Apple’dan elektrikli otomobilde Tesla atağı!
01.09.2018 10:11 TEKNOLOJİ

Sadece birkaç yıl sonra dünyada yaygın kullanılmaya başlanacak olan sürücüsüz ve otonom araçlarla ilgili teknolojik gelişmeler sürerken yeni nesil otomobil dünyasının lideri Tesla ile Apple arasında ilginç rekabet yaşanıyor. Üstelik Apple’ın bugüne dek sürücüsüz ve elektrikli otomobillerle ilgili somut adım atmaması, bu rekabeti daha da akıl almaz hale getiriyor. Son paylaşılan haberlere göre sadece bu yıl 40’tan fazla Tesla çalışanını kendi bünyesine transfer eden Apple, aynı zamanda daha önce Apple’dan Tesla’ya transfer olan deneyimli mühendisi Doug Field‘ı da yeniden bünyesine kattı. Beş yıldır Tesla’da görev yaparak Tesla Model 3’ün geliştirilmesine önemli katkılarda bulunan Field, daha önce Mac Donanımlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak Apple’da görev yapıyordu.

Apple’ın tamamen sürücüsüz ve elektrikli otomobillerle ilgili çalışmalar yürüttüğü sır gibi saklansa da geçen yıllarda şirketin Project Titan olarak kodlandırdığı elektrikli otomobil projesi üzerine çalıştığı ortaya çıkmıştı.

Project Titan kod adlı projeyle Apple’ın kendi içinde hem sürücüsüz hem de elektrikli otomobillerle ilgili çalışmalar yürüttüğü bilinse de henüz şirketin otomobil projesiyle ilgili somut en ufak bilgi bulunmuyor.