-Reklam-
Anasayfa GÜNCEL “Anne baba” görüşüne savcı şartı

“Anne baba” görüşüne savcı şartı

HÜSEYİN ŞİMŞEK

15 Temmuz darbe girişiminin ardından kapasite sorunu ve kötü muamele iddialarının arttığı cezaevlerine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapıldı. Bundan böyle aynı cezaevinde bulunan eş, anne, baba, çocuk gibi birinci derece akrabalar birbirlerini görebilmeleri Cumhuriyet Başsavcılığı izin verirse görebilecek.

Hükümlü Ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik’te yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte akraba mahkûmların birbirlerini görmeleri ve yabancı mahkûmların ziyaretçi hakkında değişikliğe gidildi.

240 bini aşkın mahkûmun bulunduğu cezaevlerinde, akrabaların iletişimi zorlaştırıldı. Eskiden aynı cezaevinde bulunan eş, anne, baba, büyükanne ve büyükbaba, çocuk, torun, kardeş gibi akrabalarını rahatlıkla görebilen mahkûmlar, artık bu haktan yararlanmak için Cumhuriyet Başsavcılıkları’ndan izin almak zorunda olacak. Mahkûmlar, aynı kampus içerisinde bulunan farklı cezaevlerindeki akrabaları ile de bu izinle görüşebilecek.


Mahkûmların ailelerini görmesini zorlaştıracak düzenlemeyi değerlendiren HDP’li Meral Danış Beştaş da Hükümet’e tepki gösterdi. Mahkûmların cezaevlerinde işkence, sürgün, doktora çıkarılmama gibi birçok sorunla baş başa olduğunu ifade eden Beştaş, “Aile bireyleri arasındaki görüşmelerin kolaylaştırılmasına yönelik talepler varken şimdi koşullar daha da ağırlaştırıldı. Bu karar, demokrasiden uzaklaşan, hak ve özgürlükleri tanımayan bir rejimin kararıdır” diye konuştu.

600 eş cezaevinde
Akraba mahkûmlara görüş izni verilmesinin yasal “zorunluluk” olduğunu hatırlatan avukat Önder Alkurt, düzenlemenin ardından “soyut” gerekçelerle akrabaların birbirlerini görmelerinin engellenebileceğini söyledi. Cemaat yargılamaları nedeniyle cezaevlerinde 600’ün üzerinde “karı-koca mahkûm” bulunduğu bildiren avukat Alkurt, “Ayda üç kapalı, bir açık görüş hakkı bulunan akraba mahkûmların bundan böyle soyut gerekçelerle birbirlerini görmeleri engellenebilecek. Mahkûmlar, Cumhuriyet Başsavcılıkları’nın kararlarına yalnızca Sulh Ceza Hakimleri aracılığı ile itiraz edebilecek. Bu da cezaevindeyseniz oldukça zor bir işlemdir” dedi.

- Reklam -

SON HABERLER

CHP’nin tarihsel görevi ve sorumluluğu

Bir yanılsama olarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dedikleri anayasal düzenlemenin dokuz aylık uygulaması, anayasal...

Kızgın demiri soğutmak!

İslami çevrelerin, genellikle Bakara suresi 216. ayete dayandırdıkları “Her şerde bir hayır vardır”...

Meyman*

Tarihte yazılmış ilk roman Don Kişot’tur. İspanyol Cervantes’in yazdığı bu romanın kahramanı başta...

33 yıl önceki zihniyet işbaşında

Yarın 26 Nisan, Çernobil nükleer kazasının 33. yıldönümü. 33 yıl önce Çernobil Nükleer...

İran’da sel ve çöken İslamcı siyaset

Belki haberlerde gördünüz, ya da sosyal medyada rastladınız. İran’ın güney batısında Khuzestan eyaletini...

Kaos kimseye yaramaz!

Cumhuriyet Halk Partisi, Kurtuluş Savaşını gerçekleştiren, Emperyalizme meydan okuyan ve yeni bir laik...

Osman Amca Kriterleri

Demokrasilerde en güzel şey, sürekli gelişip değişebilir olmasıdır. Bunu da en iyi yapan...

Yandaş Cem Küçük’ten Metin Lokumcu’ya hakaret

Türkiye Gazetesi yazarı yandaş Cem Küçük, TGRT'de sunduğu Medya Kritik isimli programda...

ÖDP’den Kılıçdaroğlu’na ziyaret

Linç girişimine uğrayan CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun ziyaretleri...

TTB: Tıbbın alternatifi olmaz

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Cumhurbaşkanlığı ve Sağlık Bakanlığı himayesinde gerçekleşen Geleneksel ve...

Sonraki haber