Anasayfa GÜNCEL ‘Arabuluculuk’ kılıfıyla kadın haklarına engel

‘Arabuluculuk’ kılıfıyla kadın haklarına engel

‘Aile Hukuku alanındaki uyuşmazlıklarda zorunlu arabuluculuk’ uygulaması yeniden gündemde. Tepki çeken düzenlemeye ilişkin İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi’nden Topaloğlu, “İstanbul Sözleşmesi’ne aykırı, böyle bir konu gündeme dahi getirilemez” dedi

Dilan Esen

İş Hukuku ile ticari davalarda getirilen ‘zorunlu arabuluculuk’ sistemi, şimdi de Aile Hukuku’ndan doğan davalara getirilmek isteniyor. Yeniden gündeme getirilmeye çalışılan düzenlemeyle boşanma, nafaka, mal paylaşımı, tazminat, velâyet, çocukla kişisel ilişki kurma gibi konularda yargı yoluna başvuracak bireyler, ‘aile arabulucusu’na yönlendirilecek. Yeni mevzuata göre, kurulacak ‘aile arabuluculuğu merkezleri’nde hukukçu arabulucuların yanısıra psikolog, sosyolog gibi değişik alanlardan uzmanlar istihdam edilecek. 2 bin aile arabulucusu anlaşmazlıkları gidermeye çalışacak.

SİNYALİ BAKAN GÜL VERDİ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 31 Ocak’ta yaptığı açıklamada, mahkemeler için ‘aile arabuluculuk sistemi’nin kamuoyunun tartışmasına açıldığını söylemişti. Gül, “’Kamu düzenine’ ilişkin ve ‘kadına şiddet’ hariç olmak üzere bu konuda aile arabuluculuk sistemini de inşallah tüm kamuoyuyla paylaşıp, en güzel şekilde hukuk sistemine kazandırmaya hedefliyoruz” demişti.

KADINLAR VE BARO TEPKİLİ

Ancak söz konusu düzenleme kadın örgütleri ile İstanbul Barosu tepkili. Baro’nun Kadın Hakları Merkezi, “Aile hukukunda arabuluculuk demek aile içi şiddetin görünmez olması demektir. Aile hukukunda arabuculuk kadının adalete erişimine engeldir” açıklamasında bulundu.

BirGün’e konuşan İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Birsen Baş Topaloğlu ise böyle bir konunun gündeme dahi getirilemeyeceğini söyledi. Topaloğlu, “Konuya dair köşe yazıları yazılıyor. Merkez olarak bu konunun gündemlerinde olduğunu ve konuya dair çalışmalar yaptıklarını biliyoruz. Bu sebeple konu gündemden kalktı, geri adım atıldı, bir daha gündeme gelmeyecek gibi bir düşünceyi taşımıyoruz. Biz de sessiz kalmayıp, bunun bir torba yasa kapsamında çıkmaması adına bu konudaki fikrimizi paylaştık” dedi.

DAVA BİTSE DE ŞİDDET BİTMİYOR

Söz konusu Yasa geçtiği takdirde, kadınların haklarını kullanmasına ve elde etmesine engelleneceğini belirten Topaloğlu, “Arabuluculuk kanunun birinci maddesinde aile içi şiddet iddiasını içeren uyuşmazlıklar arabuluculuğa elverişli değil ifadesi yer alıyor. Aile hukuku uyuşmazlıklarına ve boşanma davalarına baktığımız zaman hemen hemen hepsi fiziksel, cinsel veya psikolojik şiddet içeriyor. Bir şiddet iddiası mutlaka gündeme geliyor ve boşanma davası bitti diye şiddet bitmiyor” ifadelerini kullandı.

ARABULUCUĞA UYGUN DEĞİL

Topaloğlu, aile hukuku uyuşmazlıklarının arabuluculuğa uygun olmadığını belirtirken, “Yargısal sistemin yerine alternatif uyuşmazlıkları getirdiği zaman, boşanmaların önüne geçilmeye uğraşılıyor ve aile içi şiddet görünmez hale getirilmeye uğraşılıyor. Burada uygulanacak hukuk ne olacak? Başka bir hukuk da getirilmeye uğraşılıyor olabilir. Böyle bir düzenleme gelince kadın mağdur olacak ve bu düzenlemeyi kadının hukuku açısından, kadının haklarını koruması açısından doğru bulmuyoruz. Bu durum da bir de arabuluculuğu getirmiş olduğunuz zaman kadına sen boşanma, evde otur baskısını getirmiş olursunuz” değerlendirmesinde bulundu.

SON HABERLER

İmamoğlu TÜSİAD ile görüştü

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) başkan adayı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart yerel...

Doğa ve insan odaklı çalışacağız

Kardelen Kocatürk Yerel seçimlere bir hafta kala çekişmeli...

IŞİD’e füze yakıtı Türkiye’deki dağıtıcı ve işadamı üzerinden sağlandı

Güney Fransa’nın Picardie bölgesindeki tarlalarda yetişen buğdaydan elde edilen ve gıda sektöründe kullanılan...

Kayyum HDP’nin miting yapacağı caddeyi kazdı

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katılımıyla miting düzenlenecek...

Sansür sorusuna sansürlü cevap

AKP döneminde eleştirel yayınlarından dolayı bazı televizyon ve gazetelere ağır cezalar verilirken...

Kent iktidara ne yapacak?

Uzunca bir süre, AKP iktidarı öncülüğünde kentlere yapılanları tartıştık. Kentin beton ekonomisinin...

Doçentliğe ‘piyasa’ ayarı

Akademide bir bilinmeze daha kapı aralandı. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) doçentlik sınavına başvuru...

Müdür yardımcısı kendisi için oy derdine düşmüş: Problem çözülürse AKP’nin oyları artar

Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan bir Anadolu lisesinin okul müdürü, okuldaki eğitim kalitesini...

Alper Taş: Ak Parti’liler Beyoğlu’nda halktan kopmuş durumda

Yerel seçimlere 9 gün kala CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ın...

CHP Beşiktaş Belediye Başkan Adayı Akpolat: Katılımcı, şeffaf, örnek belediye yaratacağız

Yerelseçim için geri sayım başladı. İstanbul’un en eski ilçelerinden Beşiktaş’ta CHP’nin 37...