Anasayfa YAŞAM Aşk, yalnızlık ve tükenmişlik

Aşk, yalnızlık ve tükenmişlik

Herkes artık potansiyel olarak önemsizdir.

Yeni çağın insana içten içe aşıladığı bu his dayanılmaz bir yalnızlık yarattı. İnsan yaşam karşısındaki önemsizliğini ve ölüm karşısındaki çaresizliğini kavrayalı çok olmuştu. Ancak bütün bunların karşısında durabilecek araçları, kavramları ve kutsalları vardı. Heyecanlanmak bir yaşam belirtisiydi, şaşırmak, aşık olmak… Fedakârlık bir değerdi. Mahalle bakkalının varlığı bir çocuğun sokakta güven içinde oynaması için yeterli bir nedendi. Ne çocuklar, ne büyükler ne de kuşlar bu denli yalnız değildi. Her mahallenin, her ailenin ve her Tanrı’nın dinlenesi hikâyeleri vardı. Her çocuk biraz büyük, her büyük biraz çocuktu. Ve anneannesinden masal dinlemeyen bir çocuk kendini nasıl da eksik hissederdi. Sokak ev, ev sokaktı. Henüz yataklar ayrılmamış, odalar bölünmemişti. Her çocuğa bir oda yerine, misafire ayrılan en güzel odalar evi süsler; kardeşler yer yataklarında sarılıp yatardı. Yalnızlık yalnızca peygamberlerin, şairlerin ve aşıkların meziyetiydi.

Eskisi gibi bir yalnızlık yok artık. Daha ve başka türlü bir yalnızlık bu. Kötü ve bedbaht bir yalnızlık. Yeni yalnızlığımız değersizliğimizden çünkü. Dünyada ilişki kurduğumuz şeylerin bize verdiği değerin ne olduğundan emin değiliz. Sevilip sevilmediğimizden, kandırılıp kandırılmadığımızdan emin değiliz. Dokunuyoruz kimi zaman, avuçlarımızda kalıyor bir ten ama ondan dahi emin değiliz. Çoğu ilişkiye anlam verebilme gücümüz kalmamış. Çünkü ilişki diye adlandırılan şeyler artık ilişkiden ziyade kaba bir alışveriş.


Yeni dünyanın yeni insanı havada kalın iplerle asılı halde. Artık karşılaştığı sorunlara, yaşadığı sıkıntılara kısa dönemde, acil ve etkili çare olabilecek kavram setlerinden yoksun. O elleri ve ayaklarından asılı, ne yapsa yorulmaktan başka bir şeye yaramayacak bir halde boşlukta salınıp duruyor. Çünkü kendisine, dünyaya ve kozmos’a duyduğu saygıyı kendi eliyle hiçleştirdi. Artık o, kısa zamanda sonuca ulaşmak, gevşek bağlarla ötekilere bağlanmak, sorumluluk almamak, en az çabayla en fazlayı kazanmak istiyor. Derinleşmek en büyük korkusu. O, sevmeden de birlikte olmak, tutku duymadan ve bağlanmadan dokunmak, erotizmin uzun ve meşakkatli yolunun değil pornografinin kısa, hızlı ve acilen tatmin edici yolunun içerisinde rahata ermek istiyor. O derinliğini ve çabasını terk ettikçe dünyanın en tehlikeli ve kötü yaratığı olmaya başladığının farkına bile varamıyor.

İnsanlar aynı mekânlarda, aynı odalarda olsalar bile farklı dünyalarda yaşıyor. Aynı yatakta uyusalar bile dokunmuyor. En büyük karmaşa ve çatışma aynı dili konuşan insanlar arasında yaşanıyor. Kimsenin kimseye güveni yok. Çünkü insanlar kendi bedenlerinden ve akıllarından kuşkulanıyor. Bedenlerinin ve akıllarının istediği çoğu şey bu yeni çağda suç artık. Ortaçağ, bedeni hapseden Hıristiyan ahlakını yüceltmişti; modern dönem aklı yücelteyim derken onu kötürümleştirdi. Heidegger uyarmıştı: “Güçlü aydınlatma gerçek körlüktür.” Ve Nietzsche, tanrının ölümünü haber verdiğinde delirdiği sanılmıştı. Oysa o aslında koca bir dünyanın aklını yitirdiğini haber etmişti. “Hiçbir adalete sığmayan, dünyadaki sayısız çatışma ve derin acı iyi bir Tanrı’ya nasıl mal edilebilirdi.”

Aşk bile, bu yeni dünyada, artık hesabın kitabın alanında, işlevselliğin civarında dolaşmaktadır. Yalnızlık bitmiştir. Onun yerinde oturan “kendini değersiz hissetme”dir. Çocuklar tüketilmiş, büyükler yeni peygamberleri “panik atağa” teslim edilmiştir.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,502AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Erbil saldırısını düzenleyen 4 kişi yakalandı

Erbil Emniyet Müdürlüğü, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başkenti Erbil’deki saldırıyı düzenleyen,...

Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi’nin tabelası ’imam hatip’ olarak değiştirildi

MERAL DANYILDIZİstanbul Bağcılar'da Dr. Kemal Naci Ekşi...

Samsun’da plastik fabrikasında yangın

Samsun'da sanayi bölgesindeki plastik fabrikasında yangın çıktı. Patlama seslerinin duyulduğu bölgeye itfaiye ve...

İstanbul’da 4 kişide ‘Batı Nil Virüsü’ enfeksiyonu tespit edildi

Sağlık Bakanlığı, bu yıl tamamı temmuzda olmak üzere İstanbul'un Avcılar semtinde, Batı...

Dorukhan Toköz’e bir talip daha çıktı

Beşiktaş'la geçen sezon ortaya koyduğu başarılı performansla önce ilk 11’in değişilmez ismi...

İran: İngiliz petrol tankerini denizcilik kurallarını korumak için alıkoyduk

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İngiliz petrol tankerini uluslararası denizcilik kurallarını koruma...

‘Reis bizi Afrin’e götür’ diyen AKP’li başkan bedelli askerlik yaptı

Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman, askerlik hizmetini bedelli olarak yaptı....

Cumartesi Anneleri Hasan Gülünay’ın akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerinin cezalandırılması talebiyle başlattıkları...

Beylikdüzü’nde silahlı kavga: 2 ölü, 1 yaralı

Beylikdüzü'nde bir evde çıkan silahlı kavgada 2 kişi öldü, 1 kişi ağır...

Bahçeli’den ‘tek adam sisteminden geriye dönüş yok’ mesajı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Karabük'te konuştu.Doğu Akdeniz'deki sondaj...

Sonraki haber