-Reklam-
Anasayfa YAŞAM Artvin varsa ben de varım!

Artvin varsa ben de varım!

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii’nde iktidara yakınlığı ile bilinen Cengiz Holding’e ait Eti Bakır A.Ş.’nin madencilik faaliyetlerine karşı uluslararası kampanya başlatıldı. Artvin’de yaklaşık 25 yıldır süren maden çıkarma muammasına dikkat çekmek için Artvin STK ve platformları 15 Ocak’ta da İstanbul’da geniş katılımlı bir konser düzenleyecek.

16 ülkeden tek mesaj

Bölge halkının 20 yılı aşkın süredir ekolojik dengeyi bozacak ve ‘Artvin’in sonu’ anlamına gelecek maden faaliyetlerine yönelik mücadelesi, davadan sonuç alınamayınca uluslararası boyut kazandı.

Artvin’deki çeşitli dernek ve vakıfların oluşturduğu Artvin STK ve platformları, Suriye’den Yunanistan’a, Tunus’tan Avustralya’ya kadar 16 ülkeden kişilerin, “Artvin Varsa Ben de Varım” mesajını verdiği bir destek videosu hazırladı.


18 müzisyenden destek konseri

Cerattepe için 15 Ocak’ta 18 sanatçının katılımıyla İstanbul Küçükçiftlik Park’ta bir konser düzenlenecek. Oyuncu Hakan Bilgin’in sunumuyla gerçekleşecek konserde; Edip Akbayram, Cahit Berkay, Onur Akın, Hüseyin Turan, Erdal Güney, Mehmet Gümüş, Taner Öngör, Bayar Şahin, Yasemin Göksu, Türkü Akbayram, Marsis, Aydoğan Topal, Teoman Kumbaracıbaşı, Tanju Topal, Yusuf Aydın, İbrahim Özbayrak, Bahadır Ural ve Erkut Küçükşahin sahne alacak.

‘Artvin’in üstü altından kıymetlidir’

Konserde sahne alacak sanatçılar, 15 Ocak’ta düzenlenecek destek konserine çağrıda bulunurken, katılım nedenlerini şu ifadelerle anlattı:

Edip Akbayram: 15 Ocak’ta Küçükçiftlik Park’ta bir konserimiz olacak. Bu tabii doğa katliamı ile ilgili. Dünya’nın her yerinde sanatçılar doğanın yanındadır, sevginin yanındadır, barışın yanındadır. Biz de sanıyorum müzisyen arkadaşlarımızla beraber bu duyarlılığı paylaşmak adına Artvin halkının yanında bu konseri düzenlemiş bulunuyoruz. Doğa katliamına karşı olan, sevgiden, barıştan, dostlukdan yana olan bütün yurttaşlarımızı konserimize davet ediyoruz.

Teoman Kumbaracıbaşı: Çocuklarımız bir gün doğayı, tertemiz suları ve dağları tahrip etmeden altın çıkartmayı öğrenecekler. O güne kadar Artvin’i güzelleştirmek, onlara en güzel Artvin’i bırakmak en büyük borcumuz.

Hüseyin Turan: Özellikle halk kültürümüzde, halk müziğimizde bir düşünecek olursak o kadar çok doğa ile türkümüz var ki. Mesela dağ ile ilgili. O dağların insana hem engel olması hem bir hasreti anlatması hem bir kavuşmayı anlatması. Bu halkın alt yapısında olan bir kültür. Bu kültür bir şekilde aslında o doğayı çok sevdiğini ve onunla bir takım duygularını anlattığının göstergesi. Üzerinde yaşadığımız ülkemiz bu anlamda büyük bir zenginliğe sahip. Hem kültürel hem doğa olarak. İkisi birbiri ile bir bütün zaten. Hani azıcık aklı olan bunu korur. Bu ülke hepimizin herkes sahip çıksın.

Onur Akın: Artvin’in yer altı yerüstünden daha zengindir. Daha kıymetlidir.

Yüzlerce yılda oluşmuş ormanlar var orada. Ağaçlar var. Yani bu katliama sessiz kalmak, görmemek, özellikle biz sanatçılar için, aydın duyarlı sanatçılar için büyük bir yanlış olur. Biz bu yanlışa düşmeyeceğiz ve Artvin’in yerüstü zenginliklerine sonuna kadar sahip çıkacağız. ‘Artvin’e kıymayın efendiler’ demeye devam edeceğiz.

artvin-varsa-ben-de-varim-232876-1.

- Reklam -

SON HABERLER

İHD: 2018’de 32’si çocuk olmak üzere 673 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi

İnsan Hakları Derneği (İHD), 2018 Yılı Türkiye İnsan Hakları İhlalleri Raporu’nu açıkladı....

Gebze Cezaevi önündeki ailelere polis saldırısı

Açlık grevinde olan tutukluların aileleri, Gebze Cezaevi önünde oturma eylemi yapmak istedi,...

Dışişleri Bakanlığı’ndan Macron’a tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Suriye Demokratik Güçleri heyetini...

Edirnekapı’da metrobüs yolcuya çarptı

Edirnekapı Metrobüs Durağında meydana gelen kazada metrobüs bir yolcuya çarptı. Edinilen bilgiye...

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ilk atama

Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterlik görevine Serdar İğdeler atandı.

AKP’li belediyeden kalma borçların asılı olduğu billboardlar tahrip edildi

31 Mart seçimlerinde CHP'nin AKP'den devraldığı Çanakkale Bayramiç Belediyesi’nin borç durumunun yer...

Devlet televizyonundan cinsiyetçi plan: Kadın ve erkeklere ayrı kanal

İtalya’da hükümete bağlı ulusal kanal RAI, kadın ve erkekler için ayrı televizyon...

Konya’da fabrikada hidrolik makinesi patladı: 1 ölü

Konya'da, hidrolik makinesi patlayan fabrikada bir işçi hayatını kaybetti.

Antalya’da deniz dibi temizliği yapıldı

Antalya'da düzenlenen deniz dibi temizliği çalışmasında buzdolabı, halı, battaniye, çaydanlık, araç lastiğinin...

İBB Başkanı İmamoğlu belediye çalışanlarıyla buluştu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Bu kuruma hizmet etmeyip maaşını buradan...

Sonraki haber