Anasayfa ÖZEL Anadolu ve İHL açma şartları eşitlendi

Anadolu ve İHL açma şartları eşitlendi

MEB’in Kurum Açma, Kapatma ve Ad verme Yönetmeliği’nde yapılan düzenlemeye göre her ilde ölçme ve değerlendirme merkezleri açılacak. Anadolu ve Anadolu imam hatip liselerinin açılması için aranan asgari şartlar aynı olacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), “Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği”nde değişikliğe gitti. İsmet Yılmaz’ın Milli Eğitim Bakanlığı döneminde yayımlanan, “Öğretmen Strateji Belgesi”nde yer alan ve öğretmen yetiştiren eğitim kurumlarının standartları ile aday öğretmen yetiştirme, pedagojik formasyon gibi konularda çalışması öngörülen öğretmen akademileri, Bakanlığın görev alanından çıkarıldı. Önceki yönetmelikte, “Öğretmen akademisi ve hizmetiçi eğitim enstitüsü” olarak tanımlanan merkezler, dün yayımlanan yeni yönetmelikte, “Hizmetiçi enstitüsü” şeklinde değiştirildi. Yönetmelik değişikliği, pedagojik formasyon ve öğretmen yetiştirme programları başta olmak üzere, öğretmen akademilerinin yapması gereken işlerin hangi kurumlar tarafından yürütüleceğine ilişkin soru işaretlerine yol açtı.

Ölçme merkezleri

Yönetmelikle MEB’de yapısal değişikliklere neden olacak yeni düzenlemelere de imza atıldı. Buna göre, il merkezlerinde ve nüfusu 100 binin üzerinde olan ilçelerde, “Ölçme Değerlendirme Merkezi” açılması kararlaştırıldı. Ölçme Değerlendirme Merkezleri’nde, arşiv, baskı makinesi, optik okuma odası, çalışma odası, soru redaksiyon odası ve toplantı salonu bulunacağı bildirildi. Öğretmen özerkliğini tartışmaya açan bu karar, öğretmenlerin sınavlarda devre dışı bırakılarak tüm değerlendirmenin merkezlerden yapılacağı yorumlarına neden oldu. Ölçme ve Değerlendirme Merkezleri’nin, öğrencinin yanı sıra öğretmenin ve okulun başarısını da değerlendireceği ifade edildi.

Yönetmelikte, Danıştay’ın daha önce, “Diğer kurumlarda yer verilen, kurumların açılmasında esas alınan nüfus kriterine imam hatip lisesinin açılmasında yer verilmediği” gerekçesiyle verdiği yürütmeyi durdurma kararı dikkate alınarak düzenlemeye gidildi. Bu kapsamda, Anadolu liseleri ile Anadolu imam hatip liselerinin açılma şartlarındaki nüfus kıstası ile 9’uncu sınıfa kayıt olacak en az iki şube mevcudunda öğrenci bulunması kriterleri eşitlendi.

Valilik teklifine bağlı

Küçük yerleşim yerlerinde Anadolu lisesi açılmasını güçleştiren düzenlemenin kamuoyunda yarattığı tepki üzerine yetkiyi valiliklere bırakan MEB, dün değiştirilen yönetmelikle Anadolu lisesi açılması için nüfus ve şube şartını geri getirdi. Merkez nüfusu 5 bin veya bağlı mahalle ve köylerle birlikte toplam nüfusu 10 bin olan yerleşim yerleri ile 9’uncu sınıfa kayıt olacak en az iki şube mevcudu bulunan yerleşim yerlerinde Anadolu lisesi açılabileceği bildirildi. Anadolu liselerinin açılmasına ilişkin yönetmeliğe, “İhtiyaca binaen valilik teklifine bağlı olarak” ibaresi eklendi.

Anadolu imam hatip lisesi açılabilmesi için ise okulun açılacağı yerleşim biriminin merkez nüfusunun 5 bin veya mahalle ve köylerle birlikte toplam nüfusunun en az 10 bin ya da 9’uncı sınıfa kayıt olacak en az iki şube mevcudunda öğrenci olması şartı koşuldu. Bakanlık, bu okul türünün de “İhtiyaca binaen” valilik teklifiyle açılabileceğini duyurdu.

SON HABERLER

Oyuncu Ümit Yesin son yolculuğuna uğurlandı

65 yaşında hayatını kaybeden ünlü oyuncu Ümit Yesin, Üsküdar Şakirin Camii'nde düzenlenen...

20 yılda 15 kez aday oldu, hiç kazanamadı

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde 1999 yılından bu yana bağımsız belediye başkanlığı, milletvekilliği ve...

Türkiye, dünya mutluluk raporu listesinde 79’uncu sırada

Birleşmiş Milletlerin (BM) yayımladığı Dünya Mutluluk Raporu, dünyadaki en mutlu ülkelerin, en...

İmamoğlu: Yorulduk kardeşim, 5 senede 7 seçim

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, yerel seçim çalışmaları kapsamında,...

Bahçeli’nin anket telaşı: Yalan yanlış araştırma yapıp atıp tutuyorlar

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Isparta mitinginde vatandaşlara hitap etti. Bahçeli...

Google’a ‘piyasa hakimiyetini kötüye kullanmak’tan 1,49 milyar avro ceza

Avrupa Birliği, Google'a, reklam hizmeti AdSense'de piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 1,49...

Makina Mühendisleri Odası: Kriz, sanayi odaklı derinleşiyor

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO), her ay hazırladığı sanayinin sorunları bülteninin 47’ncisini,...

Erdoğan: Televizyonlara ‘barajları yayınlayın’ diye talimat verdim

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Ankara'da Ankapark'ın açılış töreninde konuştu.

Odak yazar söyleşileri Aynalıgeçit’te geri dönüyor

Odak Yazar Söyleşileri Aynalıgeçit’te geri dönüyor. Mart ayından itibaren Beyoğlu Aynalıgeçit'te devam...

A Haber’in Gülen cemaatine siper olduğu haberi sosyal medyanın gündeminde

Yayınlarında aktif olarak AKP'de siyaset yapmayan hemen hemen herkesin FETÖ'cülükle suçlandığı A...