-Reklam-
Anasayfa TEKNOLOJİ Araç paylaşımı da elektrikli ve hibrite yöneliyor

Araç paylaşımı da elektrikli ve hibrite yöneliyor

ERSOY YAŞAR – @ersysr
[email protected]
www.otosafari.com
www.youtube.com/otosafari

Son yıllarda, Avrupa’da elektrikli filoların farklı amaçlarla kullanılmaya başladığını görüyoruz. İspanya’da yerel yönetim işbirliği ile taksi filolarının elektrikli araçlara dönüştürülmesi, 2015’te Kopenhag’da 400 i3’ü konuşlandıran BMW’nin yatırımı ve Madrid’de Renault desteği ile 500 yeni elektrikli araç paylaşım filosunun oluşturulmasından sonra Koreli otomobil üreticisi Hyundai de Hollanda’da elektrikli araçlar kullanarak bir araç paylaşım hizmeti başlattığını açıkladı.

Markanın hibrit ve plug-in (fişli) hibrit versiyonları da bulunan Ioniq modelinin tam elektrikli Ioniq EV modeli 100 araçlık filo ile Amsterdam’da kullanıcıların hizmetine sunuldu. Girişimin yakın gelecekte ülke genelinde yaygınlaştırılarak daha büyük bir filo oluşturulması da hedefleniyor. Araç satın almayı tercih etmeyenler için yeni nesil bir hizmet olarak araç paylaşım modelleri, elektrikli modellerin tanıtımı adına da önemli. Elektrikli modelleri ve teknolojiyi tanımak için düşük maliyetli bir yöntem olması da birçok kişi tarafından tercih edilmesini sağlıyor.

Hyundai’nin Avrupa’daki operasyonundan sorumlu yöneticisi Thomas A. Schmid, hizmete giren araç paylaşımı modeli ile ilgili yaptığı açıklamada, Amsterdam şehir yönetiminin iklim hedeflerine ulaşmasına katkıda bulundukları için gurur duyduklarını söyledi. Hyundai’nin 2020’ye kadar 15 eko otomobil ile tüketici ile buluşacağını açıklayan Schmidt, elektrik, hibrit ve yakıt hücreli otomobiller ile müşterilerinin yaşam tarzına uyum sağlayacaklarını da belirtti. Hyundai’nin elektrikli otomobil yatırımını dikkat çeken bir girişim ile sahneye çıkarması da girişimin sağlayacağı sosyal fayda kadar bir iletişim yöntemi olarak dikkat çekiciydi.

Türkiye’de Toyota, 10 C-HR Hybrid ile paylaşım modelinde
Toyota, Türkiye’de üretilen Toyota C-HR Hybrid’in geniş kitlelerce tanınmasını sağlamak amacıyla son yıllarda dünyada büyük ilgi gören kullan-bırak sistemini Türkiye’de sunan Yoyo ile işbirliği yapmaya başladı. Japon üretici, bu amaçla, C-HR Hybrid modelinden 10 adetini Yoyo’ya teslim etti.

Böylece, üyelik sistemi ile çalışan ve şehrin farklı noktalarında bulunan araçlardan herhangi birinin saatlik, günlük ve haftalık kullanılabildiği sistem ile araçların 3 ayda 500 kişi tarafından test edilmesi planlanıyor. Bu sisteme üye olanlar kendilerine verilecek özel kartlar veya mobil uygulama ile araçlarını anahtar kullanmadan çalıştırabiliyorlar ve işlerini tamamladıklarında belirlenen noktaya bırakabiliyorlar.

- Reklam -

SON HABERLER

Kılıçdaroğlu: Gayet iyiyim

Ankara'nın Çubuk ilçesinde, dün katıldığı asker cenazesinde saldırıya uğrayan CHP Genel Başkanı...

Saldırının üzerinden 18 saat geçti, Erdoğan’dan ses yok!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Ankara’da katıldığı asker cenazesinde düzenlenen saldırı sonrası...

İmamoğlu: Bazı gazete manşetleriyle ilgili dava açacağız

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Saraçhane'de açıklama yapıyor.

Lazcanın unutulmaması için ‘minikler korusu’ oluşturuldu

Rize'nin Fındıklı ilçesinde, UNESCO'nun Dünya Dili Atlası'na göre Türkiye'de yok olmak üzere...

En fazla çocuk işçi tarım sektöründe

Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) raporuna göre, tüm dünyada 73 milyonu "tehlikeli" işlerde...

Sri Lanka’daki saldırılarda ölenlerin sayısı 290’a yükseldi

Sri Lanka’da dünkü Paskalya törenleri sırasında kilise ve otellere yönelik düzenlenen bombalı...

Filistinliler için değişen bir şey yok

Hannah Alshaıkhİster merkez sağ, ister merkez sol...

ABD’ye iadesine karşı çıkılmalı

Yanıs VaroufakisJulian Assange ile yaptığım görüşmelerin hepsi...

Tepe de orada, özgürlük de…

Burundi kökenli Jean-Claude Manirakiza, 2009’da Kanada Quebec’te öğretmenlik yaptığı Westwood Lisesi’nin öğrencilerine...

Babalar da birer kuştur

KADİR İNCESU11 Nisan 2012’de sonsuzluğa uğurladığımız Ruşen...

Sonraki haber