Anasayfa EKONOMİ Asgari ücretliye soğan artık lüks

Asgari ücretliye soğan artık lüks

Gıda fiyatlarındaki artışlar, asgari ücretin alım gücünü bazı gıda ürünlerinde yarı yarıya azalttı. En çok alım gücü kaybı soğanda yaşandı. Asgari ücretli bugünkü geliriyle, Ocak 2018’de alabildiğinin ancak üçte biri oranında soğan alabiliyor

Asgari ücrete yapılan zam, gıda fiyatlarındaki anormal artışlarla baş edemedi. Asgari ücretlinin gıda ürünlerini alım gücü ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 düştü. En çok alım gücü kaybı soğanda yaşandı. Asgari ücretin Ocak 2018’deki alım gücünü soğan karşısında geri kazanması için bugün en az 5 bin 305 lira olması gerekiyor.

DİSK Birleşik Metal İşçileri Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi’nin (BİSAM) hazırladığı rapor, bu dönemde yıllık yüzde 20,35’i bulan enflasyonun ve özellikle de sebze fiyatlarındaki yüksek artışların, asgari ücretin alım gücünü kimi temel harcama kalemleri için yarı yarıya azalttığını ortaya koydu.

Soğanda kayıp yüzde 62

TÜİK, TÜFE ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı verileri üzerinden yapılan hesaplamaya göre, asgari ücretin alım gücü kaybı yaşadığı ürünlerin başında soğan geliyor. Asgari ücretli bir yurttaş Ocak 2019’daki geliri ile Ocak 2018’de alabildiğinin ancak üçte biri oranında (yüzde 38) soğan alabiliyor. Yani asgari ücretli, alım gücünü soğan karşısında yüzde 62 oranında kaybetti.

Söz konusu dönem için sivri biberde alım gücü kaybı yüzde 50, ıspanakta yüzde 45, patlıcanda yüzde 43, patateste ise yüzde 40 oldu. Asgari ücretlinin Ocak 2018’e göre domatesteki alım gücü kaybı yüzde 26, sarımsakta yüzde 12, tavuk etinde yüzde 3,9, yumurtada ise yüzde 1,7 olarak hesaplandı.

Buna göre asgari ücretlinin 2018 yılının ocak ayında alabildiği kadar soğan alabilmesi için asgari ücretin 5 bin 305 lira, aynı miktar sivri biber alabilmesi için 3 bin 710 lira, aynı miktar ıspanak alabilmesi için 3 bin 710 lira, aynı miktar patlıcan alabilmesi için 3 bin 590 lira, aynı miktarda patates alabilmesi için ise 3 bin 382 lira olması gerekiyor.

Asgari ücretlinin maaşı Ocak 2018’de 935 kilo patatese denk gelirken, Ocak 2019’da 558 kilo patatese denk geliyor. Asgari ücretli maaşı ile Ocak 2018’de 644 kilo ıspanak alabiliyorken, Ocak 2019’da 351 kilo ıspanak alabiliyor.

Gıda dışı ürünlerde de kayıp

Rapora göre asgari ücret, gıda ürünleri dışındaki kimi ürünlerde de ciddi kayıplar yaşadı. Asgari ücretlinin yüksek düzeyde alım gücü kaybı yaşadığı ürünleri bazıları ve kayıp oranları şöyle: Teflon mutfak eşyaları yüzde 38, kalem yüzde 11,25, kömür yüzde 9,7, buzdolabı yüzde 18,5, bilgisayar yüzde 17,5, okul defteri yüzde 12.

Asgari ücretlinin alım gücünü artırdığı ilk üç ürün ise yüzde 246 ile şans oyunları, yüzde 117 ile kablo özel yayın hizmetleri ve yüzde 78 ile sağlık sigortası oldu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,950AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

Meclis’te ‘gerekçeli karar’ tartışması

TBMM Genel Kurulu'nda, Yüksek Seçim Kurulu'nca (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin...

Binali Yıldırım: YSK’nin kararını doğru bulup bulmamak bizim lüksümüz değil

31 Mart'ta gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini Ekrem İmamoğlu'na kaybeden Binali...

Pompeo: Çin, ABD ulusal güvenliğine tehdit oluşturuyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in ABD ulusal güvenliğine bir tehdit oluşturduğunu...

Komünist Başkan Maçoğlu’ndan ‘Dersim tabelası’ açıklaması

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, belediye meclisi kararıyla belediye girişinde bulunan...

Olympiakos Başkanı’ndan ‘Valbuena’ açıklaması: Yakında duyuracağız

Yunanistan kulübü Olympiakos, Fenerbahçe ile sözleşmesi biten Mathieu Valbuena’yı kadrosuna katabilir.

Meteoroloji’den İstanbul için sağanak yağış uyarısı

Meteoroloji, İstanbul'da gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini açıkladı.

Öğretmenini 2 yıldır sistematik olarak taciz eden Emir Öztürk’e ev hapsi

MERAL DANYILDIZEdebiyat öğretmeni Bengi Ekin Sarı’yı sistematik olarak...

Wikipedia Türkiye’deki erişim yasağını AİHM’e götürüyor

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia, Türkiye'deki erişim engeli ile ilgili iki...

PFDK, Galatasaray-Başakşehir maçıyla ilgili kararını erteledi

Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Galatasaray - Başakşehir maçında yaşananlarla...

Çapa makinesine bacaklarını kaptıran çiftçi yaşamını yitirdi

Sakarya'nın Kocaali ilçesinde fındık bahçesinde çalışırken çapa makinesine bacaklarını kaptıran 49 yaşındaki...

Sonraki haber