Anasayfa ARŞİV Artık gölge etmesinler!

Artık gölge etmesinler!

Sevgili Dostlar,
Yılın ilk ayının ilk konuk yazarı TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi ve NTV Bilim Dergisi’nde bilim yazarı, editör ve 15 yıldır bilim yayımcılığı yapan Elif Yılmaz. Sevgiyle kalın…
 
Hiç kuşku yok; efendisi olduğumuz teknoloji dünyasının en önemli mimarlarındandı. Kendi halinde, çalışkan biriydi. Espriliydi, zekâsı çağları aşıyordu. Birkaç ısırık aldığı elmanın yanında yatan bedeni bulunduğunda, yetkililer canına kıydığını söylediler. Böyle bir deha, insanlık yararına yapılacak tonla işi varken neden ölmek istemişti? Çünkü “farklı”ydı. Ya hapis yatacaktı ya da bu “illet”ten kurtulmak için hormon tedavisi görecekti. Eşcinsellik büyük suçtu 50’lerin İngilteresi’nde; cezasız bırakılamazdı.
Ölümünden 55 yıl sonra, 2009’da, İngiltere Başbakanı Gordon Brown uygulanan tedavinin “korkunç” ve “vicdansızca” olduğunu belirterek hükümet adına özür diledi. 2012 onun yılı olarak duyuruldu. Matematikçi, mantıkçı, bilgisayar bilimlerinin kurucularından, kripto analiz uzmanı, yapay zekâ çalışmalarının öncüsü Alan Turing doğumunun 100. yılında onurlandırılacak, çeşitli etkinliklerle anılacak. Hiçbir özür, anma töreni Turing’i geri getirmeyecek, yapılanı unutturmayacak ama 2012’ye umutla bakmak isteyenler için ışık olacak.
Ne kadar çok acı, şiddet, adaletsizlik… Yaşandı 2011’de. Ama insanız işte, “Hiç mi iyi bir şey olmadı?” diye sormaktan kendimizi alamıyoruz. Bize dayatılandan kafalarımızı biraz çevirince, bir yerlerde iyi bir şeyler olduğunu görmek mümkün. Bilim bu alanlardan biri. Elbette bilimi yakından ilgilendiren felaketler de yaşandı. Ama bugün olumlu ve umut verici olanları düşünelim.
Senenin başında yapay zekâ çalışmalarında büyük bir adım atıldı. IBM’in süper bilgisayarı Watson, insan zekâsını alt etmeyi başardı. Korkmayın, makineler dünyayı ele geçirmeyecek. Watson’ın ileri analitik becerilerinin, hastalıkların tanı ve tedavisinde faydalı olacağı öngörülüyor. Dünyadan umudunu kesenler içinse, uzay teleskopu Kepler’den geldi olumlu haberler. Henüz anahtar teslime hazır olmasa da, Dünya-benzeri iki gezegenin varlığı, bir yerlerde bizim için bir başka dünya olabileceğinin habercisi sayıldı. Sağlık cephesinde de güzel haberler vardı. Hepatit C tedavisinde devrim yaratacak iki ilacın kapıda olduğu açıklandı. Bir başka çalışmayla, Afrika’da her yıl 5 yaşından küçük 1 milyon çocuğun hayatını kaybetmesine yol açan ishalle mücadele başlatıldı. 2015’e kadar 50 milyon çocuğa ishale yol açan rota virüsüne karşı bağışıklık kazandırılacak. Fizik dünyasındaysa sular durulmadı. Einstein’ın “Hiçbir şey ışıktan hızlı olamaz” savı İtalya’dan gelen, ışıktan hızlı giden nötrino haberiyle kuşku denizine yelken açtı. Şüpheleri gidermek için deneyin defalarca ve başka merkezlerce de tekrarlanması gerekiyor. Einstein haklı mıydı, yanılmış mıydı 2012’de göreceğiz. CERN’den gelen haber sayesindeyse, evreni anlamaya biraz daha yakın girdik yeni yıla. Higgs bozonunun varlığına ilişkin önemli ipuçları elde edildi. Bu yıl evrenin başlangıcı ve hatta sonu hakkında daha bilgili olacağız.
Türkiye mi? İşler biraz karışık bizde. TÜBİTAK ve TÜBA’yı şimdilik bir kenara bırakalım. Toplumun bilimsel bilgiye erişmesinin etkili araçlarını da birer birer yitiriyoruz. 2011’de Türkiye’nin en çok okunan bilim dergilerinden NTV Bilim, yeterince reklam almadığı gerekçesiyle kapatıldı. Işıklar biraz daha karartıldı. Yine de belli mi olur; bir umut, 2012’de yeni bilim dergileriyle buluşuruz. Her şeye rağmen cehalete, karanlığa karşı inatçı ve inançlı olmaktan başka çare yok.
Bu yıl aydınlık olsun, bilimle dolu olsun.
BUNDA KORKULACAK BİR ŞEY YOK!
Elif Yılmaz
[email protected]

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,984AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

İBB’den Arda Turan açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’den harcamalar ve borçlar hakkında çıkan haberlere ilişkin açıklama...

Akar’dan ‘NATO’ mesajı: Görevlerimizi eksiksiz yerine getiriyoruz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO ile ilgili açıklamalarda bulundu. "Türkiye'nin NATO...

Karikatür paylaşan inşaat işçisine ‘Erdoğan’a hakaret’ten 2 yıl 2 ay hapis cezası

Balıkesir’de inşaat işçiliği yapan Deniz Avcı, Sefer Selvi’nin Evrensel’de yayınlanan bir karikatürü...

Galatasaray’dan ‘Cübbeli Ahmet’ iddialarına yanıt

Galatasaray Spor Kulübü, gazeteci Can Ataklı'nın "Galatasaray'ın 22. Şampiyonluk kutlamalarını Cübbeli Ahmet'in...

Valilik’ten Dersim tabelası kararı

Tunceli Valiliği, Belediye Meclis üyelerinin oylamasıyla Dersim Belediyesi tabelası asılması kararına durdurma...

İlhan Cihaner’i makamından zorla gözaltına aldırtan Osman Şanal’a FETÖ’den 11 yıl 3 ay hapis cezası

Dönemin Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılardan biri olan Osman Şanal'a FETÖ'den hapis cezası...

Erdoğan’dan ‘EYT’ cevabı: Erken emeklilik diye bir şey yok, istismar peşindeler

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)...

CHP’li Bakırköy Belediye Başkanı’na 10 ay hapis cezası

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Bakırköy Spor Vakfına ait inşaatın yıkımı sırasında...

Ankara’da çocuk şenliği: “Her şey çok güzel olacak”

Ankara’da geleneksel hale gelen Mahalle Çocuk Şenliği’nin üçüncüsü, “Her Şey Çok Güzel...

Adıyaman’da 85 milyon yıllık deniz kestanesi fosili bulundu

Adıyaman'ın Gerger ilçesinde çobanlık yapan Turan Cingöz, hayvan otlattığı sırada şekilleri dikkatini...

Sonraki haber