Anayasa Hukuku Uluslararası Derneği: Akademisyenlerin ihracını kınıyoruz
17.02.2017 17:09 GÜNCEL

OHAL kapsamında çıkartılan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 330 akademisyenin ihracına yönelik tepkiler devam ediyor.

Anayasa Hukuku Uluslararası Derneği (AHUD) akademisyenlerin ihracını kınadığını belirterek bir açıklama yayımladı.

"Anayasa Hukuku Uluslararası Derneği Türkiye’de Akademisyenlerin İhracını Kınamaktadır" başlıklı açıklamada, "Hükümetin, bir komploya karşı gelmek amacıyla ortaya koymaya başladığı olağanüstü tedbirler, günümüzde karşıt görüşün bastırılması ile hak ve özgürlüklerin inkarı boyutuna kadar uzanmıştır. Bu baskı, hukuk sisteminin; akademisyenler, yargıçlar, savcılar ve hukuk mesleğinin diğer üyeleri de dahil olmak üzere tüm alanlarını etkilemektedir" denildi.

AHUD Yönetim Kurulu eski üyesi olan BirGün gazetesi yazarı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu'nun ihracının da kabul edilemez olduğunu vurgulayan AHUD, "Meslekten hiçbir olağan usule uyulmaksızın ve 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe teşebbüsü ya da herhangi bir tür terör eylemiyle ilişkili hiçbir kanıta başvurulmaksızın meslekten ihraç edilmesini güçlü bir şekilde kınamaktadır" ifadelerini kullandı.

İktidarı ihraç kararlarında geri adım atmaya çağıran AHUD, açıklamaya şöyle devam etti: "Akademisyenlerin iş güvenliği olmaksızın ve ihraç edilmeye dair sürekli bir tehdit altındayken akademik özgürlükten yararlanmaları mümkün değildir. Hükümet eylemlerinin sadece eleştirel olarak tartışılması meslekten ihraca sebep olduğunda, yukarıda bahsedilen haklar ciddi bir tehdit altına girer. AHUD, Türk Hükümetini Prof. Dr. Kaboğlu ve olağan usul dışına çıkılarak meslekten ihraç edilen diğer akademisyenleri görevlerine geri döndürmeye davet etmektedir. AHUD, Türk Hükümetini yargı ve hukuk sisteminin bağımsızlığı ilkelerine saygı duymaya; demokrasi, anayasallık, temel haklar ve hukuk devletinin temellerini oluşturan değerlere yeniden bağlanmaya davet etmektedir."