-Reklam-
Anasayfa YAŞAM Antik Mayalar yüksek miktarda tuz üretiyor ve satıyordu

Antik Mayalar yüksek miktarda tuz üretiyor ve satıyordu

Antik Mayalar, matematiksel yetenekleri, doğru takvimleri ve etkileyici tapınakları ile bilinebilir. Ama aynı zamanda tuz girişimcileri olduğunu biliyor muydunuz?

MS 300 ila 900 yılları arası Maya medeniyetinin en parlak döneminde, kıyı yerleşimindeki Mayalar, ateş üzerinde kaplarda deniz suyu kaynatarak tuz üretiyordu. Daha sonra bu tuzlar, kek biçimine sokuluyor, kanolarla iç kesimlere taşınıyor ve büyük pazarlarda ticareti yapılıyordu.


Maya tuz imparatorluğunun varlığını destekleyen en son kanıtlar, arkeolog olan Heather McKillop ve araştırmanın eş yazarı antropolog Kazuo Aoyama sayesinde geldi.

Araştırma, Maya’nın sadece çok fazla tuz ürettiğini değil, aynı zamanda yerel ekonomiye katkıda bulunabilecekleri balıkları tuzlayarak sakladığını ortaya koyuyor.

Tuz ve tuzlanmış balıklar, hem ticaret için uygun olan, hem de potansiyel gıda kıtlığını hafifletebilen saklanabilir mallardı.

McKillop, neredeyse 30 yıldan beri Belize’nin Maya ovalarında tuz üretim sahaları üzerinde çalışıyor. McKillop, bölgede tuz üreten 110 mutfağın kalıntılarını ortaya çıkardı. Bunların her biri günde 7.000 kişi için yeterli miktarda tuz üretmiş olabilirdi.

McKillop, “Bulguların çok fazla odun kesmek için kullanılmış olabileceğini düşündüm, ama aslında taş aletlerin çoğunluğu et ve balık kesmek için kullanılmıştı. Bu gerçekten görüşlerimizi değiştirdi” dedi.

Başka bir deyişle, Mayalar sadece çok fazla tuz üretmiyordu, ayrıca besinle ilgili gerekli metaları üretmek için de tuz kullanıyorlardı. Bu durum, tuz üreten birinin büyük Maya medeniyetinde önemli bir rol oynadığı anlamına geliyordu. Bu büyüklüğün, en parlak döneminde Mezoamerika’da milyonlarca insanı kapsadığına inanılıyor.

McKillop, “Araştırmamız, kıyı bölgesinin, Maya ekonomisinin ayrılmaz bir parçası olduğunun açık bir kanıtı, çünkü onlar temel bir meta olan tuz üretmiş ve işlemişlerdi. Herkesin tuza ihtiyacı olduğu için, kıyısal Maya gerçekten günlük hayata katkıda bulundu” dedi.

Tuz biyolojik bir zorunluluktur. Bazen çok fazla tüketiyoruz, evet, ama tuz, medeniyetin doğuşundan beri insan yaşamı için vazgeçilmez bir şeydi.

Örneğin, Harvard Üniversitesi’nden arkeolog Rowan Flad, antik Roma ve Çin uygarlıklarında tuzun gıda depolama ve ticareti için de hayati olduğunu söyledi.

Flad, “Tuzun önemi, ozmosu düzenlemenin ötesinde uzanır. Bu mineral, birçok toplumun temelleri için büyük önem taşımaktaydı. Örneğin, bazı lezzetleri zenginleştirerek, mutfağı çok yönlü hale getirir ve yiyeceklerin belirli yerler ile ilişkilenmesine izin verir” dedi.

Çin’de hanedanlık döneminde tuzun önemini araştıran Flad, tuzun yapılma yollarını ve nerede yapıldığını tanımlamanın oldukça zor olduğunu söylüyor çünkü tuzun kendisi günümüze kadar korunmuyor. “Her zaman için büyüleyici bir bilmece.”

McKillop, yıllardır Maya tuz üretim bilmecesinin parçalarını bir araya getiriyor, fakat henüz bitmedi. Gelecek yıllarda, Belize’nin Payne’s Creek Ulusal Parkı’nda, tuz üretim altyapısının gerçek boyutunu ortaya çıkarmak için daha fazla araştırma yapacak.

(Arkeofili)

- Reklam -

SON HABERLER

Tunç Soyer, toplu ulaşım için verdiği sözü tuttu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçim öncesi verdiği toplu ulaşımda belli...

Juventus üst üste 8. kez şampiyon

İtalya 1. Futbol Ligi'nde (Serie A) konuk ettiği Fiorentina'yı 2-1 yenen Juventus,...

Rölanti modunda 3 puan

Galatasaray, maçın genelinde oldukça vasat bir performans gösterdiği ve ikinci yarısını adeta...

Galatasaray taraftarından İBB Başkanı İmamoğlu’na büyük ilgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Galatasaray-Kayserispor karşılaşmasını izlemek için Türk Telekom...

AKP’den YSK’ye ‘KHK’li seçmen’ dilekçesi

AKP, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin...

Başkanlar gitti, milyonluk araçları kullanılmıyor

Kocaeli’de 13 AKP’li belediyenin 12’sinde belediye başkanları değişti. Başkanların tepki çeken lüks...

İSPARK çalışanının skandal paylaşımına soruşturma

İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret AŞ (İSPARK) elindeki paralarla fotoğraf çektirerek sosyal medyada...

Silopi kayyumunun borçları belediye binasına asıldı

HDP'li Silopi Belediye Eşbaşkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk, kayyum döneminden kalan...

Nadal’dan sürpriz yenilgi

Monte Carlo Tenis Turnuvası'nda mücadele eden dünya 2 numarası Rafael Nadal, yarı finalde...

Beyoğlu’nda 4 katlı binada yangın

Beyoğlu'nda 4 katlı apartmanın çatısında yangın çıktı. Çatının büyük bir kısmını kaplayan...

Sonraki haber