Anasayfa GÜNCEL Artvin'de faşist saldırıya uğrayan öğrencilerden açıklama

Artvin’de faşist saldırıya uğrayan öğrencilerden açıklama

Dilan ŞAHİNBAŞ

Artvin Çoruh Üniversitesi’nde (AÇÜ) 1 Mayıs’a çağrı yapmak için bildiri dağıtırken faşistler tarafından saldırıya uğrayan üniversite öğrencileri basın açıklaması yaptı.

AÇÜ’de 1 Mayıs öncesi “Özgürlüğümüzü geri alalım” bildirileri dağıtırken saldırıya uğrayan üniversite öğrencileri basın açıklaması yaparak, yapılan saldırının AKP-MHP ittifakının bir sonucu olduğunu vurguladı. Üniversiteli gençlerin yaptığı basın açıklamas,ı saldırıyı gerçekleştiren faşist grup tarafından provoke edilmeye çalışıldı.

Basın açıklamasını okuyan üniversite öğrencisi Ezgi Eriman, saldırı öncesinde üniversite kantininde bildiri dağıtırken kantin işletmecisi tarafından izin alınmadığı gerekçesiyle bildiri dağıtmalarına izin verilmediğini belirterek, “Üniversitemizin güvenlik güçleri bizi kantinden çıkartmaya çalıştı. Bu sırada kantin işletmecisi Mahir Kırçiçek adlı şahıs bize dönük tehditler savurarak benim işletmemle, benim ekmeğimle her kim oynarsa, okulda değil ama Artvin’de onları gömerim” sözleriyle yapılan saldırının ön ayağı oldu. Bu provokasyondan güç alan kendilerini ülkücü diye atfeden faşist grup bize karşı saldırıya geçerek fiziki müdahalede bulundu. Bu saldırı sırasında Selahattin Daşlı arkadaşımızın başına bir cisimle vurularak yaralanmasına ve başına dört dikiş atılmasına sebebiyet vermişlerdir” dedi ve saldırıyı yapan kişilerin neredeyse herkes tarafından tanındığını ifade etti.

‘Sebebi AKP-MHP bloğu’

Daha önceki dönemlerde de yine aynı çetelerin üniversitedeki etkinliklerine saldırdıklarını bildiren Eriman, “Ne üniversite yönetiminin ne de güvenlik güçlerinin bu saldırıların bitmesi için herhangi bir girişimi olmamıştır. Aksine bu faşist grubun saldırıları gerçekleştirmesi için gerekli zeminleri hazırlamışlardır” diyerek bu kişilerin ‘adam öldürmeye teşebbüs’ten yargılanıp içeriye girenlerin yol arkadaşı olduğunu ve oluşan bu tablonun sebebinin AKP-MHP bloğu ve kindar ve dindar nesil yetiştirme isteği olduğunu vurguladı. Eriman, “Bugün AÇÜ’de bizlere saldıran güruh ile dün Ankara’daki şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na saldıran kişiler aynı zihniyetin ürünüdür” dedi.

Basın açıklaması, “Fakat bu saldırıları gerçekleştirenlerin ve bu saldırılara oh çekenlerin unuttukları bir şey var ki bu saldırılar bizleri yıldıramayacaktır. Bu toprakların ilerici birikimi er ya da geç bu karanlık zihniyetleri ülkemizden defedecektir. Yarından tezi yok daha da çoğalarak daha da kararlı bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz. Dayanışma gösteren tüm dostlarımıza teşekkürler” ifadeyle sonlandırıldı.

Basın açıklamasına provokasyon

Üniversiteli gençlerin basın açıklaması yaptığı sırada ülkü ocakları kapısında bekleyen faşist grup basın açıklamasını provoke etmeye çalıştı.

Sloganlar atarak basın açıklamasını protesto etmeye çalışan gruba üniversite gençleri ve basın açıklamasına katılan kitle alkışlarla karşılık verdi.

Ezgi Eriman, basın açıklamasını yapmaya devam ederek, “Fakat bu saldırıları gerçekleştirenlerin ve bu saldırılara oh çekenlerin unuttukları bir şey var ki bu saldırılar bizleri yıldıramayacaktır. Bu toprakların ilerici birikimi er ya da geç bu karanlık zihniyetleri ülkemizden defedecektir. Yarından tezi yok daha da çoğalarak daha da kararlı bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz. Dayanışma gösteren tüm dostlarımıza teşekkürler” dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,471AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Galatasaray’a dünyaca ünlü golcü!

Galatasaray'ın dünyaca ünlü golcü Radamel Falcao ile prensip anlaşmasına vardığı ifade edildi....

Menemen’de AKP Gençlik Kolları yönetimi CHP’ye geçti

AKP Menemen Gençlik Kolları Başkanı Haldun Çakmak ve yönetim kurulundan toplamda 9 kişi...

Kaputaş Plajı’nın da yer aldığı Kaş-Kalkan yoluna ‘ÇED gerekli değildir’ kararı iptal

Antalya'da dünyaca ünlü Kaputaş Plajı'nı da içine alan ve tartışmalara yol açan...

Kırklareli’nde fabrikada patlama: 4 yaralı

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde daha önce faaliyeti durdurulan ambalaj fabrikasında meydana gelen patlamada 4...

Huawei: Android kullanmaya devam edeceğiz

Çinli Huawei şirketinden yapılan son dakika açıklamasında, Hongmeng işletim sisteminin akıllı telefonlar...

Almanya Çevre Bakanı Schulze, uçak biletlerine ‘iklim vergisi’ getirilmesini önerdi

Almanya Çevre Bakanı Svenja Schulze, ülkede uçak biletlerinin tren biletlerinden daha ucuz...

YKS tercih kılavuzu yayımlandı

YKS tercih kılavuzu ÖSYM'nin internet sitesinden erişime açıldı.

Savunma Sanayii Başkanı Demir’den F-35 açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ''Türkiye'nin F-35'ten çıkarıldığını resmî olarak bekliyoruz. Türkiye o...

Kazdağları altın madenine direniyor: Her ağacı tek tek savunacağız

Çanakkale’nin Kirazlı köyünde ÇED raporunda 45 bin denmesine rağmen 195 bin ağaç...

Fikret Orman’dan transfer açıklaması

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, adı İtalya'nın Lecce takımıyla anılan Burak Yılmaz'ı...

Sonraki haber