Anasayfa YAZARLAR Asıl topal ördek kim?

Asıl topal ördek kim?

ABD siyasetinde başkanın kongrede çoğunluğu yitirmesi ya da görev süresinin bitmesi ve yeni başkan koltuğa oturana kadar icraatta bulunamaması anlamında kullanılan “topal ördek” kavramı, yerel seçimler vesilesiyle Türkiye siyasetinin de gündemine geldi.

Erdoğan, belediyelerin muhalefetin eline geçmesiyle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, kitlesini teskin etmek için bu kavrama başvurdu. Kastettiği ise hem merkezi iktidarın kendilerinde olması hem de belediye meclislerinde çoğunluğu ellerinde tutmalarıydı. Böylece muhalefet belediyelerinin karar alma süreçlerine ve icraatlarına müdahale edileceği, istenilirse de çalıştırılmayacağı mesajı verilmiş oluyordu.

Bu değerlendirme bütünüyle yanlış değil ama gerçekliğin sadece bir kısmını gösterdiği için eksik. Tam tersine, yerel yönetimlerden iktidara yürüyen, rantı, ihaleyi, sosyal yardımları yerel yönetimler üzerinden dağıtan, patronaj ilişkilerini buradan kuran, belediyeleri toplumu yönetmenin başlangıç noktası olarak gören rejim, kaybedilen belediyeler sonrası açıkça “topal ördek” konumuna düşmüş durumda.

Özellikle derinleşen ekonomik kriz konjonktüründe, bir de rejimin finansmanının en önemli ayağı olan rantın dağıtıldığı ana mekanizmanın yitirilmesinin önemli sonuçları olacak. Rant, ihale, vakıflar için toplanan bağışlar, yoksullarla kurulan sadaka ilişkileri bu süreçten etkilenecek ve bu da rejimin hegemonyasını zayıflatacak.

Bunun bir noktadan itibaren doğrudan rejimin kendisine ve geleceğine yönelik bir tartışmaya dönüşmemesi ise imkânsız. Unutmayalım ki bizzat Cumhur İttifakı’nın ortaklarından biri “İstanbul’da tökezlersek tüm Türkiye’de tökezleriz” derken, diğeri ise “üç büyük şehrin kaybedilmesi yeni sistemi tartışmaya açık hale getirir, buna izin veremeyiz” demiştir. Bugün ortaya çıkan tablo ise ortadadır, hem tökezlemişlerdir hem de çok yakında yeni sistem tartışmaya açılacak ve parlamenter sisteme dönüş yüksek sesle dile getirilmeye başlanacaktır.

İlginizi çekebilir:  S-400’ler, F-35’ler ve özgürlük kavgası

Böylesi bir manzara, solun büyümesi, güçlenmesi, kitleselleşmesi ve toplumsallaşması için önemli bir fırsat anlamına gelmektedir, gidişata soldan bir müdahale için koşullar son derece elverişlidir.

Rejimin hegemonyasının zayıflayıp meşruluğunun azaldığı ve toplumda yeni arayışların güçlendiği bir konjonktürde, sol kendisini güçlü bir alternatif olarak topluma sunabilecektir ve o sunumun nasıl yapılacağına dair mekanizmaların inşasına şimdiden başlanmalıdır.

Rejim sadece otoriterleşme üzerinde yükselmemekte, buna emekçilere, yoksullara yönelik bir saldırı programı olan neoliberalizm ve dinselleşme eşlik etmektedir. Dolayısıyla rejime yönelik muhalefet, tam da düzen içi muhalefetin topluma empoze ettiği gibi basitçe “tek adam rejimi”ne karşı mücadeleye indirgenemez, mesele basitçe “demokrasi ve özgürlükler” çerçevesine yerleştirilemez.

Sol siyasetin kendisini topluma güçlü bir alternatif olarak sunabilmesi için otoriterleşmeyi, neoliberalizmi ve dinselleşmeyi aynı anda karşısına alması ve buna göre bir strateji izlemesi gerekmektedir.

Otoriterleşmeye karşı gerçek bir demokrasi talebi, yani halkın siyasal bir özneye dönüşmesi, neoliberalizme karşı emek perspektifli, kamucu, halkçı, dayanışmacı bir ekonomi modeli ve dinselleşmeye karşı sadece hayat tarzı savunusu üzerine kurulmayan sınıf perspektifli bir laiklik anlayışı…

Sahte kutuplaşmaların, sahte uzlaşmaların, kıymeti kendinden menkul kucaklaşmaların karşısında hakiki bir kutuplaşmayı, hakiki bir uzlaşmayı ve hakiki bir kucaklaşmayı yaratacak olan tam olarak budur.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,520AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

James Jeffrey ile görüşme sonrası yeni bir görüşme: Çavuşoğlu Lavrov’u aradı

ABD'li Jeffrey ile Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan görüşmeden hemen sonra Rusya Dışişleri Bakanı...

Trump: İran’ın CIA raporu yalan

İran’ın, CIA adına casusluk yaptığı belirtilen 17 kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili açıklamasına...

CHP’den Burhan Kuzu’ya ’15 Temmuz’ yanıtı

CHP Milletvekili Muharrem Erkek, AKP'li Burhan Kuzu'nun, "FETÖ'cülerden aldığı izinle tankların arasından...

LGS’de boş kontenjanlar ve taban puanları açıklandı

LGS'de boş kontenjanların ve taban puanlarının açıklandığı duyuruldu.LGS...

Instagram’dan Van Gölü Ekspresi paylaşımı

Van Gölü Ekspresi'nin, Ankara-Tatvan-Van seferi sırasında çekilen bir fotoğrafı Instagram’ın resmi hesabından...

Yılmaz Güney Sahnesi sezonu rekorla kapattı

Ankara Çankaya Belediyesi'nin yeniden yaptığı Yılmaz Güney Sahnesi, 2019 yılı sanat sezonunda...

Akşener: Bakanlık teklifi dedikodusunu çıkaranlar AK Parti içindeki bir grup

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kendisine yönelik bakanlık teklifi edildiği iddialarına ilişkin...

İran el koyduğu İngiliz tankerinden fotoğraflar yayınladı

İran'ın "Denizcilik kurallarına uymadığı" gerekçesiyle Hürmüz Boğazı'nda el koyduğu İngiliz tankerine ilişkin...

CHP’li Öztrak: İktidar kendi içindeki çatlamanın hızlanmasından korkuyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak,...

Interpol, Salih Müslim ve 144 kişiye istenen kırmızı bülten talebini reddetti

Ankara Güvenpark’taki patlama nedeniyle haklarında dava açılan aralarında...

Sonraki haber