Anasayfa ARŞİV “Angaje Vatandaş” Cantona

“Angaje Vatandaş” Cantona

Fransız halkının yüzde 31’inin aşırı sağcı Milli Cephenin fikirlerine kendini yakın hissettiğini ortaya çıkartan kamu oyu yoklaması açıklandığından beri ortalık karıştı. Ya 2002 kabusu tekrarlanırsa—yani Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sağ ve aşırı sağ ikinci tura kalırsa—Fransızlar Marine Le Pen’e oy vermemek için Sarkozy’ye oy vermek zorunda kalırsa? Solcu veya sol sempatizanlarının yanısıra merkezcilerin bir kısmının bile eli gitmez. Bu durum 2002’deki gibi faşist Le Pen kazanmasın diye Jacques Chirac’a zorla oy vermeye benzemez. Araştırmanın yarattığı şaşkınlık geçmeden, birkaç gün sonra da Fransa’nın kredi notu düşürülünce, ülkenin üzerinde gezen kara bulutlar yoğunlaştı. Türkiye’nin son aylarda içine çekildiği girdap kadar vahim olmasa da, Fransa da pek parlak gitmiyor anlayacağınız. Gündem her gün geriliyor. Neyse ki bu iç karartıcı tablonun ortasında biraz da yüreğimizi kısa bir süre için de olsa hafifleten şeyler de çıkıyor…

Eric Cantona örneğinde olduğu gibi. Önce memleketi olan Marsilya takımının, ardından da Manchester United’ın eski yıldız futbolcusu Cantona, Fransa’da giderek kızışmakta olan Cumhurbaşkanlığı yarışına “girer gibi” yaptı. Belki bizler kadar izlememişsinizdir, yeşil sahaların eski forveti, başarılı mesleki dönüşümü sayesinde şimdilerde beyazperde yıldızı olmaya namzet. Fransız sinemasında çeşitli rollerden sonra, İngiliz usta Ken Loach’un “Looking for Eric”iyle uluslararası kariyerine başlamıştı…

Cantona’nın belki yakından izlemediğiniz bir başka yönü de haksızlıkların karşısında duruşu ve ismini toplumsal sorunları çözmek için kullanması, kendi deyimiyle “angaje vatandaş” olması. Şimdilerde ise seçilmek için değil, ancak konut sorunu yaşayan 10 milyon insanın durumunu kamusal alanda tartışabilmek için (ezilenlere konut temin etmek için kurulan) Abbé Pierre Vakfı “adına” Cumhurbaşkanlığına aday. Vakfın rakamlarına göre, Fransa’da 8,2 milyon yoksulluk sınırının altında yaşıyor. 10 milyon insan ise konut krizinin doğrudan veya dolaylı kurbanı. Bunların 3,6 milyonu ise ya çok kötü şartlarda, ya da tamamen evsiz. Sokakta yaşayanların sayısı 130 000 civarında. “Devlet temsilcilerinin umursamadığı ve her gün yaşamak zorunda kaldıkları eziyet unutulan milyonlarca aileden” söz eden Cantona, bu insanların dramını seçim tartışmalarının eksenine oturtmak istiyor.

Cantona 4 Ocak 2012 tarihinde Fransa’nın 50 000 seçim kefiline mektup göndererek,  kendilerinden adaylığı için 500 imza talep ediyordu. Fransa’da Cumhurbaşkanı adayı olabilmek için, çoğunluğu Belediye Başkanı olan kefillerden en az 500 tanesinden destek imzası almak gerekiyor. Bu imzaları alan herkes aday olabiliyor ve seçim kanunları gereği kampanya için hem devletten maddi yardım alabiliyor hem de medyalarda eşit görünürlük oranı maddesi uyarınca diğer adaylar kadar zaman dilimi hakkı kazanıyor.

Vakıf adına aday olmak ne demek derseniz, yanıt çok basit. Cantona, Abbé Pierre Vakfının ana yardım konusu olan konut sorununu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin temel tartışma eksenlerinden biri haline getirmek istiyor, yoksa seçimlere gerçek anlamda aday değil. Yani “gerçek bir sahte adaylık”. Bu adaylık eskilere Fransa’nın gelmiş geçmiş en büyük mizahçılarından Coluche’ün 1981’de aday olmasını hatırlattı. Coluche’ün popülerliği sağı ve solu aynı şekilde korkutmuştu. Ancak Cantona’nın adaylığı, sağın işine gelmeyecek ama sosyalistlerin ve sol cephenin ana seçim kozları arasında yer alan konut sorununa el attığı için sola yaracaktır.

Türkiye’de yıldız futbolcularımızın konut sorunu veya benzer sorunlar (sokak çocukları, Romanlar  veya gençlerin işsizliği ile mücadele) için kendi isimlerini öne koyarak siyasi bir duruş aldıklarını düşünün… Torpille ve cemaatçilikle milletvekili olmaya benzemez, özveri ve cesaret ister!

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,476AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Memleketimden manzaralar

Nazım Hikmet’in sergilediği gibi manzarası, hikayesi zengin bir memlekette yaşıyoruz… Manzaraların bir...

Ucuz emek kullanan pahalı okullar

Ücret karşılığı ders veren ilk kişi olan Antik Yunan filozofu Protagoras, bir...

Felaket ve uygunsuz birleşmeler

Geçen hafta, felaketimsi bir ortamda dolaysız olana dokunmaktan, bedenlerin kıvrımlarını birlikte açıp...

GSF ve eğitim hakkı

Üniversiteler farklı fikirlerin tartışıldığı, bilimsel düşünce ve bilginin üretildiği; bunun için de...

Yeni işveren işsizlik fonu

TÜİK tarafında açıklana Nisan ayı verilerine göre işsizlik oranı %13, işsiz sayısı...

Bütçe hakkı ve S-400

Eğer kurulu düzen, ezilenlerden, eşitlik, özgürlük ve demokrasiden yana değiştirilmek isteniyorsa muhalefet...

‘Düzce’de mahsur kalanların hepsi getirildi’

İçişleri Bakanı Soylu, Düzce'deki su baskını ve toprak kaymasıyla ilgili 4'ü çocuk...

MHP’den Davutoğlu’nun sözlerine yanıt

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun MHP hakkında...

Akar’dan F-35 açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin Türkiye’nin F-35 programına katılımını askıya alma...

11. Kalkınma Planı TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Sonraki haber