Fotoğrafları çekerken neler hissettiniz?

Dedem alzheimer hastasıydı. Çocukluğumda ve gençlik yıllarımda onun zaman zaman unutkanlığına birçok kez şahit olmuştum. Gittikçe daha az konuşuyordu, yapması gereken gündelik işleri aksatıyordu. Öğrendik ki; dedem hastalığın ileri seviyesine yaklaşmış. Bir gün işteyken telefonum çaldı ve öldüğünün haberini aldım. Tüm bu süreci, huzurevine gittiğimde saçı kesilecek Alzheimer hastalarını gördüğümde tekrar hatırladım. Donuk ve anlamsız bakışlarda dedemi gördüm. Bir süre fotoğraf çekemedim; çünkü sarsılmıştım.

► Projeyle ilgili hedefiniz nedir? Bu hastalık adına bir farkındalık oluşturmayı amaçladığınızı söyleyebilir miyiz?

Aslında dürüst olmak gerekirse huzurevine gitmeden önce amacım; bir fotoğrafçı olarak özgün bir proje yaratmak ve bunu insanlara tanıtmaktı. Fakat oraya gidip o insanların çaresizliğini görünce; dedemle ilgili anılarım zihnimde canlandı. Kısa süreli travmatik bir an yaşadım orda. Kendimi toparlayıp fotoğraf çekmeye başladığımda aklımdan geçen şey, insanların bu lanetli hastalığın etkilerini görüp kendilerini ve bütün diğer tanıdıklarını bilinçlendirmelerini sağlayabilmelerine vesile olmaktı. İlk olarak ‘kadikoy.mag’ sayfası fotoğraflarımı paylaştı. Farkındalık yaratmanın önemli olacağını düşündüm.

Alzheimer ile ilgili merkezi Şişli’de bulunan Türkiye Alzheimer Derneği ve Beşiktaş’taki Alzheimer Vakfı aktif olarak çalışmalarını sürdürüyor. İlk önce yetkili kişilerle görüşüp projemi onlara tanıtmak istiyorum. Dernekler, bu konuda farkındalığımızın güçlenmesinde faydalı adımlar atabilirler. Projeyle ilgili ilerde oluşabilecek sergi de bu adımlardan biri.

SON HABERLER

Zorlu 3 yıldır işçilerin haklarını vermiyor

Yaklaşık 3 yıldır ücretlerini, fazla mesailerini ve tazminatlarını alamayan Güçbirliği Tekstil işçileri,...

Cumhur İttifakı’nda neler oluyor?

Cumhur İttifakı adını 24 Haziran seçimlerinden önce alsa da 7 Haziran 2015...

50 milyon doları bulurum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları kapsamında Ordu ve Giresun’da STK...

Toprakta ve tarımda komünizm

Karl Marx, bildiğimiz Marx olmadan, Marksizm henüz doğmadan, toprakta ve tarımda komünizm...

İmamoğlu TÜSİAD ile görüştü

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) başkan adayı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart yerel...

Doğa ve insan odaklı çalışacağız

Kardelen Kocatürk Yerel seçimlere bir hafta kala çekişmeli...

IŞİD’e füze yakıtı Türkiye’deki dağıtıcı ve işadamı üzerinden sağlandı

Güney Fransa’nın Picardie bölgesindeki tarlalarda yetişen buğdaydan elde edilen ve gıda sektöründe kullanılan...

Kayyum HDP’nin miting yapacağı caddeyi kazdı

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katılımıyla miting düzenlenecek...

Sansür sorusuna sansürlü cevap

AKP döneminde eleştirel yayınlarından dolayı bazı televizyon ve gazetelere ağır cezalar verilirken...

Kent iktidara ne yapacak?

Uzunca bir süre, AKP iktidarı öncülüğünde kentlere yapılanları tartıştık. Kentin beton ekonomisinin...