Anadolu Efes, İstanbul fabrikasını kapatıyor
21.04.2017 14:03 EKONOMİ
Anadolu Efes şirketi, İstanbul Merter’de yarım asırdır faaliyet gösteren fabrikasında üretimi durdurma kararı aldı. Yüzlerce işçi işsiz kalabilir

Anadolu Efes, İstanbul Merter’de 1969 yılından beri faaliyette olan fabrikasında 22 Mayıs’ta üretimi durdurma kararı aldı. Şirket buradaki faaliyetlerini Adana, Ankara ve İzmir’e kaydıracağını açıkladı. Bu karar, yüzlerce işçinin işsiz kalması anlamına geliyor.

Anadolu Efes tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, bu kararın kentleşme sonucu şehir merkezinde kalan fabrikanın şehir ve bölge halkı üzerindeki çevresel ve lojistik etkileri göz önünde bulundurularak alındığı ifade edildi.

Açıklamada özetle şöyle denildi: “Toplam kapasite içerisinde yüzde 15 paya sahip olan İstanbul fabrikamızın üretiminin kaydırılması ile kapasite kullanım oranımızın artması hedeflenmektedir.

İnsan kaynağımız ile ilgili planımız değerlendirme aşamasında olup, İstanbul fabrikasındaki çalışanlarımızın öncelikli olarak diğer lokasyonlarımızda bulunan açık pozisyonlara kaydırılması sürecini hassasiyetle yürüteceğiz. Yeterli ve uygun açık pozisyon olmaması ya da çalışanlarımızın tercih etmesi durumunda işten ayrılacak çalışanlarımızın tüm hukuki ve özlük hakları yasalar çerçevesinde korunacaktır.

Diğer lokasyonlarımıza kaydırılacak ve işten ayrılacak çalışan sayılarımız net olmamakla birlikte, Merter fabrikamızda görevli tüm çalışanlarımız için tahmini kıdem ve ihbar tazminatları toplamı 14 milyon TL'dir.”