Anasayfa GÜNCEL Araştırmacı gazetecilikte açık veritabanı dönüşümü

Araştırmacı gazetecilikte açık veritabanı dönüşümü

ONUR EREM

Şeffaflık Derneği’nin dün İstanbul’da düzenlediği Geleneksel ve Alternatif Medyada Araştırmacı Gazetecilik Konferansı’nda uzmanlar tecrübelerini paylaştı. Şeffaflık Derneği Başkanı Oya Özarslan, konferansın açılış konuşmasında “Araştırmacı gazetecilik devletlerin hesap verebilir olması ve yurttaşların bilgi edinebilmesi için çok önemli. Bugün yolsuzluk, medya çalışanlarının en çok sansürle karşılaştığı ve otosansür uyguladığı üç konudan biri. İşten atılma tehlikesine karşı bunu yapabilmek cesaret istiyor. Beyaz bere, beyaz toros gibi adı ak olan her şeyin ortamı kirlettiği bir karanlık içinde bu durumu değiştirebilecek insanlara ve kurumlara ihtiyaç duyuyoruz” dedi.

Özarslan’ın ardından Organize Suç ve Yolsuzluk Gazeteciliği Projesi’nden Drew Sullivan konuştu. Eskiden geleneksel medyaya haber hazırlarken değişen medya teknolojileriyle birlikte video, veritabanı ve etkileşimli tablolar gibi farklı multimedya araçları kullanmak zorunda kaldıklarını anlatan Sullivan, “Artık bilgi toplayıcılar haline geldik. Gazetecilik, insanları u büyük bilgi kütlesine ulaştırmaya dönüştü. Örneğin hazırladığımız organize suç veritabanı, yaptığımız tüm haberlerden daha fazla görüntüleniyor” dedi.

Organize suç şebekelerindeki insanların şirket alımlarını raporlaştırdıklarını, “suç öncesi” adlı projeleriyle yeni ülkelerde şirket aldıkları zaman o ülkedeki insanları uyarmaya başladıklarını anlatan Sullivan “Medya artık yerel değil uluslararası hale geldi. Her gazeteci kendi yerelini iyi bilir, ama iyi araştırmacı gazetecilik haberleri farklı ülkelerdeki gazetecilerin kendi yerel kaynaklarını birleştirmesiyle ortaya çıkar” ifadelerini kullandı. Sullivan, buna örnek olarak Azerbaycan, Türkiye ve İsveç’teki araştırmaları sonucunda Azerbaycan’ı yöneten ailenin Azercell’in yarısını rüşvet olarak almasını ortaya çıkarmalarını gösterdi: “Türkiye bölgesinde çok önemli bir ülke, vergi kaçakçılığı için bütün bölgenin kullandığı bir araç. Ancak Türkiye’deki araştırmacı gazeteciler uluslararası arenada iyi bir şekilde temsil edilmiyorlar. İşini iyi yapanların çoğu dil bilmiyor, dil bilenlerde ise yöntem konusunda eksiklikler var. Eğer ikisini de biliyorsanız, bize katılın”.

6 saat süren konferansta Sullivan’ın konuşmasının ardından Faruk Bildirici, Kemal Göktaş, Mete Çubukçu, Hasan Cemal, Özge Mumcu geleneksel medyada araştırmacı gazetecilik medya üzerine konuşuren Bianet’ten Çiçek Tahaoğlu, TGS’den Sarphan Uzunoğlu, Jiyan’dan Ahmet Sabancı, Dağ Medya’dan Pınar Dağ, Mülksüzleştirme Ağları’ndan Burak Arıkan, Dokuz8Haber’den Gökhan Biçici, Karakutu’dan Şevket Uyanık ve Başak Tuncer ile Doğruluk Payı’ndan Koray Kaplıca ve Bengi Ruken Cengiz yurttaş haberciliği ve internet haberciliğinde araştırmacı gazetecilik üzerine konuşmalar yaptı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,471AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Savunma Sanayii Başkanı Demir’den F-35 açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ''Türkiye'nin F-35'ten çıkarıldığını resmî olarak bekliyoruz. Türkiye o...

Kazdağları altın madenine direniyor: Her ağacı tek tek savunacağız

Çanakkale’nin Kirazlı köyünde ÇED raporunda 45 bin denmesine rağmen 195 bin ağaç...

Fikret Orman’dan transfer açıklaması

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, adı İtalya'nın Lecce takımıyla anılan Burak Yılmaz'ı...

AB’den Qualcomm’a 242 milyon avro ceza

AB Komisyonu, ABD merkezli çip üreticisi Qualcomm'a yönelik 2015 yılında başlatılan rekabet...

Adana’da sahte içkiden hayatını kaybedenlerin sayısı 10 oldu

Adana'da metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle tedaviye alınan bir kişi daha yaşamını yitirdi....

Düğünde ateş açan magandalar gelini vurdu

Konya'nın Yunak ilçesinde, silahla rastgele açılan ateş sonucu yaralanan gelin, hastanede tedavi...

Mansur Yavaş: Ankara halkını yönetime katacağız

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, şeffaf, katılımcı ve denetlenebilir bir yönetim...

İmamoğlu: 16 milyon İstanbullunun çocuğu eşi buraya nasıl girsin?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Esenler Otogarı'nı ziyaret ederek incelemelerde bulundu....

Kum zambağını koparmanın cezası 60 bin lira

Nesli tükenme tehlikesi altında olan bitkiler arasında gösterilen ve Dünya Doğa Koruma...

Beyaz Saray’dan Türkiye’nin F-35 programından çıkışına onay

Beyaz Saray, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemini satın alan Türkiye'nin F-35 programından...

Sonraki haber