Anasayfa GÜNCEL Artvin'de faşist saldırıya uğrayan öğrencilerden açıklama

Artvin’de faşist saldırıya uğrayan öğrencilerden açıklama

Dilan ŞAHİNBAŞ

Artvin Çoruh Üniversitesi’nde (AÇÜ) 1 Mayıs’a çağrı yapmak için bildiri dağıtırken faşistler tarafından saldırıya uğrayan üniversite öğrencileri basın açıklaması yaptı.

AÇÜ’de 1 Mayıs öncesi “Özgürlüğümüzü geri alalım” bildirileri dağıtırken saldırıya uğrayan üniversite öğrencileri basın açıklaması yaparak, yapılan saldırının AKP-MHP ittifakının bir sonucu olduğunu vurguladı. Üniversiteli gençlerin yaptığı basın açıklamas,ı saldırıyı gerçekleştiren faşist grup tarafından provoke edilmeye çalışıldı.

Basın açıklamasını okuyan üniversite öğrencisi Ezgi Eriman, saldırı öncesinde üniversite kantininde bildiri dağıtırken kantin işletmecisi tarafından izin alınmadığı gerekçesiyle bildiri dağıtmalarına izin verilmediğini belirterek, “Üniversitemizin güvenlik güçleri bizi kantinden çıkartmaya çalıştı. Bu sırada kantin işletmecisi Mahir Kırçiçek adlı şahıs bize dönük tehditler savurarak benim işletmemle, benim ekmeğimle her kim oynarsa, okulda değil ama Artvin’de onları gömerim” sözleriyle yapılan saldırının ön ayağı oldu. Bu provokasyondan güç alan kendilerini ülkücü diye atfeden faşist grup bize karşı saldırıya geçerek fiziki müdahalede bulundu. Bu saldırı sırasında Selahattin Daşlı arkadaşımızın başına bir cisimle vurularak yaralanmasına ve başına dört dikiş atılmasına sebebiyet vermişlerdir” dedi ve saldırıyı yapan kişilerin neredeyse herkes tarafından tanındığını ifade etti.

‘Sebebi AKP-MHP bloğu’

Daha önceki dönemlerde de yine aynı çetelerin üniversitedeki etkinliklerine saldırdıklarını bildiren Eriman, “Ne üniversite yönetiminin ne de güvenlik güçlerinin bu saldırıların bitmesi için herhangi bir girişimi olmamıştır. Aksine bu faşist grubun saldırıları gerçekleştirmesi için gerekli zeminleri hazırlamışlardır” diyerek bu kişilerin ‘adam öldürmeye teşebbüs’ten yargılanıp içeriye girenlerin yol arkadaşı olduğunu ve oluşan bu tablonun sebebinin AKP-MHP bloğu ve kindar ve dindar nesil yetiştirme isteği olduğunu vurguladı. Eriman, “Bugün AÇÜ’de bizlere saldıran güruh ile dün Ankara’daki şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na saldıran kişiler aynı zihniyetin ürünüdür” dedi.

Basın açıklaması, “Fakat bu saldırıları gerçekleştirenlerin ve bu saldırılara oh çekenlerin unuttukları bir şey var ki bu saldırılar bizleri yıldıramayacaktır. Bu toprakların ilerici birikimi er ya da geç bu karanlık zihniyetleri ülkemizden defedecektir. Yarından tezi yok daha da çoğalarak daha da kararlı bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz. Dayanışma gösteren tüm dostlarımıza teşekkürler” ifadeyle sonlandırıldı.

Basın açıklamasına provokasyon

Üniversiteli gençlerin basın açıklaması yaptığı sırada ülkü ocakları kapısında bekleyen faşist grup basın açıklamasını provoke etmeye çalıştı.

Sloganlar atarak basın açıklamasını protesto etmeye çalışan gruba üniversite gençleri ve basın açıklamasına katılan kitle alkışlarla karşılık verdi.

Ezgi Eriman, basın açıklamasını yapmaya devam ederek, “Fakat bu saldırıları gerçekleştirenlerin ve bu saldırılara oh çekenlerin unuttukları bir şey var ki bu saldırılar bizleri yıldıramayacaktır. Bu toprakların ilerici birikimi er ya da geç bu karanlık zihniyetleri ülkemizden defedecektir. Yarından tezi yok daha da çoğalarak daha da kararlı bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz. Dayanışma gösteren tüm dostlarımıza teşekkürler” dedi.

- Reklam -

SON HABERLER

8 gündür kayıp olan minik Nurcan’ın cansız bedeni bulundu

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde 8 gün önce oyun oynarken kaybolan 3 yaşındaki Nurcan Sade'nin...

Utku Gümrükçü: Her şey çok güzel olacak

Çiğli Belediyesinin 5 güne yaydığı “İlk Kurşundan İlk Adıma 100. Yıl” etkinlikleri...

Ordu’da kaybolan yaşlı kadının cansız bedeni bulundu

Ordu'nun Ünye ilçesinde 5 gün önce kaybolan yaşlı kadının cansız bedeni, dere...

Sultangazi’de çocukları izleyerek mastürbasyon yapan kişi yakalandı

Sultangazi'de  sokakta oyun oynayan kız çocuklarını izleyerek mastürbasyon yaptığı iddia edilen A.S. isimli...

Los Del Fuego isimli grubun solisti sahnede yaşamını yitirdi

‘Los Del Fuego’ ismindeki müzik grubunun solisti, Arjantin’de bir programda sahne aldığı...

CHP’li Purçu: Mahallelerimizde “Her şey çok şukar olacak” diyerek çalışacağız

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Roman milletvekili Özcan Purçu, 23 Haziran 2019 tarihinde yapılacak...

Bolu’da alt geçitleri su bastı

Bolu'da, gece başlayıp sabaha kadar etkili olan sağanak nedeniyle alt geçitleri su...

Kedi evine dönüştürülen karavanı siteden atmak istiyorlar

Antalya'da iki emekli öğretmenin, kedilerin olumsuz hava koşullarından korunması için satın aldığı...

Şiddete karşı şiir

KADİR İNCESUVolkan Hacıoğlu yaptığı çevirilerin yanı sıra...

Yabancıların ilgisi elektrik sektöründe

Türkiye'de en çok kapanan şirketler elektrik şirketleri olurken yabancı sermaye krizle boğuşan...

Sonraki haber