Anasayfa YAZARLAR Arada kalmak

Arada kalmak

“Arada kalmak” sözü, bir yere ait olmamayı, boşlukta kalmayı betimler. KKTC’nin durumunu biraz buna benzetiyorum. Ne “Kıbrıs Cumhuriyeti” içindeler ne de büsbütün dışında… Kıbrıs’ta yaşayanlar, “ortada kalmışlık” duygusunu yıllardır derinden duyumsuyorlar.

Geçen haftaki “Kıbrıs Türkçesiyle Tanışırken…” başlıklı yazımız, ummadığım bir ilgiyle karşılandı. Facebook’ta ve Twitter’da bolca paylaşıldı, üzerinde yorumlar yapıldı. Kıbrıs’ta da olumlu yansımaları oldu yazının. Kanal SİM’deki “Sabah Kahvesi”nde her gün Cumhuriyet, BirGün, Evrensel ve Sözcü gazetelerinden alıntılar yapan değerli meslektaşımız Sami Özuslu, 5 Şubat günkü programında, baskılara boyun eğmeyen BirGün gazetesinden övgüyle söz etti.

Okurlarımızdan da güzel yorumlar ve katkılar geldi. Bazılarını paylaşmak istiyorum:

***

“Attila Abi, bugünkü (4 Şubat) yazını okudum. Kıbrıs Türkçesi ile ilgili tespitlerinize katkı yapmak istiyorum. Kıbrıs halkının önemli bir bölümü, Mersin ve Antalya yöresinden sürgün edilen Türkmen Tahtacılar ve Abdal Musa dergâhına bağlı Alevilerdir. Konuşulan dil, Akdeniz ve Ege Türkmen dilidir. 30-40 yıl önce benim köyümde (Söke / Güzeltepe) aynı dil kullanılıyordu. Kıbrıs’ta insanlarla konuştuğumda, sanki dede ebem (babaanne) ve ecem (anneanne) konuşuyormuş gibi hissetmiştim. Sanıyorum Anadolu’daki konuşma, İstanbul diline kayınca biraz değişti. Dil konusunda uzman olmadığım için yanılabilirim. Saygılar, selamlar.” (Adnan KAYA / Ankara)

***

“Merhaba Attila Bey, Kıbrıs’ta ‘k’leri her zaman ‘g’ olarak söylemeyiz. Bazı istisnalar var. Mesela ‘göz’ ve ‘kömür’ yazıldığı gibi söylenir. Kürek’e ‘gürek’ demiyoruz. Köz’e ‘göz’, kediye ‘gedi’ demiyoruz. Genelleme yapmak zor. Erdoğan Saraçoğlu’nun ‘Kıbrıs Ağzı’ diye bir kitabı var, 3. baskısını tavsiye ederim… Belçika’da bir Türkolog ile tanıştım. O, ‘Latince türetmelerle açıklanabilir Kıbrıs Türkçesi’ dedi… Kıbrıslı olduğumu söylediğimde, ‘Oraşta, buraşta’ diyen sadece sizlersiniz dedi… Kolay gelsin…” (Bülent TÜMEN / KKTC)

***

“Attila Bey, İç Anadolu ağzında da ‘k’ harfi yerine ‘g’ kullanılır. Örnek: Angara, Galecik, Gonya, gaval, guş, gulp, guşak, goparmak, gomşu vs.” (Nihat ERDOĞAN / Köyceğiz-Muğla)

***

“Merhaba Attila Bey. Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederiz. Devamını da bekliyoruz. Yıllar önce Ada’da bu dille ilk karşılaştığımda, kimi arkadaşlar, sanki bir tek Türkçe varmış ve onlar bu dili yanlış konuşuyormuş gibi dalga geçmişlerdi rehberimizle. Üzülmüştüm. Kıbrıs Türkçesini, İtalyanca gibi çok melodik buluyorum. Saygılarımla.” (Nuray TÜLEK / İzmir)

***

Kıbrıs’tan yorum yazanlar arasında, “Bizim Türkçemiz İstanbul Türkçesinden daha güzel” diyenler de vardı, “Size Kıbrıs’tan yasemin kokulu selamlar gönderiyorum” diyenler de… Sami Özuslu da gönderdiği iletide, “Yazınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten güzel bir sürpriz oldu benim için. Kıbrıs ve Türkiye’den çok sayıda mesaj aldım yazıyla ilgili. Yüreğinize, kaleminize sağlık” diyordu…

***

Demokrasi kültürünü özümsemiş bir halkı var Kıbrıs’ın. Dışarıdan karışmalara ve dayatmalara tepki gösteriyor; “vesayet” altında yaşamak istemiyorlar. Türkiye’yi yönetenlerin bu duyarlıklara saygı göstermesi büyük önem taşıyor. Son dönemde iki ülke arasında gözlenen örtülü gerilimin kaynağında, Türkiye’nin KKTC yöneticilerini inciten buyurgan tavırları yatıyor. Geçmişte “Türki” komşularımızla ilişkilerimize zarar veren bu yanlış tutumun şimdi KKTC’de yinelenmemesi gerekiyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,178AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Bilal Erdoğan: Kendimizi zor tutuyoruz

Okçular Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Ali Yıldız ve vakfın Mütevelli Heyeti...

Edin Dzeko, Fenerbahçe için İstanbul’a geliyor

Sezonu 6. sırada tamamlayan Fenerbahçe'de gündem transfer.Roma'nın...

Eskişehir’de Erdoğan’a hakaretten tutuklama

Eskişehir'de sosyal paylaşım sitesindeki yazılarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hareket ettiği gerekçesiyle...

Şehirlerdeki kitapçı oranları belli oldu

Belirli şehirlerdeki 100 bin nüfusa oranla bulunan kitapçı sayıları belli olurken, bu...

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 500 milyon avro finansman

Dünya Bankası kentlerde sürdürülebilir kalkınma için Türkiye’ye 500 milyon avro finans verilmesini...

Ferhat Tunç’tan 6. Yılında Gezi Klibi: Anne beni Haziran’da bul

Sanatçı Ferhat Tunç, Gezi direnişinin altıncı yılı anısına, “Anne Beni Haziran’da Bul”...

Aziz Yıldırım: Fenerbahçe’de bir daha yönetici olarak yer almam

Şike soruşturmasıyla "kumpas" suçlaması yöneltilen eski emniyet müdürlerine açılan davayı izlemek için...

Tavuk eti fiyatı 3 ayda yüzde 50 arttı

Son 3 ayda tavuk firmalarının yaptığı zamlarla yüzde 50 artan tavuk eti...

Balıkesir’e aşırı sıcak uyarısı

Balıkesir Valiliği, yaklaşık 10 derece artması beklenen hava sıcaklığına karşı yurttaşları uyardı.

Caretta carettaların yumurtlama alanında yapılacak festival Meclis gündeminde

Mersin'de caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağalarının üreme ve yumurtlama alanı olan...

Sonraki haber