Anestezide ölüm riski 100 binde bir
18.03.2017 15:44 GÜNCEL

Hasta Güvenliği Haftası dolayısıyla Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği (TARD) toplantı düzenledi. Toplantıda Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı’nın, hasta güvenliğine gereken önemin verilmesi ve atılacak adımlara öncülük etmesi bakımından önemi vurgulandı. TARD Başkanı Prof. Dr. Hülya Bilgin, anestezinin sebep olduğu hasta ölümlerinin az olduğunu belirterek, ''Son 10 yılda anestezi nedeniyle ölüm riski, 100 binde 1 oranındadır.'' dedi.

Hasta güvenliğinin ilk olarak ameliyathanede başladığını belirten TARD Başkanı Prof. Dr. Hülya Bilgin, “Her yıl dünyada 230 milyon hastaya cerrahi girişim için anestezi uygulanıyor. Anestezinin sebep olduğu hasta ölümleri oldukça azdır. Son 10 yılda anestezi nedeniyle ölüm riski 100 binde 1 oranındadır. Ölümler az olmasına rağmen sanki her anestezi uygulamasında ölüm ya da kalıcı hasar riski kaçınılmaz gibi bir yanlış algı var.'' diye konuştu.

anestezide-olum-riski-100-binde-bir-260398-1.
(Prof. Dr. Hülya Bilgin)

Bitkisel ilaçlar da anestezi doktorlarına bildirilmeli
Bilgin, günümüzde cerrahi endikasyon alan bir hastanın ameliyathaneye gelmeden önce mutlaka kendileriyle tanışması gerektiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

''Cerrah tarafından anestezi polikliniğine yönlendirilen hastamız, anestezi polikliniğinde mevcut hastalıkları, daha önce geçirdiği herhangi bir ameliyat olup olmadığı, o anda almakta olduğu ilaçlar, özellikle bitkisel kaynaklı ilaçları hastalarımız maalesef ilaç olarak algılamadıkları için, bizlerle bazen paylaşmanın önemini fark etmeyebiliyorlar. Bitkisel ilaçlar, ilaç gibi görülmüyor ve bunlar anestezi doktoruna anlatılmıyor. Ancak uygun koşullarda yapılmayan anestezi çok ciddi sakatlıklarla ve ölümle sonuçlanabilir. Hastaların özellikle bunları bizimle paylaşmalarını istiyoruz. Kalp hastalığı, tansiyon, şeker hastalığı olup olmadığını öğrenip hastamızı ameliyata hazır hale getiriyoruz."

2016 yılı içerisinde Sağlık Bakanlığı Güvenlik Raporlama Sistemi’ne gelen hata bilidirmlerinin %1.68’i Cerrahi Hata, %2.03’ü Hasta Güvenliği Hatası, %3.21’i İlaç Hatası, %93.82’sini Laboratuvar Hataları oluışturulduğu belirtildi. Cerrahi süreç içinde en sık bilidirimi yapılan ilk 10 hatanın klinik cerrahi işlem hazırlığı sürecinde olduğunu belirten TARD Hasta Güvenliği Bilimsel Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hilal Ayoğlu, “Bu hatalar arasında ameliyat bölgesi tarafının işaretlenmemesi, makyaj, protez ve değerli eşyaların çıkarıldığının teyit edilmemesi, ameliyat yeri ve cerrahi işlemin doğrulanmaması, hasta transferine sağlık çalışanının eşlik etmemesi gibi hatalar olduğuna değindi. Ayoğlu, ilaç uygulama hatalarının ise en az ameliyathanelerde en fazla kliniklerde gerçekleştiğini de ekledi.