Anasayfa GÜNCEL ‘Arabuluculuk’ kılıfıyla kadın haklarına engel

‘Arabuluculuk’ kılıfıyla kadın haklarına engel

‘Aile Hukuku alanındaki uyuşmazlıklarda zorunlu arabuluculuk’ uygulaması yeniden gündemde. Tepki çeken düzenlemeye ilişkin İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi’nden Topaloğlu, “İstanbul Sözleşmesi’ne aykırı, böyle bir konu gündeme dahi getirilemez” dedi

Dilan Esen

İş Hukuku ile ticari davalarda getirilen ‘zorunlu arabuluculuk’ sistemi, şimdi de Aile Hukuku’ndan doğan davalara getirilmek isteniyor. Yeniden gündeme getirilmeye çalışılan düzenlemeyle boşanma, nafaka, mal paylaşımı, tazminat, velâyet, çocukla kişisel ilişki kurma gibi konularda yargı yoluna başvuracak bireyler, ‘aile arabulucusu’na yönlendirilecek. Yeni mevzuata göre, kurulacak ‘aile arabuluculuğu merkezleri’nde hukukçu arabulucuların yanısıra psikolog, sosyolog gibi değişik alanlardan uzmanlar istihdam edilecek. 2 bin aile arabulucusu anlaşmazlıkları gidermeye çalışacak.

SİNYALİ BAKAN GÜL VERDİ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 31 Ocak’ta yaptığı açıklamada, mahkemeler için ‘aile arabuluculuk sistemi’nin kamuoyunun tartışmasına açıldığını söylemişti. Gül, “’Kamu düzenine’ ilişkin ve ‘kadına şiddet’ hariç olmak üzere bu konuda aile arabuluculuk sistemini de inşallah tüm kamuoyuyla paylaşıp, en güzel şekilde hukuk sistemine kazandırmaya hedefliyoruz” demişti.

KADINLAR VE BARO TEPKİLİ

Ancak söz konusu düzenleme kadın örgütleri ile İstanbul Barosu tepkili. Baro’nun Kadın Hakları Merkezi, “Aile hukukunda arabuluculuk demek aile içi şiddetin görünmez olması demektir. Aile hukukunda arabuculuk kadının adalete erişimine engeldir” açıklamasında bulundu.

BirGün’e konuşan İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Birsen Baş Topaloğlu ise böyle bir konunun gündeme dahi getirilemeyeceğini söyledi. Topaloğlu, “Konuya dair köşe yazıları yazılıyor. Merkez olarak bu konunun gündemlerinde olduğunu ve konuya dair çalışmalar yaptıklarını biliyoruz. Bu sebeple konu gündemden kalktı, geri adım atıldı, bir daha gündeme gelmeyecek gibi bir düşünceyi taşımıyoruz. Biz de sessiz kalmayıp, bunun bir torba yasa kapsamında çıkmaması adına bu konudaki fikrimizi paylaştık” dedi.

DAVA BİTSE DE ŞİDDET BİTMİYOR

Söz konusu Yasa geçtiği takdirde, kadınların haklarını kullanmasına ve elde etmesine engelleneceğini belirten Topaloğlu, “Arabuluculuk kanunun birinci maddesinde aile içi şiddet iddiasını içeren uyuşmazlıklar arabuluculuğa elverişli değil ifadesi yer alıyor. Aile hukuku uyuşmazlıklarına ve boşanma davalarına baktığımız zaman hemen hemen hepsi fiziksel, cinsel veya psikolojik şiddet içeriyor. Bir şiddet iddiası mutlaka gündeme geliyor ve boşanma davası bitti diye şiddet bitmiyor” ifadelerini kullandı.

ARABULUCUĞA UYGUN DEĞİL

Topaloğlu, aile hukuku uyuşmazlıklarının arabuluculuğa uygun olmadığını belirtirken, “Yargısal sistemin yerine alternatif uyuşmazlıkları getirdiği zaman, boşanmaların önüne geçilmeye uğraşılıyor ve aile içi şiddet görünmez hale getirilmeye uğraşılıyor. Burada uygulanacak hukuk ne olacak? Başka bir hukuk da getirilmeye uğraşılıyor olabilir. Böyle bir düzenleme gelince kadın mağdur olacak ve bu düzenlemeyi kadının hukuku açısından, kadının haklarını koruması açısından doğru bulmuyoruz. Bu durum da bir de arabuluculuğu getirmiş olduğunuz zaman kadına sen boşanma, evde otur baskısını getirmiş olursunuz” değerlendirmesinde bulundu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,651AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan: İhracatçılar döviz satın alırken kambiyo vergisi ödemeyecek

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İhracatçılar Meclisi Genel Kurulu'nda konuşuyor. Erdoğan, "İhracatçılar döviz...

İBB, yardım kartı olanları arıyor: “Limitiniz gelecek ay 400 TL olacak, Binali Yıldırım’ın selamı var”

CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş, İBB'ye ait bir telefon numarasından yardım kartı...

Necip Fazıl’ı eleştiren öğretmene sürgün

Zonguldak Fener Anadolu Lisesi öğretmeni Murat Durmuş derste Necip Fazıl ile ilgili...

İstanbul’da düzenlenen festivalde off road aracı kalabalığın arasına daldı: Yaralılar var

Eyüp Kemerburgaz’da bu yıl üçüncüsü düzenlenen Big Boyz Festivali’nde kontrolden çıkan off...

Efeler Belediyesi Yılmazköy’deki JES çalışmasını durdurdu

Aydın Efeler ilçesine bağlı Yılmazköy Mahallesi'nde jeotermal enerji şirketi tarafından yapılan boru...

Kapadokya’da 17 yapının yıkımına karar verildi

Kapadokya'da peribacalarına yakın olması nedeniyle 17 yapının daha yıkılması için karar alındı.

Artvin’de kamyon uçuruma yuvarlandı: 1 ölü, 8 yaralı

Artvin'de bir kamyonun uçuruma yuvarlanması sonucu meydana gelen trafik kazasında 1 kişi...

İki uçak havada çarpıştı: 2 ölü

Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’ndaki Masterton kasabasındaki havaalanına inmeye çalışan küçük uçak ile...

AKP’li meclis üyesi, Kadıköy Belediye Başkanı’nın konuşmasını engelledi

Pendik'te Patnos Spor Kulübü’nün dayanışma gecesine davet edilen Kadıköy Belediye Başkanı CHP'li...

Erdoğan’ın yeğeninden Murat Alan paylaşımı: Sopadan geçirilmiş

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeğeni Ömer Erdoğan, cuma...

Sonraki haber