Anasayfa ÖZEL Aslan payı yine imam hatiplere

Aslan payı yine imam hatiplere

Cumhurbaşkanlığı 2019 yılı Yatırım Programı’na göre, eğitim alanındaki projelerde aslan payı yine imam hatiplere ayrıldı. İmam hatiplere ayrılan bütçe, fen liselerine ayrılan bütçeyi 15’e katladı

Cumhurbaşkanlığı’nın, “2019 Yılı Yatırım Programının Kabulü ve Uygulanmasına Dair” kararı, eğitimin dinselleştirilmesine dönük uygulamaların yeni dönemde de hız kesmeden devam edeceğini ortaya koydu. Eğitim alanında 2019 yılında tamamlanması planlanan ve sonraki yıllar için öngörülen projelerin yer aldığı yatırım programına göre, imam hatip liselerine ayrılan bütçe artırıldı. Buna göre, 2021 yılına kadar tamamlanması planlanan projeler içinde en büyük bütçe 162 yeni imam hatip lisesi için ayrıldı. Bir bölümünün yapımına 1995’te başlanan imam hatip lisesi projelerinin toplam bütçesinin 2 milyar 289 milyon TL olduğu bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2019 yılı içinde inşa edilmesi planlanan imam hatipler için 460 milyon TL ödenek ayırdı. Bakanlığın imam hatip projesinin içinde bir adet çok amaçlı salon, 3 bin 783 imam hatip dersliği, bir konferans salonu, 36 dairelik lojman, 11 bin 173 öğrenci kapasiteli öğrenci pansiyonları, bir adet özel proje, 22 adet spor salonu, iki tane de uygulama alanı yer aldı.

YALNIZCA DOKUZ FEN LİSESİ

İmam hatipler için bu yıl 460 milyon TL bütçe ayıran MEB, fen liseleri için yalnızca 30 milyon TL ayırdı. Akademik eğitim almak isteyen öğrencilerin Anadolu liseleriyle beraber büyük oranda tercih ettiği fen liselerine ayrılan bütçenin imam hatiplere oranla 15 kat düşük olması dikkati çekti. Yatırım programında, 2021’e kadar tamamlanması planlanan fen lisesi projesi sayısı ise dokuzda kaldı. Adana, Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Kars, Mardin ve Mersin’de yapılması planlanan fen liseleri projelerinin toplam 216 derslikten oluşacağı öğrenildi. Fen lisesi projeleri kapsamında 2 bin 320 öğrencilik pansiyon, dört tane de spor salonu yapılacağı ifade edildi.

ANADOLU LİSELERİNE 325 MİLYON TL

Yatırım programında 151 yeni Anadolu Lisesi inşaatı da yer aldı. Anadolu lisesi projeleri için 1995 yılından 2018 yılına kadar 1 milyar TL harcayan Bakanlığın bu projelere 2019 yılı için ayırdığı ödenek 325 milyon TL’de kaldı. Anadolu lisesi inşaatı projeleri kapsamında yapılacaklar, “3 bin 782 derslik, iki atölye binası, üç çok amaçlı salon, iki hizmet binası, iki konferans salonu, 43 spor salonu ve 8 bin 454 öğrenci kapasiteli öğrenci pansiyonu” şeklinde sıralandı.

İLKÖĞRETİME 1.6 MİLYAR TL

2019 yatırım programında ilkokullar için ayrılan bütçe 1.6 milyar TL ile ifade edildi. Bakanlığın, 38 bin 150 ilköğretimi dersliği projesi için ayrılan 13 milyar TL’nin 5.5 milyar TL’sinin harcandığı duyuruldu. 2019’da planlanan 2 bin anaokulu ve anasınıfı inşaatı için 350 milyon TL ödenek konuldu.

***

FATİH’E 200 MİLYON TL

Başarısızlığı MEB’in verileriyle de tescillenen FATİH projesine bu yıl da bütçe verildi. Uygulamaya konulduğu 2011 yılında proje için 7 milyar TL yatırım öngörülürken 2018 itibarıyla bu paranın 3.4 milyar TL’sinin harcandığı duyuruldu. Projenin bakım onarım, uygulama yazılımı ve teknoloji giderleri için 2019’da ayrılan bütçe ise 200 milyon TL oldu.

SON HABERLER

Muharrem İnce: Bu bir belediye seçimi, neden beka seçimi olsun?

CHP'nin 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, yerel seçimler için...

Lavrov’dan ABD’ye “INF” uyarısı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşmasından (INF)...

Meteoroloji’den ‘buzlanma ve don’ uyarısı

Marmara'nın doğusu ile iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis...

“Yarasayı kullandığımız tarihte ABD’de bizon kovalıyorlardı”

Batman'in haklarını elinde bulunduran DC Comics şirketi İspanyol kulübü Valencia'nın logosundaki yarasa...

Nazarbayev Özbekistan’dan ders çıkardı: Kademeli olarak geri çekildi

Rusya Uzmanı Öğr. Üyesi Dr. Kerim Has ile Nazarbayev’in istifasının nedenini ve...

Emine Erdoğan: Yeryüzünde halife olmanın sorumluluğunu taşıyoruz

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Türkiye, yeşil bir hac...

12 metrelik sondaj kuyusuna düşen köpek kurtarıldı

Konya'da 12 metre derinliğindeki sondaj kuyusuna düşen yavru köpek, itfaiye ekipleri tarafından...

UBER davası ertelendi

İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası ile Birleşik Taksiciler Derneği'nin, internet üzerinden ulaşım hizmeti...

Karius’a psikolojik destek

Çaykur Rizespor karşılaşmasının hazırlıklarını sürdüren Beşiktaş'ta ödemelerin bir kısmının yapılması sonrasında keyifler...

Times’ın başyazısı: Erdoğan terör eylemini sömürüyor

İngiltere'de yayımlanan Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mitinglerinde Yeni Zelanda saldırısının...