Anasayfa DÜNYA Artık yeter, biz varız

Artık yeter, biz varız

Dünyanın dört bir tarafında sokağa çıkan kadınlar baskılara, eşitsizliğe, adaletsizliğe “Artık yeter” dedi. Melbourne’den Cakarta’ya, Dakka’dan Roma’ya kadar meydanları dolduran kadınların eylemlerinde büyük bir coşku vardı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dünyanın dört bir tarafında coşkuyla kutlandı. Avustralya’dan Bangladeş’e, Endonezya’dan Almanya’ya meydanları dolduran kadınlar baskılara, eşitsizliğe, adaletsizliğe isyan etti. Avustralya’nın Melbourne, Endonezya’nın başkenti Cakarta ve Bangladeş’in başkenti Dakka’da düzenlenen yürüyüşlerde kadınlar gösteri sırasında kadın haklarını savunan pankartlar taşıdı.

BERLİN’DE RESMİ TATİL

Kadınlar Almanya’da da sokaklardaydı. Dünyada 8 Mart’ın tatil edildiği ilk eyalet olan Berlin’de dün kadınlar resmi tatilin tadını çıkarırken, düzenlenen etkinliklerde eşitsiz çalışma koşulları protesto edildi. Resmi tatilin bütün ülke geneline yayılması istendi.

Alman medyası da kadınlar günü dolayısıyla özel haberlere imza attı. Hannoversche Allgemeine Zeitung kadın hakları konusunda ilerleme sağlanabilmesi için yapılması gerekenleri şu şekilde ele aldı. “2019 yılındayız ve tek başına çocuk yetiştiren anneler hala yoksulluk yaşıyor, düşük ücret karşılığında genellikle sosyal hizmet alanında çalışıyorlar, çoğu aile yeterli kreş bulunmadığı için çocukların bakımını nasıl düzenlemeleri gerektiğini bilemiyor. Bu yıl şirketlerin yönetim kurullarında yine büyük oranda (kadınlar için) yüzde sıfır kota uygulandığı ve kürtajın yasadışı kabul edilmeye devam ettiği bir yıl. Bu noktada, sadece üzerindeki tozu alınmış bir kadınlar günü yardımcı olamaz. Gereken, yapısal sorunları korkusuzca ele almaktır.”

100 YIL GEÇTİ AZ ŞEY DEĞİŞTİ

Südkurier gazetesi kadınların siyasetteki temsil oranı düşüklüğünü ele aldığı yorumda kota uygulamalarına değinerek, “En sevdiğinize bir demet çiçek vermek mi? Yapmasanız daha iyi edersiniz. Nihayetinde kadınlar günü kibarlıkla alakalı değil. Kadınlar iktidarın kendilerine ait olan yarısını istiyorlar ve bu bir lütuf değil. Milletvekillerinin hâlâ sadece üçte biri kadın, Baden-Wüttemberg eyaletinde ise sadece dörtte biri. Kadınlara seçme hakkı tanınmasının üzerinden 100 yıl geçti ancak çok az şey değişti. Ve gerçekleşen değişim de özellikle partilerin uyguladığı kotalar sayesinde oldu” yorumuna yer verdi.

‘CİNSİYETÇİ’ BROŞÜR

İtalya’da ise koalisyon hükümetinin ortaklarından, aşırı sağcı Lig Partisi’nin Crotone il yönetimi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hazırlanan broşür, içerdiği ifadeler nedeniyle büyük tepki çekti. Güneydeki Calabria bölgesinde yer alan Crotone kentinde hazırlanan ve sosyal medyada yayımlanan broşürde, “Kadın onurunu kim incitir?” sorusu soruldu.

Soruya verilen yanıtlar arasında şu ifadeler de yer aldı: “Erkeklere karşı kinci ve mücadeleci bir tavra yol açan, kadınların net ve mutlak bir biçimde kendi kaderini tayin etmesini savunan siyasi kültürü destekleyenler. Kadının yaşamın ve ailenin desteklenmesindeki doğal rolüne kültürel açıdan karşı çıkanlar.” Broşürde ayrıca kadın kotasına, eşcinsel çiftlerin çocuk sahibi olmasını sağlayan yöntem ve yasalara karşı ifadeler de yer alıyor. “Kadınların milletimizin geleceği ve bekası için yerine getirmesi gereken büyük bir toplumsal misyonu vardır” denildi.

PUTİN’DEN MESAJ

Rusya lideri Vladimir Putin ise, Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. “Tarihimiz ile ülkemizin gelişim sürecini, yüce Rus kadınlarının yaratıcı katkısı olmadan tahayyül edemeyiz” diyen Rus lider, devletin hala kadınlar için yapması gereken pek çok icraat olduğunu söyledi. Putin’in, Kremlin basın servisi tarafından kadınlara hitaben yayınlanan 8 Mart mesajında şu ifadelere yer verildi: “Dünya Kadınlar Günü’nüz kutlu olsun. Hepimizin çok sevdiği bu bayram kutlu olsun. Bu bahar günü her daim çiçekler ve hediyelerle doludur; kadınlarımızın mutluluğu ve gülücüklerinin ışığı ile aydınlanmıştır.”

SON HABERLER

İktidarın şansı çok zayıf

Sezgin TÜZÜN 2011 yılı milletvekili genel seçimlerinde yüzde...

Rusya soruşturması tamamlandı

ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın kazandığı 2016...

Fransız Ordusu 70 yıl sonra ilk kez halkla karşı karşıya

Fransa’da Sarı Yelekliler 19’uncu hafta eylemleri için yeniden sokaklara inerken, ordu hassas...

Netanyahu’da seçim telaşı

İsrail televizyonu, ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini’ tanıyan...

Halk ikinci Brexit referandumu istiyor

Milletvekilleri Brexit çıkmazından bir çıkış yolu ararken, on binlerce kişi Londra’nın merkezinde...

Çocuklardan Türkiye çöl olmasın yürüyüşü

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Marmaris Şubesi’ne...

Kül gibi her şey, dokunsan dağılacak

Kül gibi her şey. Dokunsan dağılacak, seyretsen gri. Öyle dehşet bir çelişki...

Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü yargıya taşındı: Eğitim, başka kurumlara devredilemez

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) AKP iktidarların döneminde artan ve özel sektörün eğitim...

HES’e karşı direnenler kazandı: Şehir içi HES’in ilk örneğine yargı freni

Şehir içi hidroelektrik santralların (HES) ilk örneği olan Sinop’un Ayancık ilçesindeki HES...

Konut sakinleri eşyalarının çalınmaması için nöbet tutuyor: Minibüste kalan da var borçlanarak taşınan da

MERAL DANYILDIZ İstanbul’un Kartal ilçesindeki Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesi...