Ankaralı sanatçıların yapıtları Almanya'nın en ünlü müzesinde
16.06.2017 13:51 KÜLTÜR SANAT

Türkiye'de bir yıl önce Cervantes'in 400. ölüm yıldönümü sebebiyle Almanya'nın Goslar Modern Sanatlar Müzesi'nden 'Don Kişot' için dünyaca ünlü sanatçılar tarafından hazırlanan koleksiyonda yer alan Türkiye'den 50 sanatçı tarafından yapılan eserler Goslar Modern Sanatlar Müzesi'ndeki bu koleksiyona dahil edildi.

Almanya'daki Goslar Modern Sanatlar Müzesi'nin içinde yer alan Gustave Dore'den Picasso'ya, Dali'den Le Corbusier'e kadar yüzlerce ünlü dünya sanatçısının yapıtlarından oluşan, çok zengin bir koleksiyona sahip Don Kişot Evi'nde küratörlüğüne sanat eleştirmeni/yazar İbrahim Karaoğlu ve Mönchehaus Museum Goslar'ın müdürü Bettina Ruhurberg, koordinatörlüğünü ise Meryem Schultz, Mustafa Güneş ve Jörg Kastner yaptığı sergi de yer aldı. Bu sergide elli ünlü Türk sanatçısının da yapıtları yer aldı.

Bu sergiye Türkiye'den katılan Reyhan Abacıoğlu, Mehmet Alagöz, Mehmet Aydoğdu, Zahit Büyükişleyen, Yıldız Doyran, Zafer Gençaydın, Ahmet Şinasi İşler, Ekrem Kadak, Ekrem Kahraman, Nihat Kahraman, Fevzi Karakoç, Ali Kotan, Hayati Misman, Hasan Pekmezci, Hasip Pektaş, Nuri Yavuz, Ahmet Yeşil, Hanefi Yeter, Serpil Yeter, Burhan Yılmaz, Metin Yurdanur ve Orhan Zafer gibi sanatçılar, sergi sonunda yapıtlarını Goslar Modern Sanatlar Müze'sine armağan ettiler. Müze yönetimi tarafından, yapıtları kabul edilen sanatçılara müze adına düzenlenmiş "Teşekkür/Onurlandırma" belgeleri gönderildi.

Türkiye'den Abidin Elderoğlu, Adnan Turani, Selçuk Demirel, Habip Aydoğdu, Onay Akbaş, Utku Varlık, Süleyman Saim Tekcan, Yalçın Gökçebağ, Gürbüz Doğan Ekşioğlu , Mehmet Arslan Güven gibi sanatçıların da katıldığı "Don Kişot'un İzleri" sergisiyle ilgili olarak ulusal ve uluslararası medyada çok sayıda övgü dolu yazılar yayımlandı.

Sergi küratörü İbrahim Karaoğlu "Küratörlüğünü yaptığım tüm uluslararası sergilerde bizim sanatçılarımız çok özgün yapıtlar sundular. Sanatımızın çağdaş vizyonunu yansıttılar. Onlarla birlikte olmak hep onurlandırdı beni. Mönchehaus Museum Goslar çok önemli bir merkez. 1975'den beri Avrupa'da resmin Oscar'ı sayılan büyük ödülleri veriyorlar her yıl. Henri Moore'dan Anselm Kiefer'e kadar onlarca çağdaş dünya sanatçısının 'Onur Ödülü' aldığı bir müze. Şimdi o müzede bizim sanatçılarımızın kırk yapıtı da yer alıyor. Çok mutluyum. Benim en temel uğraşım çağdaş sanatınızın dünyaya tanıtılması. Düzenlediğim sergilere katılarak destek veren sanatçılarımıza ve sanatseverlere çok teşekkür ediyorum. İyi ki varlar ve de çoklar" dedi.