Asbest kontrolü dış cephe numunesi üzerinden yapıldı
16.06.2018 08:40 ÇEVRE

RABİA YILMAZ

İstanbul Zeytinburnu’nda bulunan ve uzmanların uyarıları ile bölge halkının tepkisi üzerine durdurulan Abdi İpekçi Spor Salonu’nun yıkımı tamamlandı. Asbest Söküm Uzmanları Derneği Başkanı Cafer Fidan, durdurma kararının ardından alınan numunelerin, binanın dış cephesine ait olduğunu aktardı.

Yıkımına 23 Ocak’ta başlanan spor salonunun çevresindeki okullarda öğrenim gören öğrencilerin velileri asbest kontrolü yapılmadığını belirterek şikâyetçi olmuşlardı. Şikâyet üzerine yıkım asbest kontrolü yapılana kadar Kaymakamlık tarafından durdurulmuştu. Durdurma kararının ardından alınan yeni raporun ardından tekrar başlayan yıkım çalışmaları tamamlandı. Dev binadan geriye sadece moloz yığını kalırken, temizleme işlemlerinin tamamlanmasının ardından Basketbol Gelişim Merkezi’nin inşaatına başlanacağı bildirildi.

‘Bizim araştırma talebimiz reddedildi’

Durdurma kararının üzerine yeni bir rapor alınarak yıkımın gerçekleştirilen spor salonu için alınan son raporun da yeterli olmadığını belirten Asbest Söküm Uzmanları Derneği Başkanı Cafer Fidan, şöyle konuştu:

“Alanda doğru bir araştırma yapılmadı. ‘Vardı ya da yoktu’ diyemiyoruz. Çünkü araştırma yapılmadığı için konu sürüncemede kaldı. Yapıldığı dönem itibariyle asbest içeren maddelerin kullanılmış olma olasılığı yüksek. Biz de bu şüpheyle, yetkililere araştırma yapma talebimizi ilettik. Ancak talebimizi reddettiler. ‘Biz araştırma yapıyoruz zaten. Sizin araştırmanıza gerek yok. Biz numune aldık ve sonuçlarını bekliyoruz’ gibi cevaplar aldık. Asbestli olan kısmı komple kaldırıp, attılar. Bizim için önemli olan da yıkım sırasında ve sonrasında araştırma yapılmasıydı. Ancak normal bir bina gibi yıkıldı ve oradan hafriyat atığı gibi kaldırıldı. Yarısı yıkıldıktan sonra, güvenlik önlemi olmadığı ve tehlikeli olduğu için içeriye girilmedi. Yani son inceleme için, dış kısımdaki birkaç yerden numune alındı. Onların sonucuna göre de ‘Asbest yoktur’ diyerek yıkımı gerçekleştirdiler.”