alpertasbeyoglu

Amnesty, amnezi…

“Unutmak affetmektir” mi, “Affetmek unutmaktır” mı?.. Bu sözleri birinden biri haliyle söyleyen biri var mıydı? Bu sözleri biliyorum, ben mi uydurmuşum, yoksa birinden mi öğrenmişim; unutun ya da affedin beni, hatırlamıyorum. (John Berger olabilir mi, diye de düşünmüyor değilim.)


Bir kitabın dipnotundan okumuştum. Yazar diyordu ki, “Bu cümledeki ‘affettim’ kelimesini, Yunanca kullanmak isterdim.” Kullanmak istediği kelimenin geçtiği cümle şuydu: “Savaşta olanları affettim.”


Mesele şuydu: “Savaşta olanları affettim”, yerine “savaşta olanları unuttum” da diyebilmek istiyordu. İlginç bir not: Dipnotla metin arasında bir çelişki vardı. Metinde -bu bir hikâyedir- “savaşta olanları unuttum” cümlesi vardı, dipnotta “savaşta olanları unuttum yerine affettim demek isterdim” de-niyordu.Yazar, metinle dipnot arasında kopmuştu.


Bu arada o yazar bendim, Reha; “Üçünün Nerkisi” adlı hikâye kitabımın “Cehennemde Bir Şehit” adlı hikâyesinin son cümlesinden söz ediyorum. (…)


Biz, öyle sanıyorum ve görüyorum ki, halk olarak hafızasız, doktrin sahibi olanlar olarak fena halde akılda tutan bir toplumuz. Ermeni meselesini mesela, iki karşı taraftan unutmayanlar vardır, ama halk Ermeni arkadaşlarının güzelliğinden söz eder. Bu güzel bir örnek, halk adına değil mi. (…)


Darbe oldu, insanlar zindanlarda çürüdü. Türkiye’de, bu ülke ABD gibi şeffaf ve de nar-sist ve de teşhirci olmadığı için, işkence görüntüleri Ebu Garib Hapishanesi’ndekiler gibi yayımlanmadı.


Türkiye aydınları belki de fazla Üçüncü Dünyalık ve Müslümanlık gibi bir’façaları’olduğundan darbenin vehametini, mesela Şilili aydınlar gibi, dünyanın eskil medeniyeti Avrupa’ya yeterince anlatamadılar. (…)


Bu geçen zamanları kim hatırlıyor?


Hatırlayanlar, aydınlar da dahil, halk ref-leksiyle affetmeyi mi tercih ediyor?


Neden Kenan Evren açılışlara davet ediliyor?


Bu millet çile çekmedi mi?


Unuttu ve affetti mi? Her zaman olduğu gibi…


(*) Amnesty: Af. Amnezi: Unutma.

BİZİ TAKİP EDİN

359,930BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,086,879TakipçiTakip Et
7,847AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL