Ankara’da Millet İttifakı dengeleri değiştirebilir
20.06.2018 08:57 SİYASET
Millet İttifakı, 24 Haziran’da oyunu “Hayır”ın üzerine çıkarmayı hedefliyor. AKP’nin kalesi kabul edilen Altındağ’da dahi İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin yükselişi dikkati çekiyor

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Başkent Ankara’da 24 Haziran Pazar günü 3 milyon 904 bin 858 seçmen üç ayrı bölgede 11 bin 292 sandıkta oyunu kullanacak. 16 Nisan referandumuna kadar AKP’nin ve MHP’nin yükselişte olduğu Ankara’da referandumda çıkan “hayır” sonucunun da işaret ettiği gibi yeni dengeler söz konusu.

600 milletvekilli yeni sisteme geçilecek seçimde Ankara’da ilk kez üç bölgede oy kullanılacak. Bir önceki dönem 32 milletvekili çıkartan ancak bu kez 36 milletvekilini TBMM’ye göndermeye hazırlanan Ankara’da AKP’nin ve MHP’nin başı çektiği Cumhur İttifakı’nın oyları 16 Nisan referandumundaki yüzde 49’luk “evet” oylarının da altına düşebilir.

Muhalefetin hedefi yüzde 55
7 Haziran 2015’te yapılan seçimlerde ülke genelinde olduğu gibi Ankara’da da yüzde 41 oranında oy alarak büyük oy kaybı yaşayan AKP, bu oranı 1 Kasım seçimlerinde yüzde 48’e yükseltti. Cumhur İttifakının diğer ortağı MHP ise yüzde 14 oy aldı. İki partinin son seçimlerde aldığı oy oranı toplamda yüzde 62 olurken 16 Nisan referandumunda sandıktan umulan sonuç çıkmadı. Evet blokunda yer alan partilerin yüksek oylarına rağmen Ankaralı seçmen referandumda yüzde 51,2 ile “hayır” sonucuna imza attı. “Hayır” etrafında birleşen yüzde 51’i bir arada tutmak isteyen muhalefet, bu oranı en az yüzde 55’e yükseltmeyi ve 36 milletvekilinin yarısından fazlasını almayı hedefliyor.

ankara-da-millet-ittifaki-dengeleri-degistirebilir-477009-1.

İttifaklar başa baş
7 Haziran seçimlerinde yüzde 29 oy alan, 1 Kasım’da ise bu oylarını bir puan daha artırarak yüzde 30’a yükselen CHP’ye yöneliş bu dönemde de sürüyor. MHP’den ayrılan muhalif kesimin geçtiği İYİ Parti ve muhafazakar seçmenin tercih ettiği Saadet Partisi ile kurulan ortaklık, Millet İttifakı ile Cumhur İttifakının Ankara’da başa baş gelmesine neden oldu. HDP’nin özellikle birinci bölgedeki yüksek oyu ise en az bir milletvekilini TBMM’ye göndermeye yetiyor.

1 Kasım seçimlerinde Ankara’dan 16 milletvekili çıkartan AKP, bu sayının altına düşmemeyi hedeflerken MHP’nin ise son seçimlerde çıkarttığı dört sandalyeyi koruması zor görünüyor. Ankara’da Cumhur İttifakı 17 ya da 18, Millet İttifakı ise 16 ya da 17 milletvekilini TBMM’ye göndermeyi başarabilir. Ankara’nın üç bölgesindeki seçmenler özellikle AKP’li Belediye Başkanı Melih Gökçek’in kötü yönetimi nedeniyle değil referandum sonuçlarındaki başarısızlığın ardından görevden alınmasına tepki gösteriyor.

Birinci bölgede muhalefet güçlü
Ankara’da sol ve iktidara muhalif seçmenlerin yoğun olarak yaşadığı birinci bölgede CHP’nin ve İYİ Parti’nin oylarında artış görünüyor. CHP’nin bir önceki seçimlerde yedi milletvekili çıkardığı bölgede yeni kurulan üçüncü bölgeye alınan ilçeler dikkate alındığında aynı sayıyı koruması zor görünüyor. 1 Kasım seçimlerinde birinci bölgedeki Mamak, Gölbaşı, Haymana ve Şereflikoçhisar’dan yüksek oranda oy alan AKP ise bu oyları korumakta bir hayli zorlanıyor. Bu ilçelerde son seçimlerde yüzde 45’in altına düşmeyen AKP, özellikle Kızılcahamam’da ve Mamak’taki seçmenini İYİ Parti ile Saadet Partisi’ne kaptırmış görünüyor. Kızılcahamam ilçesinde 7 Haziran seçimlerinde yüzde 4 oy olan Saadet Partisi yeniden bu oranları görebilir. Saadet Partisinin oylarını AKP’den aldığı düşünüldüğünde, bu durum AKP’de bir sandalye kaybına neden olabilir.

Mamak’ta sürpriz olabilir
Birinci bölgede bulunan Mamak’ta yüzde 11, Polatlı ve Gölbaşı’nda yüzde 17, Şereflikoçhisar’da ise yüzde 18 oy alan MHP’nin ise bu oylarının yarısından fazlasını İYİ Parti’ye kaptırdığı söyleniyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Meral Akşener’e yönelen eski MHP’liler, hem Erdoğan’ın hem de Cumhur İttifakının oyunun düşmesine neden olacak. İYİ Parti de MHP’den aldığı oyların desteği ile iki ismi TBMM’ye gönderebilir.

ankara-da-millet-ittifaki-dengeleri-degistirebilir-477010-1.

“Bu kez oyum Millet İttifakı’na”
Birinci bölgede yaşayan ve bu güne kadar MHP’ye oy verdiğini, 16 Nisan referandumunda dahi “evet” oyu kullandığını anlatan 42 yaşındaki kıraathane esnafı Ümit Kurt, bu kez oyunu İYİ Parti’den yana kullanacağını ifade etti. Ekonomideki kötü gidişat nedeniyle kıraathanesindeki insan sayısının arttığını ancak buna rağmen kazancının düştüğünü söyleyen Kurt, “İnsanların cebinde parası yok. Gelip gece gündüz burada oturuyorlar ve gidiyorlar. Hükümet seçim vaadi olarak bizim iş yerlerine göz dikmiş. Bu devletin işi midir yoksa benim işim mi? Böyle saçma bir vaat duymamıştım daha önce. Zaten kazanamıyorduk şimdi işimiz elimizden alınacak. Millet ittifakını ve İYİ Parti’ye destekliyorum” dedi.

Cumhur İttifakı kan kaybediyor
Son seçimlere kadar AKP’nin kalesi olarak görülen ve içerisinde Altındağ ile Keçiören gibi muhafazakar ilçelerin yoğunlukta olduğu Ankara ikinci bölgede de Millet İttifakının yükselişte olduğu görülüyor. Tıpkı birinci bölgede olduğu gibi ikinci bölgede de Cumhur İttifakı partilerinin yüksek orandaki oylarında erime başladığı dikkati çekiyor. AKP’nin ve MHP’nin sokaklarda yaptığı çalışmaların eski döneme kıyasla bir hayli sönük geçtiği göze çarpıyor.

İkinci bölgede bulunan Altındağ’da 1 Kasım’da AKP’nin ve MHP’nin toplam oy oranı yüzde 73 olurken bu kez sonucun çok daha farklı olacağı kesin gibi. İkinci bölgede seçmenler MHP’den İYİ Parti’ye, AKP’den ise Saadet Partisine yöneldiklerini gizlemiyor. İYİ Parti’nin MHP’nin Altındağ’da aldığı yüzde 10’luk oyun yarısından fazlasını alması sürpriz olmayacak.

“AKP’liler çok şaşıracak”
İYİ Parti kurulana dek oyunu AKP’ye ve Erdoğan’a verdiğini ifade eden işportacı Ekrem Kök ise sağ partiler arasında oy verilecek en uygun partinin İYİ Parti olduğunu, Saadet Partisinin ise AKP’den an fazla oy alacağına inandığını ifade etti. Altındağ’da bulunan Ulus Hacıbayram Veli Camii’nde yirmi senedir işportacılık yaptığını ifade eden Kök, tek göz odada yaşam mücadelesi veren onlarca insandan birisi olduğunu söylüyor. AKP’nin ülkeyi yoksulluğa mahkûm ettiğini, geçinemediklerini ifade eden Kök, “Geçmişte benim gibi AKP’ye oy veren birçok arkadaşım şimdi Saadet Partisi’ni ve İYİ Parti’yi tercih edecek. AKP’liler çok şaşıracak” diyor.


ankara-da-millet-ittifaki-dengeleri-degistirebilir-477011-1.

Cumhur İttifakı 15 puan kaybedebilir
Ankara’da yaklaşık bir milyon üç yüz bin seçmen ise ilk kez oluşturulan üçüncü bölgede oyunu kullanacak. Daha önce birinci bölgede yer alan Etimesgut ve Sincan ilçeleri ile ikinci bölgedeki Ayaş, Beypazarı, Nallıhan ve Yenimahalle’nin yer aldığı üçüncü bölgede de başa baş bir sonuç bekleniyor. AKP’li belediye başkanının 2016 yılında partisinden ihraç edildiği Ayaş ilçesinde sonuçlar iktidar partisi açısından merak konusu. CHP’nin etkili olduğu Yenimahalle ilçesinin bu seçimde üçüncü bölgeye katılmasının Millet İttifakının bölgedeki oyunu artıracağına kesin gözüyle bakılıyor. Üçüncü bölgede en büyük sürpriz ise Sincan ve Etimesgut’ta yaşanabilir. Zira AKP’nin yüzde 45, MHP’nin ise yüzde 17 oy aldığı Etimesgut’ta tıpkı diğer ilçelerde olduğu gibi CHP ve İYİ Parti etkisi gözleniyor. Sincan’da ise toplam yüzde 79 oyu olduğu görülen Cumhur İttifakı’ndan, Millet İttifakı’na İYİ Parti’nin de etkisiyle en az 14 ya da 15 puanlık bir oy kayabilir.

Muhalefet, Erdoğan’ı geride bırakabilir
AKP ve MHP’nin ortak Cumhurbaşkanı adayı Tayyip Erdoğan, Ankara’dan umduğu sonucu alabilmek için yoğun çaba sarf ederken, muhalefetin Cumhurbaşkanı adayları Muharrem İnce, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu ve Selahattin Demirtaş’ın toplam oyları Erdoğan’ı geride bırakabilir. Meral Akşener’in son seçimde yüzde 14 oy alan MHP’den en az 7 puanlık bir oy alması beklenirken CHP’nin adayı Muharrem İnce’ye oy vereceğini ifade edenlerin sayısı da az değil. MHP’li seçmenin Tayyip Erdoğan’a umulan oranda oy vermeyerek hükümete bir sürpriz yaşatması bekleniyor.

***

Muhafazakar kesim de Millet İttifakı diyecek

ankara-da-millet-ittifaki-dengeleri-degistirebilir-477012-1.

CHP’nin Ankara 2. Bölge Milletvekili Adayı Murat Emir, Ankara’daki muhafazakar kesimin de tercihinin Millet İttifakı’ndan yana olduğunu, referandumda çıkan yüzde 51’lik “hayır” sonucunun da üzerine çıkacaklarını ifade etti.

OHAL koşullarında seçim çalışması yapmanın zor olduğunu fakat buna rağmen çalışmalarını kararlılıkla sürdürdüklerini anlatan Emir’in, Ankara’ya ilişkin değerlendirmesi şöyle:

“Parti devletinin tüm olanaklarını, kamu gücünü fütursuzca kullanıyorlar. Tüm bunlara rağmen oldukça başarılı bir süreç yürütüyoruz. Bunun da temel nedeni, artık halkımızla AKP’nin bağının kopmuş olmasıdır. Çünkü 16 yıllık iktidarın Türkiye’yi getirdiği yer ortada. Artık memnun bir kesim bulmak çok zor. Medya, kamu olanağı kadar ne kadar kullanılırsa kullanılsın, yetmeyecek. Çünkü vatandaş açısından bıçak kemiğe dayandı. Toplumun büyük kesimleri yoksulluğun, işsizliğin etkisiyle zor durumda. Ankara’da da bunu derinden hissediyoruz. Biz gücümüzü buradan alıyoruz. Demokrasi eksikliği, OHAL, hukuk eksikliği eklendiğinde toplumda bir arayış var ve bu arayışın sonucunda en büyük adres Millet İttifakı. Son 20 günde bizim açımızdan ivme yükseldi. Oy oranlarımız AKP’den daha iyi.”