Anasayfa ÖZEL Aslan payı yine imam hatiplere

Aslan payı yine imam hatiplere

Cumhurbaşkanlığı 2019 yılı Yatırım Programı’na göre, eğitim alanındaki projelerde aslan payı yine imam hatiplere ayrıldı. İmam hatiplere ayrılan bütçe, fen liselerine ayrılan bütçeyi 15’e katladı

Cumhurbaşkanlığı’nın, “2019 Yılı Yatırım Programının Kabulü ve Uygulanmasına Dair” kararı, eğitimin dinselleştirilmesine dönük uygulamaların yeni dönemde de hız kesmeden devam edeceğini ortaya koydu. Eğitim alanında 2019 yılında tamamlanması planlanan ve sonraki yıllar için öngörülen projelerin yer aldığı yatırım programına göre, imam hatip liselerine ayrılan bütçe artırıldı. Buna göre, 2021 yılına kadar tamamlanması planlanan projeler içinde en büyük bütçe 162 yeni imam hatip lisesi için ayrıldı. Bir bölümünün yapımına 1995’te başlanan imam hatip lisesi projelerinin toplam bütçesinin 2 milyar 289 milyon TL olduğu bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2019 yılı içinde inşa edilmesi planlanan imam hatipler için 460 milyon TL ödenek ayırdı. Bakanlığın imam hatip projesinin içinde bir adet çok amaçlı salon, 3 bin 783 imam hatip dersliği, bir konferans salonu, 36 dairelik lojman, 11 bin 173 öğrenci kapasiteli öğrenci pansiyonları, bir adet özel proje, 22 adet spor salonu, iki tane de uygulama alanı yer aldı.

YALNIZCA DOKUZ FEN LİSESİ

İmam hatipler için bu yıl 460 milyon TL bütçe ayıran MEB, fen liseleri için yalnızca 30 milyon TL ayırdı. Akademik eğitim almak isteyen öğrencilerin Anadolu liseleriyle beraber büyük oranda tercih ettiği fen liselerine ayrılan bütçenin imam hatiplere oranla 15 kat düşük olması dikkati çekti. Yatırım programında, 2021’e kadar tamamlanması planlanan fen lisesi projesi sayısı ise dokuzda kaldı. Adana, Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Kars, Mardin ve Mersin’de yapılması planlanan fen liseleri projelerinin toplam 216 derslikten oluşacağı öğrenildi. Fen lisesi projeleri kapsamında 2 bin 320 öğrencilik pansiyon, dört tane de spor salonu yapılacağı ifade edildi.

ANADOLU LİSELERİNE 325 MİLYON TL

Yatırım programında 151 yeni Anadolu Lisesi inşaatı da yer aldı. Anadolu lisesi projeleri için 1995 yılından 2018 yılına kadar 1 milyar TL harcayan Bakanlığın bu projelere 2019 yılı için ayırdığı ödenek 325 milyon TL’de kaldı. Anadolu lisesi inşaatı projeleri kapsamında yapılacaklar, “3 bin 782 derslik, iki atölye binası, üç çok amaçlı salon, iki hizmet binası, iki konferans salonu, 43 spor salonu ve 8 bin 454 öğrenci kapasiteli öğrenci pansiyonu” şeklinde sıralandı.

İLKÖĞRETİME 1.6 MİLYAR TL

2019 yatırım programında ilkokullar için ayrılan bütçe 1.6 milyar TL ile ifade edildi. Bakanlığın, 38 bin 150 ilköğretimi dersliği projesi için ayrılan 13 milyar TL’nin 5.5 milyar TL’sinin harcandığı duyuruldu. 2019’da planlanan 2 bin anaokulu ve anasınıfı inşaatı için 350 milyon TL ödenek konuldu.

***

FATİH’E 200 MİLYON TL

Başarısızlığı MEB’in verileriyle de tescillenen FATİH projesine bu yıl da bütçe verildi. Uygulamaya konulduğu 2011 yılında proje için 7 milyar TL yatırım öngörülürken 2018 itibarıyla bu paranın 3.4 milyar TL’sinin harcandığı duyuruldu. Projenin bakım onarım, uygulama yazılımı ve teknoloji giderleri için 2019’da ayrılan bütçe ise 200 milyon TL oldu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,680AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Ekrem İmamoğlu, TRT Haber canlı yayınına katılacak

YSK kararı ile mazbatası iptal edilen CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan...

Anadolu Efes final serisinde 3-2 öne geçti

Anadolu Efes, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisi 5. maçında Fenerbahçe...

Ağrı’da aşırı yağışların yol açtığı selde 4 kişi hayatını kaybetti

Ağrı'nın Diyadin ilçesinde etkili olan selde 2'si çocuk, 4 kişi hayatını kaybetti.

Erdoğan: Herkesi kucaklamak için geliyorum diyen kişi, bu milletin, devletin valisine it diyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadim Dostlar Buluşması programında konuştu....

Rusya: Sınırlarımıza yaklaşan Amerikan B-52N’lere önleme yapıldı

Su-27 savaş uçaklarının, Karadeniz ve Baltık Denizi yönünden Rusya sınırlarına yaklaşan Amerikan...

Ekrem İmamoğlu’nun burs desteği sözüne İBB’den açıklama

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP'nin İstanbul Büyükşehir...

Arap Birliği Genel Sekreteri: Türkiye neo-Osmanlıcılık kisvesi altında Siyasal İslam’ı teşvik ediyor

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Türkiye ve İran'ı Ortadoğu'da genişleme...

İstanbul seçimine 6 gün kaldı: İmamoğlu ve Yıldırım bugün ne yaptı?

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine yönelik iptal kararının...

İmamoğlu: Her şey çok güzel oldu

YSK kararı ile mazbatası iptal edilen Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece'de miting düzenledi. İmamoğlu...

CHP’li Ağbaba: Çalınan Türkiye’nin itibarıdır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 31 Mart'ta yapılan...

Sonraki haber