Araç sahiplerine kötü haber: OPEC anlaştı
01.12.2017 08:56 EKONOMİ
Petrol ihracatçısı ülkeler 2019’a kadar petrol arzını kısmada anlaştı. Petrol fiyatları yüzde 2 yükselirken, akaryakıta yeni zamlar kapıda

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) petrolde arz kısıntısının 2018 sonuna kadar uzatılması konusunda anlaşmaya vardığı ifade edildi. OPEC delegelerine göre grup, Viyana’da bakanlıklar düzeyinde gerçekleştirilen toplantıda arz kısıntısının 2018 yılının sonuna kadar uzatılması konusunda anlaştı. Piyasanın yeniden dengeye kavuşturulmasının henüz tamamlanmadığının altı çizildi. Bloomberg’de yer alan habere göre, tartışmaların kamuya açık olmaması nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemeyen delegelere göre görüşmeler, artık 2018 ortasında anlaşmayı gözden geçirmede kullanılacak mekanizmaya odaklandı. Kaynaklara göre bakanların, Perşembe günkü toplantıda grup ile hareket eden Rusya’yı da ikna etmesi gerekecek.

Ne olacak?
OPEC’in anlaşmaya vardığını açıklamasının ardından Brent petrolün varili 64,21 dolara kadar yükselerek son ayların rekor seviyesini test etti. Brent petrolde böylece yükseliş yüzde 2’ye dayandı. Petrol fiyatlarında yaşanan her yükseliş Türkiye’de akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıyor. Dolarda yaşanan sert yükselişler de akaryakıtta çifte zamma yol açıyor. Haziran ayında 4 lira 94 kuruşa kadar düşen benzinin litre fiyatı o günden bu yana yüzde 14 artışla 5 lira 65 kuruşa kadar yükseldi. Motorinin litresi ise son 5 ayda yüzde 16 zamlanarak 5 lira 5 kuruşa çıktı. Dolardaki güçlü seyrin de sürmesiyle birlikte akaryakıt fiyatlarına yeni zamlar kapıda.