Anasayfa GÜNCEL Argümanlar meselesi...

Argümanlar meselesi…

Ne kimseyi bilmezlikle itham edebilirim ne de bildiği halde gerçekleri eğip büken bir faydacı olmakla…

Bir miktar dikkatsizlik diyebilirim ya da konusuna etrafı göremeyecek kadar fazla kaptırmış olma durumları…

Aslında ülkede bunca can yakıcı sorun yaşanırken bu konulara girmek istemezdim. Ama, önce 22 Aralık 2015 tarihli BirGün’de İzmir Çeşme’de 5 RES projesine karşı çıkan bir dernek yöneticisinin; “RES’ler insanlarımızda rüzgar sendromu gibi sağlık sorunları yaratmasının yanı sıra, yüksek gerilim hatlarıyla da ilçe tehlike yaşayacak. Ayrıca Aktaş Barajı’nın bulunduğu alanda enerji depolanacak, orası da küçük çaplı bir nükleer santrale dönüşecek.” biçiminde açıklaması ve ardından 03 Ocak 2015 tarihli BirGün Pazar ekinde bir milletvekilinin; “RES türbinlerinin yerleşim alanlarının yakınına yerleştirilmesinin insan sağlığı açısından olumsuz etkileri defalarca kanıtlanmıştır.” şeklinde ifadesinden sonra bu sağlık sorunlarını sıralıyor ve devam ederek, “Bu etkiler 5 km. mesafe içinde oluşmaktadır. Bu etkiler tıpta Rüzgâr Türbini Sendromu olarak adlandırılmaktadır.” biçimindeki açıklamasından sonra bir şeyler yazmaya karar verdim.

Açıklamalardaki, “enerji depolanması”, “nükleer santrale dönüşme” gibi absürt saptamalara değinmeyeceğim. Yine bu açıklamalardaki “ etkileri defalarca kanıtlanmıştır”, “bu etkiler 5 km. mesafe içinde oluşmaktadır” gibi kesinlik taşıyan cümlelere de değinmeyeceğim.

Ama her iki açıklamada da adı geçen, ‘Rüzgâr Türbini Sendromu’ ibaresi hakkında birkaç cümle edeceğim. Rüzgâr Türbini Sendromu, Amerikalı Doktor Nina Pierpont’un araştırmalarını içeren kitabının adıdır. Büyük ihtimal açıklamalar da bu kitaba dayandırılmaktadır. Pierpont, bu araştırmasında; ”Bir şeye açıklık getirelim. Türbinlerin yakınında yaşayan herkes bu semptomlara sahip olmuyor. Tek başına, bütçesiz bir araştırmacı olarak, hangi mesafelerde insanların yüzde kaçının bu semptomlara sahip olduklarını hesaplamak için gerekli örnekleri elde edemedim.” diyor.


Anlaşılacağı üzere araştırma önemli sağlık sorunlarına işaret ediyor ancak, yazarının da belirttiği gibi net konuşabilmek için daha pek çok adıma gerek olduğu ortada.

Ülkemizde enerji ve çevre konusunda herkes bir şeyler söylüyor. Ancak fikrimce konu, yüzlerce kez ölçüp bir kez biçmek mantığıyla ele alınmalı. Zira bir kez yanlış yaptınız mı inandırıcılığınızda uçup gider. Oysa sistemin sahtekarları ile mücadelede inandırıcılık en önemli dayanaktır.

Ne yazık ki bu konuya kimse dikkat etmemekte.

Çevremizde olup biten kıyımların en büyük nedeni kartellerin sınırsız kâr hırsı. Bu da emeğin sömürüsü, enerji ile nadir toprak elementlerine sahip olmak ve militarizm üçlemesine dayanmakta…

Sistemin oluştura geldiği dünyada enerjiye ihtiyacımız var. Ama bizden çok daha fazla kapitalistlerin ihtiyacı var. Yer küreyi yok etme pahasına enerji üretme peşindeler.

Salt insan için değil üzerinde tüm yaşayanlar için yer küreyi koruma ve emeğin sömürüsüne karşı verilecek mücadelede kat edilecek daha çok mesafe var. Öte yandan katedilen bu mesafede geçilecek her köprünün sağlam argümanlarla döşenmiş olması da şart olsa gerek…

SON HABERLER

Mozambik’te kasırgadan ölenlerin sayısı 217’ye yükseldi

Mozambik’te Idai kasırgası sonrası hayatını kaybedenlerin sayısının 217’ye yükseldiği belirtildi.

Kılıçdaroğlu Sabah’a açtığı 1 TL’lik tazminat davasını kazandı

Sabah Gazetesi’nin MİT TIR'ları ile ilgili, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz...

Başkaya yargılanıyor: Başkalarını korkutmayı amaçlıyorlar

Yazar Fikret Başkaya, kurucusu olduğu Özgür Üniversite’nin internet sitesinde yaklaşık iki buçuk...

İntihar için çıktığı üst geçitte yükseklik korkusu nedeniyle bayıldı

Bursa'da üst geçide çıkıp intihara kalkışan E.S. (29), polisin çabası sonucu ikna...

Sosyal medyadan ‘Rabia Naz’ın ölümü aydınlatılsın’ çağrısı

Giresun’un Eynesil ilçesindeki evinin önünde geçen yıl nisan ayında yaralı bulunan ve...

MHP Aliağa İlçe Başkanına bıçaklı saldırı

MHP Aliağa İlçe Başkanı Abdurrahim Aydemir, S.Ç. (45) tarafından kalçasından bıçaklanarak yaralandı....

AKP’nin Beyoğlu adayından ‘düşündüren’ vaat: Çocuklar millet kıraathanesinde ders çalışacak

AKP'nin Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Haydar Ali Yıldız, CNN Türk canlı yayınına...

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel: İftirada sınır tanımıyorlar

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'ın...

Bu hafta 11 film vizyona girecek

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 6'sı yerli 11 film vizyona girecek.

Tank palet fabrikası işçileri tayin istiyor: Bu vebali alamayız

Özelleştirmeye açılan Tank Palet Fabrikası'nda çalışan işçilerden tayin dilekçesi geldi. Fabrikanın Katar...