Anasayfa ÖZEL Ana muhalefette aday belirleme bilançosu: İlk raunt en az hasarla atlatıldı

Ana muhalefette aday belirleme bilançosu: İlk raunt en az hasarla atlatıldı

Tartışmaların odağındaki İzmir’de adayların netleştirilmesindeki hızlı trafik, sürecin en az zararla atlatılmasını sağlarken, küskünlerin adresi DSP oldu. Alper Taş gibi sosyalist kimliği ile bilinen parti dışından bir isim üzerinde sağlanan uzlaşı ise tabandan merkeze giden mesaj oldu

Yerel seçimlerde aday olan isimlerin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından kesin liste halinde onaylanmasına 15 gün kaldı. İttifaklar, birkaç ilçe dışında adaylarını belirledi. HDP’nin aday çıkarıp çıkarma konusunda tereddütte kaldığı Batı illeri dışında neredeyse her yer tamamlandı.

En büyük sıkıntı beklenildiği gibi ana muhalefet partisi CHP’de yaşandı. Uzun saatleri bulan iki Parti Meclisi toplantısı ardından partinin güçlü olduğu belediyelere dair son karar verildi. Parti içerisinde en önemli eleştiri sağa kayma, aday belirlemede kriter olmaması, İYİ Parti’ye gereğinden fazla alan açılması sayılabilir.

İZMİR ÇABUK TOPARLANDI

CHP için en kritik yerlerin başında ülkenin üçüncü büyük kenti İzmir geliyordu. Aziz Kocaoğlu’nun genel merkezin istediği isim olan Tunç Soyer’e karşı, “Ben de adayım” çıkışı, ardından sağ cenahtan gelen baba Nurettin Soyer eleştirisi CHP’de sıkıntılı bir sürecin oluşmasına neden oldu. Buna rağmen adayların netleşmesinde hızlı yaşanan trafik, sürecin en az zararla atlatılmasını sağladı. Bunda hem Kocaoğlu’nun hem de Soyer’in uzlaşma mesajlarının etkili olduğu söylenebilir.

DSP KAZANÇLI ÇIKTI

Yerel seçim aday belirleme süresi boyunca CHP içinde yaşanan adaylık tartışmalarından en karlı çıkan parti DSP oldu. Mustafa Sarıgül, Ali Acar gibi CHP’den aday olamayan isimler, küskünler bir bir DSP’de toplanmaya başladı. Ona yakın büyük ilçede iddialı hale gelen DSP’nin performansı ise merak konusu.

***

TAŞ ETKİSİ!

Belediye başkan adayları arasında en sürpriz gelişme hiç kuşkusuz ki ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş’ın Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmesinden sonra Beyoğlu Belediye Başkan adaylığını kabul etmesi oldu. Bu bilgi birçok kanal tarafından son dakika gelişmesi olarak verilirken sosyal medyada da en çok konuşulan gündemlerin başında yer aldı.

CHP Parti Meclisi’nde adaylığı itirazsız şekilde kabul edilen Alper Taş isminin parti kamuoyunda olumlu karşılandığı görülüyor. Alper Taş gibi parti dışından ve üstelik sosyalist kimliği ile bilinen bir isim üzerinde sağlanan uzlaşıyı aslında CHP tabanının genel merkeze verdiği bir mesaj olarak okuyanların sayısı az değil. Bir Parti Meclisi (PM) üyesinin, “Tartışılmayan tek aday Alper Taş oldu. O da parti üyemiz değil ve solcu. Bundan daha önemli mesaj olur mu?” sözü bundan sonraki süreç için da önemli olacak. Taş’ın adaylığı ile seçim sonucu ne olur belli değil ama Beyoğlu’nun şimdiden renkli bir iki ay geçireceği kesin.

***

CHP’de bazı illere ve ilçelere gösterilen adaylar partililer tarafından protesto edilmişti.

BU HAFTA NE OLACAK?

5 Şubat itibari ile TBMM yeniden açılacak. Ama milletvekillerini çok uzun bir çalışma dönemi beklemiyor. Meclis gündeminde olan torba yasa görüşmelerinde aksilik olmazsa 9 Şubat tarihinde meclisin yerel seçim sonuna kadar tatile girmesi bekleniyor.

Meclisin iki ay boyunca tatil olması yeniden kararnameler dönemini başlatacak gibi görünüyor. Kulislere gelen bilgilere göre iki ay boyunca 4-5 Cumhurbaşkanı kararnamesinin gündeme geleceğine kesin gözü ile bakılıyor. Bu hafta sonuna kadar yaşanabilecek bir diğer gelişme de Binali Yıldırım’ın istifası. Yıldırım’ın YSK’nin adaylık için belirlediği son gün olan 17 Şubat’ı beklemeyip, bu hafta sonuna kadar istifasını sunmasına kesin gözü ile bakılıyor.

- Reklam -

SON HABERLER

Ankara ve İstanbul için son anket: ‘Yavaş ve İmamoğlu önde’

AREA Araştırma Şirketi'nin yaptığı son ankette Ankara’da Mansur Yavaş yüzde 44.3, Mehmet...

İsrail: Trump, Golan Tepeleri kararnamesini yarın imzalayacak

İsrail Dışişleri Bakanı Vekili ve Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz, "Başkan Trump, yarın...

Erdoğan: Vatandaşın nabzını anketlerden çok meydanlarda tutuyorum

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, TGRT Haber'de yerel seçimlere ve...

“Bay Kemal konuşacak tabii. İşçinin, çiftçinin, esnafın, tüccarın derdini kim dile getirecek?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Nerede bir mazlum varsa bu kardeşiniz o...

Kupa Voley’de şampiyon Eczacıbaşı VitrA

Voleybolda AXA Sigorta Kadınlar Kupa Voley finalinde Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe Opet'i 3-1...

CHP’den Demirören’e tepki: Amiral battı

CHP İzmir ve İstanbul İl Gençlik Kolları, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na haberleri...

Ağrı’da okullara kar tatili

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda eğitime...

Norveç’de batma tehlikesi geçiren gemi limana yanaştırıldı

Norveç'ın batı kıyısı açıklarında arıza yapan Viking Sky adlı turist gemisi, motorlarının...

“Sandıklara sahip çıkamamanın hiçbir mazereti olmayacaktır”

"Millet İttifakı Seçim Güvenliği Toplantısı", CHP'li ve İYİ Parti'lilerin katılımıyla Ankara Spor Salonu'nda...

Bakan Soylu’nun yardımcısı: Memlekette korku salmak isteyenler, düşün yakamızdan

Şırnak Valiliği ile Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyon Başkanlığınca düzenlenen "Geleneksel...