Artık kahvaltı da yapamayacağız

Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, son bir yılda kahvaltı sofrası enflasyonu ile sebze enflasyonunun genel tüketici fiyatları enflasyonu ve gıda enflasyonunun üzerinde arttığını söyledi. THD Genel Başkanı, sebzeli mutfak enflasyonu ile sebze enflasyonu asgari ücret, emekli memur ve emekli işçi maaş artışların iki kat daha fazla arttığını belirtti.

Çakar, “Sebzeli mutfak enflasyonu ile sebze enflasyonu asgari ücret, emekli memur ve emekli işçi maaş artışlarından yüzde 100’den fazla, yani, iki kattan daha fazla artmıştır. Kısaca, asgari ücretliler ile emekli işçi ve emekli memurların sebzesiz ve sebzeli sofra enflasyonu ile sebze enflasyonunun yüksek artışları karşısında satın alma güçleri düşmüş ve daha da yoksullaşmışlardır” ifadelerini kullandı.


Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, mutfak sofralarındaki fiyat artış ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çakar yaptığı açıklamada, “Son bir yılda kahvaltı sofrası enflasyonu ile sebze enflasyonu ve gıda enflasyonunun üzerinde artmıştır. Ağustos 2017- Ağustos 2018 dönemindeki son bir yılda tüketici enflasyonu yüzde 17.90, gıda enflasyonu ise yüzde 19.75 olmuştur. Ancak, bu dönemde süt ve süt ürünleri ile yumurtadan oluşan sebzesiz kahvaltı sofrası enflasyonu TÜİK verilerine göre yüzde 24,4 olmuştur. Sebzeli kahvaltı sofrası enflasyonu yüzde 31.82’dir. Sebze enflasyonu ise yüzde 34.32’dir” dedi.

Çakar, açıklamasında veriler paylaşarak şu ifadeleri kullandı:

>> Bu tabloya göre, süt, yoğurt, beyaz peynir, kaşar peyniri, tulum peyniri, krem peynir, kahvaltılık tereyağ ve yumurtadan oluşan kahvaltı sofrasının son bir yıllık fiyat artış ortalaması yani, sebzesiz kahvaltı sofrası enflasyonu yüzde 24.4’dür.

artik-kahvalti-da-yapamayacagiz-507165-1.

>> Tablodan da görüleceği gibi, 8 kalem süt ve süt ürünleri, 7 kalem sebze ve 1 kalem de limon olmak üzere toplam 16 kalemden oluşan sebzeli kahvaltı sofrası enflasyonu yüzde 31.82’dir.

artik-kahvalti-da-yapamayacagiz-507166-1.

>> Tabloya göre, 16 çeşit sebze enflasyonu ortalama yüzde 34’dür.

artik-kahvalti-da-yapamayacagiz-507167-1.

Ağustos 2017 – Ağustos 2018 tarihlerindeki son bir yıllık dönemde asgari ücret yüzde 14.2, emekli memur maaşı yüzde 14.83, emekli işçi maaşı ise yüzde 15.4 artmıştır. Bu duruma göre, sebzesiz mutfak enflasyonuasgari ücret artışından yüzde 72, emekli memur maaşı artışından yüzde 64.53, emekli işçi maaşı artışından ise yüzde 58.44 daha fazla artmıştır.”

İKİ KATTAN DAHA FAZLA ARTIŞ

“Sebzeli mutfak enflasyonu ile sebze enflasyonu asgari ücret, emekli memur ve emekli işçi maaş artışlarından yüzde 100’den yani, iki kattan daha fazla artmıştır” diyen Çakar, “Kısaca, asgari ücretliler ile emekli işçi ve emekli memurların sebzesiz ve sebzeli sofra enflasyonu ile sebze enflasyonunun yüksek artışları karşısında satın alma güçleri düşmüş ve daha da yoksullaşmışlardır. Türk-İş tarafından, dört kişilik bir ailenin Ağustos 2018 ayına ilişkin açlık sınırı 1812TL olarak belirlenmiştir. Türk-İş tarafından, dört kişilik bir ailenin Ağustos 2018 ayına ilişkin yoksulluk sınırı ise 5904TL olarak belirlenmiştir. Eşi çalışmayan iki çocuklu bir asgari ücretlinin eline 1679TL geçmektedir. Buna göre, eşleri çalışmayan 2 veya daha fazla çocuklu asgari ücretli aileler açlık sınırının altında yaşamaktadırlar” diye konuştu.

“16 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ AÇLIK SINIRININ ALTINDA YAŞIYOR”

Çakar, şöyle devam etti:

“Söz konusu açlık ve yoksulluk sınırları dikkate alındığında ülkemizde halkın – tüketicilerin yüzde 20 dolayındaki kesimini oluşturan 16 milyondan fazla kişi açlık sınırının altında yaşamaktadır. Halkın yüzde 60’dan fazlası, yani 48 milyondan fazla kişi ise yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır.

Zamların yağmur gibi yağdığı bugünlerde açlık ve yoksulluk hızla artmaktadır. Bu nedenle, enflasyon artış oranında her ay düzenli olarak çalışanların ve emeklilerin maaşları arttırılmalıdır. Asgari ücretlilerin maaşları ile emekli işçi ve memurların maaşları insanca yaşayabilecekleri düzeye yükseltilmelidir.”

BİZİ TAKİP EDİN

359,029BeğenilerBeğen
54,864TakipçiTakip Et
1,081,017TakipçiTakip Et
7,441AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL