Anasayfa EĞİTİM Anadolu Lisesi'nde görüntülü skandal!

Anadolu Lisesi’nde görüntülü skandal!

Yarkadaş, "Kadıköy Anadolu Lisesi Müdürü Ali Fuat Güney, öğrencilerin odalarında çekilen görüntüleri arşivliyor. Yetmiyor; WhatsApp gruplarında paylaşıyor" dedi.


CHP İstanbul 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş, Kadıköy Anadolu Lisesi’nde yaşanan skandalı açığa çıkardı. Yarkadaş, okul müdürü Ali Fuat Güney’in, pansiyonda kalan öğrencilerin kendi aralarındaki şakalaşmaları kaydettiğini ve ailelerinin de bulunduğu WhatsApp gruplarına gönderdiğini açıkladı. 

Yarkadaş, skandalı şöyle anlattı;

“Proje Okul olarak dönüştürülen Kadıköy Anadolu Lisesi’nin Müdürü Ali Fuat Güney’in desteklediği bir grup öğrenci, ‘Hadis Halkası’ adını verdikleri bir oluşumla, öğrencileri zorla dini sohbetlere götürmeye çalışıyordu. Bunu deşifre etmenizin ardından, zorlama şimdilik sona erdi.
Ancak bu kez de başka bir skandal patlak verdi. Okul Müdürü Ali Fuat Güney, 11. Sınıf velilerinin ve öğrencilerinin de olduğu WhatsApp grubunda, öğrencilerin pansiyondaki odalarında çekilmiş görüntülerini yayınladı. Bu görüntü, odanın dışından çekilmiş. Görüntüde erkek öğrenciler şakalaşıyor ve kahkaha atıyor. Tamamen mahrem olan bu görüntüyü kimin çektiği bilinmiyor. Ancak müdürde başka görüntülerin olduğu da ortaya çıkmış.”

Yaklaşık 300 kız ve erkek öğrencinin öğrenim gördüğü okulun pansiyonunda çekilen bu görüntülerin ailelerde büyük endişe yarattığına dikkat çeken Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Okul Müdürü Güney, bu görüntüyü grupta paylaşınca aileler gece Kadıköy Kaymakamı ile Milli Eğitim Müdürü’nü arıyor. Bunun üzerine ertesi gün okula müfettiş geliyor. Müdür Güney, müfettişlerin ailelerle görüştüğü odaya okulun güvenlik görevlileri ile girerek ‘Burada toplantı yapamazsınız’ diye tepki gösteriyor. Müfettişler Azem Tüfek ile Bahtiyar Kuruoğlu ise kanuna vurgu yaparak ‘Sizden izin almamıza gerek yok, teftişteyiz’ karşılığını veriyor. Müfettişler Tüfek ve Kuruoğlu, müdürün odadan çıkmasını istiyor. Yaklaşık 2.5 saat süren müfettiş – aile görüşmesi sonrası, görüntüsü yayınlanan öğrencinin ailesinin şikayeti tutanak altına alınıyor.”

11. Sınıf öğrencisinin ailesinin İstanbul Valiliği’ne suç duyurusu dilekçesi verdiğini de belirten Yarkadaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Aileler ve öğrenciler haklı bir tedirginlik yaşıyor. Belli ki; müdürün bir görüntü arşivi var ve bunu şantaj malzemesi olarak kullanıyor. 

Okul Müdürü, izinsiz görüntü çekerek ve paylaşarak, Anayasanın 20. Maddesinin yanı sıra; Çocuk Haklarına Dair Sözleşmeye, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun Genel Amaçlar başlıklı 2’nci maddesinin ikinci fıkrasına ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 134, 135, 136, 137’inci maddelerine göre suç işliyor.

Okul Müdürü Güney, derhal görevden alınmalı, elindeki görüntü arşivi imha edilmeli ve hakkında derhal soruşturma başlatılmalıdır. Bu zihniyetteki bir okul müdürünün o okulda bir saniye bile görevde kalmaması gerekir.”

- Reklam -

SON HABERLER

İktidara güveniyoruz!

Türkiye hakkında içte ve dışta yapılan araştırmaların vardığı ortak nokta “güvenilmez” durağında...

Zayıf gerekçe Sağlam şerh

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesine ilişkin...

Buldan’dan YSK’nin gerekçeli kararına ilişkin açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, YSK’nin gerekçeli kararına, “Gerekçesiz bir gerekçe...

Binali Yıldırım: Gerekçeli kararda bir tarafın söylemini yazacak halleri yok

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, YSK'nin seçimlerin iptali ve yenilenmesine...

İmamoğlu: Bu gerekçeli karar dediğimiz şey tam bir gerekçesiz karar

YSK'nin 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili verdiği iptal ve yenileme kararının...

CHP’li Öztrak: Sadi Güven’in açıklamasının son kısmını okumak yeterli

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararına ilişkin basın açıklaması...

Torba yasa teklifi meclis komisyonundan geçti

Boğaziçi Köprüsü'nden kaçak geçişlere kesilen para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesi ve ÖTV indiriminin...

YSK Başkanı Sadi Güven: Seçimin iptaliyle yenilenmesine ilişkin karara katılmıyorum

İstanbul seçiminin iptal edilmesine katılmaya 4 üye gerekçeli karar karşı oy yazdı....

YSK’nin gerekçeli kararına CHP’den ilk tepkiler

31 Mart seçimini iptal eden YSK'nin gerekçeli kararı açıkladı. 250 sayfadan oluşan...

YSK’nin gerekçeli kararı açıklandı

YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin 4'e karşı 7 üyenin...

Sonraki haber