Anasayfa SAĞLIK Bakanlıktan Rota aşısı satan eczacılara operasyon: Aşı satanlar cezalandırıldı

Bakanlıktan Rota aşısı satan eczacılara operasyon: Aşı satanlar cezalandırıldı

Bebek ölümlerinin yüzde 85’inden sorumlu Rota virüsünün aşısı Türkiye’de geri ödeme kapsamında yer almıyor. Sağlık müdürlükleri, bebeklerini ölümcül Rota hastalığından korumak için reçetesiz satış yapan eczanelere kutu başına 600 lira ceza kesti.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya genelinde 0-1 yaş grubundaki bebek ölümlerinin yüzde 85’inden sorumlu Rota virüsünün aşısı Türkiye’de geri ödeme kapsamında yer almıyor. Bebeklerini bağırsakları enfekte ederek ishal ve kusmaya yol açan hastalıktan korumak için Rota aşısı satan eczanelere İl Sağlık Müdürlükleri kutu başına 600 lira ceza kesti.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, “Rota aşısı devletin geri ödeme sisteminde olmadığı için eczanelerimizden, hekim tavsiyesi ile çocuklara sağlık kuruluşlarında uygulanmak üzere ücretli olarak verilmektedir. Geri ödemesi olmayan aşıları eczaneler sisteme reçeteli satış olarak kayıt etmedikleri için son günlerde yüzlerce eczanemizi mağdur eden denetimler yaşanıyor” dedi.

KAYITLAR MEVCUT

Reçetesiz satış yaptıkları gerekçesi ile yüzlerce eczaneye para cezası kesildiğini belirten Saydan, şunları söyledi:

“Bebeğini aile hekimine götüren anne ve babalar ücretini ödeyip aldıkları aşıyı doktora götürmekte ve uygulatmaktadır. Bu satışları sisteme reçeteli satış olarak kayıt etmedikleri için eczanelere denetimler yapılmaya başlandı. Bu aşıların hastaya verilmesinde İlaç Takip Sistemine perakende satış olarak kayıt edilmesi nedeniyle ceza uygulanmasının gerekçesini anlayabilmiş değiliz. Aşıların kayıtları zaten aşıyı uygulayan sağlık birimlerinde bulunmaktadır. Bir taraftan bebek aşılamasını yaygınlaştırmaya çalışırken diğer taraftan bu aşıların yegane temin yeri olan eczanelerin cezalandırılması haksız bir yaptırımdır. Biz eczane eczacıları olarak Sağlık Bakanlığının bu haksız uygulamaları durdurmasını talep ediyoruz.”

EN ETKİLİ YOL AŞILAMA

Özellikle bebeklerde ve çocuklarda aşılanmanın önemine değinen Saydan, “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya genelinde 0-1 yaş grubundaki bebek ölümlerinin yüzde 85’inden Rota virüsü sorumludur” dedi.

Saydan, hastalık hakkında şu bilgileri verdi: “Rota virüsü özellikle 2 yaş altındaki çocuklarda barsak iltihabına yol açan bir virüstür. Tüm dünyada 5 yaş altındaki çocuklar en az bir kez hastalığa yakalanmaktadır. Hastalık şiddetli ateş, ishal ve kusma ile kendini gösterir. Küçük çocuk ve bebeklerde sıvı kaybı dengelenmezse hayati tehlike oluşur. Yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf kişiler de risk altındadır. Bu hastalıktan korunmanın en etkili yolu aşılanmadır. Bu aşı bebeklik döneminde ikinci aydan itibaren ağızdan uygulanır. Aşılama altıncı aya kadar yapılmalıdır.”

Saydan, AB ülkelerinde eczanelere aşı yapma yetkisi dahi verildiğini, ancak Türkiye’de eczacılara “Reçetesiz rota aşısı verdin” diyerek ceza yazıldığını belirterek, şunları kaydetti: “Bizler 26 bin eczane eczacısı olarak Türkiye’nin dört bir yanında, en ücra noktalara kadar 7 gün 24 saat hizmet vermeye çalışan meslek grubuyuz. Doktor talebiyle alınan ve doktor gözetiminde yapılan aşılar için reçetesiz verilmiş gibi işlem yapılmasını kabul etmiyoruz. TEİS olarak yetkililerden eczanelerimizi mağdur eden bu uygulamadan bir an evvel vazgeçerek oluşan mağduriyetleri gidermelerini talep ediyoruz.

- Reklam -

SON HABERLER

YDS cevap anahtarları erişime açıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 24 Mart Pazar günü düzenlenen Yabancı...

AP, telif hakları kurallarına güncelleme getirdi

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği'nde (AB) telif hakları kurallarının güncellenmesine yönelik yasa...

Eski milli futbolcu Demiriz’e FETÖ’den hapis cezası

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ soruşturması kapsamında “Terör örgütü üyeliği"...

Uber, Careem’i satın aldı

Uber, Türkiye dahil 15 ülkede faaliyet gösteren Careem'i 3.1 milyar dolara satın...

McGregor kariyerine son verdi

İrlandalı karma dövüş sporcusu Conor McGregor kariyerine son verdiğini açıkladı.

Soğuk hava dalgası geliyor

Türkiye'nin perşembe günü Balkanlar üzerinden gelecek soğuk hava dalgasının etkisine girmesi bekleniyor.

Öğrencilere ‘derslerde kolaylık’ ve ‘para’ karşılığı AKP mitingine katılım teklifi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde öğrencilere AKP mitingine katılmaları için 'derslerde kolaylık' ve...

British Airways’in Düsseldorf uçağı yanlışlıkla Edinburgh’a indi

British Airways'in Düsseldorf seferi için Londra'dan kalkan uçağı yanlışlıkla İskoçya'nın Edinburgh kentine...

CHP’nin Konak adayı Batur ‘Kadın Dostu Kent Tahahütnamesi’ni imzaladı

CHP Konak Belediye Başkan Adayı ve Millet ittifakının ortak adayı Abdül Batur,...

İmamoğlu’ndan Demirören Medya’ya: Haddinizi bilin

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, dün Beyoğlu'ndaki mitingde yaptığı...

Sonraki haber